Корисні поради
на всі випадки життя
» » Шини-липучки - що це? Зимові шини: шипи або липучка?

Шини-липучки - що це? Зимові шини: шипи або липучка?

Додано: 27.11.15
Рубрика: Авто поради

Життя невблаганно рухається вперед. Попереду зима, а це означає, що знову актуальна тема зимової гуми. Які краще зимові шини – шипи або липучка? Шипована гума, на думку більшості автолюбителів, не показує себе на сухому і відносно чистому асфальті. Дороги, вкриті льодом і снігом, – ось їх стихія. Фрикційні шини відмінно підходять для пересування тільки по місту. Правда це? Дізнаємось зі статті.

Зимові шини-липучки - що це?

Так називають фрикційну гуму. Вона не надто популярна, якщо порівнювати її з шипованими моделями. Проте популярність липучок з кожним роком все більше зростає. Для тих, хто багато їздить по місту, ця гума підійде відмінно. Так вважають виробники.
Шини-липучки - що це? Зимові шини: шипи або липучка?

Це покришка без шиповки. Вона відрізняється від звичайної нешипованої шини особливим складом гуми. Так, шина відмінно адаптується до різних температурних перепадів. Відрізняються ці фрикційні шини особливим малюнком протектора, а ще вони більш м'які.

Малюнок протектора тут відрізняється глибиною та кількістю ламелей. Особливий склад дозволяє набагато краще вбирати воду з дорожнього полотна. Покришка буквально липне до дороги. Від цього ефекту автолюбителі і стали так назвати цю гуму.

Виробництво не стоїть на місці. І якщо раніше вважалося, що для зими альтернативи шипам просто немає, то сьогодні ситуація змінюється. Як стверджують виробники, різниці в поведінці на сухих чи мокрих дорогах практично немає, а показники фрикційних шин з року в рік стають все краще.

І на мокрій дорозі, і на сухій машина, на якій стоїть гума-липучка, буде їхати набагато впевненіше, ніж на шипах. У першому випадку зменшуються гальмівний шлях і шум при русі. На крижаному покритті липучка лише трохи поступається шиповану шину. На засніженому покритті шипи практично не функціонують, а так все навантаження йде на протектор, фрикційний варіант тут виграє.
Шини-липучки - що це? Зимові шини: шипи або липучка?

Які бувають липучки

Розрізняють арктичні (скандинавські) покришки і європейські моделі. Другі підійдуть для тих, хто живе в регіонах з більш м'яким кліматом. Характеристики, швидше, всесезонні. Європейські покришки відмінно себе показують при невеликому морозі. Для тих же, хто проживає на північ, найкраще підійдуть саме скандинавські моделі.

Скандинавська шина: вибираємо правильно

Щоб не попастися на обман, вибираючи, які зимові шини-липучки купити, потрібно запам'ятати кілька нюансів. Так, фахівці з продажу гуми пишуть, що це вибір для м'яких зим. Такі покришки відрізняються величезною кількістю дрібних ламелей, склад гуми – більш м'який, а сама вона більш незграбна. «Європейці» – більш округлі і тверді. Ще їх можна відрізнити за індексом швидкості. Так, для європейських широт створюють більш швидкісні моделі з маркировкрй H та V, тоді як північні моделі розраховані на більш низькі швидкості.

Чистий асфальт

Для нашої країни актуальні лише «арктичні» моделі. Перевіримо, наскільки хороші шини-липучки, що це за продукт, і чому це більш вдалий вибір на асфальті. Не будемо вдаватися в теоретичні вишукування, а почнемо відразу розглядати результати.


Шини-липучки - що це? Зимові шини: шипи або липучка?

Асфальтовий тест вважається слабким місцем шипованих покришок. Є думка, що вони погано гальмують на швидкостях під 80 км/год, А ось за результатами випробувань шипи все-таки гальмують, і досить непогано. Ці тести проводили незалежні експерти з Фінляндії, їм можна довіряти. Липучки ж мають різні результати. Так, гальмівний шлях становив від 331 м до 411 м. "Зубаста" гума показала від 353 до 38 м. Несподівано, адже вважалося, що на мокрому асфальті шипи програють. Можна сказати, що липучки програли, але не всі, а тільки частину. Приміром, шини-липучка "Бріджстоун" виступили гірше, ніж дешеві моделі від "Кама".

На сухому асфальті фрикционки, звичайно ж, йшли в переможцях, однак вони виграли у шиповок не надто багато. За результатами фінського дослідження важко сказати, що краще на асфальті. Сучасні шиповані моделі ні в чому не поступаються липучках.

На льоду і на снігу

Давайте розглянемо все той же фінська тест шин липучок, але вже в найгірших зимових умовах. Можливо, міські асфальтові покришки покажуть несподівані результати?

Як показують дані одного з найбільш авторитетних автомобільних видань - "Авторевю", на сніжному покритті фрикційні шини показали себе відмінно. Автомобіль розганяли до 50 км/ч. Так, липучки показали результат від 77 до 95 с, тоді як покришки з шипами розганялися від 87 до 105 с. Різниця добре видно.

Шини-липучки - що це? Зимові шини: шипи або липучка?

На дорозі з звивистими поворотами «асфальтова гума» злегка уделала «зубастих» братів на кілька секунд. І знову питання: зимові шини шипи або липучка?

Наші дороги рідко радують автолюбителів вкатаним снігом. Більш частий випадок – густа каша з снігу з водою. Тут фрикционки значно виграють в стабільності руху. Навіть найкраща, і дорога рейтингова шипована модель втрачає зчеплення з дорожнім покриттям вже на швидкості 212 км/год. Це нижче, ніж найгірші шини-липучки. Що це, як не виграш на користь фрикційних? Цифри показують, що дешева липучка втрачає зчеплення лише на швидкості 226 км/ч.


Тому якщо ви часто їздите в такому бруді, це ваш вибір, а інакше доведеться знижувати швидкість. Також шипи в описаних умовах ведуть до заметів, втраті керованості і аварій.

На льоду все навпаки. Тут металеві «зуби» - вічні лідери. Для повної зупинки на швидкості 25 км/год «зубастою» шині потрібно 13 м. Для липучок знадобилося від 132 до 148 м. Виграли тест шин-липучок в цій номінації лише моделі від Pirelli, Nokian.

До речі, якщо хочете побачити результати між арктичними» і «європейськими» моделями, то зазначимо, що представник покришок для більш м'якого клімату Dmack Winter Safe зміг зупинитися лише через 162 м.

На крижаній звивистій дорозі

При таких заїздах доводиться набирати більш високу швидкість. У ході тесту були перевірені показники безпеки покришок. На шипах крижаний коло випробувачі долали за 258-298 секунди. На липучках – за 343-383 с. Найгірша шипована модель на звивистій трасі показала 88 с. А шини-липучки зимові впоралися лише за 96 секунд. Це ще раз доводить, що на льоду нешипована гума значно слабше і у всьому програє «зубастим» представникам.

Шини-липучки - що це? Зимові шини: шипи або липучка?

Що стосується рівня шуму, липучки тут на висоті. Тому якщо ви здебільшого їздите по міським дорогам і не любите зайвого шуму, однозначно це ваш вибір.

В теорії

Чому ж водії помиляються у своїх судженнях щодо зимових шин? На твердому дорожньому покритті з шипованою покришкою все ясно. Вважається, що ця гума чіпляється за асфальт шипами. А по факту ж вони утапливаются всередину. Так, пляма контакту у двох представників цього табору однаково. Притому протектор «зубастих» - більш твердий. Ось чому на асфальті шиповані шини легко виграли у фрикційних моделей.

Але дещо-що на випробуваннях випустили з уваги. Тест на льоду проводився при морозі від чотирнадцяти до сімнадцяти градусів, на асфальті показання термометра піднялися вище нуля.

Шини-липучки - що це? Зимові шини: шипи або липучка?

Шиповані метаморфози

У суворі російські морози таке колесо помітно змінює свою поведінку. Дуже твердий лід сильно утапливает шип в протектор покришки. Це все одно, що й зовсім без шипів. Крім того, гума стає на морозі дуже твердою, що теж значно погіршує параметри зчеплення. Це актуально і на льоду, і на асфальті.

Так, на сильному трескучем морозі шини-липучки зимові - кращі за всіма параметрами. Поведінка автомобіля з ними більш надійно і передбачувано, а значить, безпечно. Навіть у Сибіру люди вибирають фрикційні моделі. Також правильно, коли липучки купуються для міста, де більша частина вулиць регулярно очищається від снігу.

Шини-липучки - що це? Зимові шини: шипи або липучка?

Звичайно, для ожеледі таке рішення не підійде. Це слабке місце для фрикційних покришок. Навіть найбільш рейтингові шини-липучки 2013-2014 сезону лише злегка наздоганяють "зубасту" класику. Але знову ж таки, все залежить від типу дорожнього покриття. Для міста шини-липучки зимові - кращі на даний момент.

ТОП-5 кращих липучок

Фахівці, які проводили тести, підібрали п'ять моделей від різних виробників.

  • Перше місце зайняла модель X-ice від легендарного виробника "Мішлен" (Франція).
  • На другому місці – "Нокіан Хаппелита" R2.
  • Третє місце зайняла модель Blizzak WS70 від японського бренду "Бріджстоун".
  • "Піреллі Айс Контрол" розташувалися на четвертому місці.
  • ContiVicing Contact від світового виробника "Континенталь" завершують цей рейтинг.

Шини-липучки - що це? Зимові шини: шипи або липучка?

Шини-липучка "Данлоп"

Чомусь в рейтингу не було продукції цього виробника. І дуже даремно. Приміром, модель 2013 року – "СП Вінтер Спорт 4D" – проводиться за інноваційними технологіями. Виробник "Данлоп" намагався максимально збільшити безпеку, а також значно покращити інформативність даної гуми. З цією шиною водії можуть відчувати себе впевнено в будь-яких умовах і в будь-який мороз.

Шини-липучки - що це? Зимові шини: шипи або липучка?

Були проведені випробування, в результаті яких незалежні експерти відзначили відмінну керованість, неймовірно короткий гальмівний шлях, відмінну бічну стійкість автомобіля. Серед недоліків – велика опір коченню і високий рівень шуму в салоні машини. Експерти рекомендують ці шини-липучки. Що це хороший вибір для російської зими, сумніватися не доводиться.

Отже, ми з'ясували, які автомобільні покришки найкраще в тих чи інших умовах. Вибір за вами!