Корисні поради
на всі випадки життя
» » Головний гальмівний циліндр ВАЗ-2109: конструкція. Міняти або ремонтувати?

Головний гальмівний циліндр ВАЗ-2109: конструкція. Міняти або ремонтувати?

Додано: 30.11.15
Рубрика: Авто поради

У статті буде розказано про такому елементі, як головний гальмівний циліндр ВАЗ-2109 а також розглянуто його функції і особливості конструкції. Але для початку варто розглянути пристрій гальмівної системи "Дев'ятки". Воно гранично просто і не містить складних елементів. Адже на цьому автомобілі немає такої функції, як антиблокувальна система, наприклад. Отже, ніяких датчиків і контролю. Навіть знос колодок оцінюється водієм візуально. Варто зауважити, що на більш нових версіях – ВАЗ-2114 і 2115 - встановлені датчики, що сигналізують про знос колодок.
Конструкція гальмівної системи

Головний гальмівний циліндр ВАЗ-2109: конструкція. Міняти або ремонтувати?

В системі всього два контури, працюють вони відносно незалежно. Іншими словами, якщо раптом щось трапляється з одним з них, другий продовжує працювати. При цьому головний гальмівний циліндр ВАЗ-2109 може навіть мати текти. І якщо вона не фатальна, то автомобіль продовжить нормально працювати. Звичайно, при функціонуванні на одному контурі ви будете відчувати деякі незручності – машину обов'язково поведе в сторону при натисканні на педаль.

Крім того, ефективність гальмування стає вкрай низькою. Тому їздити з несправними та потекшими гальмами не можна. Основний елемент – це головний гальмівний циліндр ВАЗ-2109 саме з його допомогою зусилля, яке ви додаєте до педалі, перетворюється на тиск рідини. Виконавчі механізми – це циліндри на задніх колесах і супорти на передніх. З їх допомогою колодки і барабани притискаються до дисків і здійснюють гальмування автомобіля. Але тепер більше докладно про те, що з себе представляють задні і передні гальмівні механізми.
Передні гальма

Головний гальмівний циліндр ВАЗ-2109: конструкція. Міняти або ремонтувати?

На маточині знаходиться диск з міцного металу. Ці два елементи жорстко пов'язані. Наприклад, на автомобілі ВАЗ-2109 це зроблено, по-перше, за допомогою конічних шпильок, які є також і направляючими. По-друге, болтами, які кріплять колесо до маточини. Отже, швидкість обертання колеса і гальмівного диска завжди однакова. І щоб зупинити колесо, необхідно затиснути диск, ніби в лещата.

А робиться це за допомогою нескладного механізму, який називається супортом. Він складається з двох частин – внутрішньої і зовнішньої. З внутрішньої сторони розташований своєрідний циліндр, в якому знаходиться поршень. Саме він рухається і притискає внутрішню колодку до поверхні диска, зовнішня ж переміщається назустріч. Коли в системі зникає тиск, колодки під дією зворотних пружин переміщаються в початкове положення. Зверніть увагу, що коли проводиться заміна гальмівного циліндра ВАЗ-2109 обов'язково здійснюється прокачування системи, щоб позбутися від повітря.

Задні гальма

Головний гальмівний циліндр ВАЗ-2109: конструкція. Міняти або ремонтувати?

Практично аналогічна конструкція і системи гальм на задній осі. Відмінність тільки в тому, що немає диска, його функції виконує барабан. Він виготовлений із сплаву алюмінію, всередині важкий метал. Колодки мають металеву основу, а на зовнішній стороні знаходяться накладки з фрикційного матеріалу. Приводить в рух колодки спеціальної конструкції гальмівний циліндр (задній) ВАЗ-2109. З його допомогою колодки розтискаються і впираються у внутрішню поверхню барабана.


Завдяки цьому відбувається процес гальмування. Варто відзначити, що практично на всіх автомобілях відбувається наступний розподіл зусиль по передній і задній осях:

 • Передні гальма здійснюють більшу частину процесу – близько 70%.
 • На задні гальма припадає не більше 30%.
 • Отже, знос передніх і задніх колодок буде різний. Задні служать приблизно в два рази довше. Тому велика частина автомобілістів приділяє увагу тим, які стоять на передній осі. А час задніх приходить, коли перестає працювати ручник (втім, це теж не біда для багатьох), а також з'являються сторонні скрипи і звуки.

  Головний циліндр

  Головний гальмівний циліндр ВАЗ-2109: конструкція. Міняти або ремонтувати?

  Головний гальмівний циліндр ВАЗ-2109 має не дуже складну конструкцію, виготовлений зі сплаву алюмінію. Цільний Корпус, до нього кріпляться трубки і розширювальний бачок для підтримки рівня рідини в системі. Внутрішня порожнина в ГТЦ ідеально гладка, із сталі. Всередині рухаються під дією зусилля, яке передається від педалі, два поршня. Призначені вони для різних контурів системи. Поршні виконані у вигляді наперстка, але з зовнішнього боку у них є гумові кільця, які призначені для поліпшення герметичності. Такі запчастини на ВАЗ-2109 як кільця ГЦТ, можна зустріти в ремкомплектах для цих вузлів. З їх допомогою можна створити максимальний тиск в трубках, що йдуть до колодок. Розширювальний бачок з пластику, всередину вкручується пробка з датчиком рівня поплавкового типу. До нього підключений мікровимикачі, який замикає лампи низького рівня гальмівної рідини.

  Обслуговування головного циліндра

  Ви чудово обізнані, що запчастини на ВАЗ-2109 дорожче, ніж на класичну серію. Але що стосується гальмівної системи, то вона в цих автомобілях дуже схожа. Єдина відмінність – на "Дев'ятках" всі елементи набагато могутніше, міцніше, так як навантаження на весь автомобіль і систему вище. Обслуговувати ГТЦ немає необхідності, якщо він працює в ідеальному режимі. Своєчасно необхідно заливати рідину і стежити, щоб не було витоків. А от якщо вони з'явилися, варто вирішити – проводити ремонт або ж встановити новий.


  Замінити або ремонтувати?

  Головний гальмівний циліндр ВАЗ-2109: конструкція. Міняти або ремонтувати?

  Зверніть увагу, що вартість гальмівного циліндра ВАЗ-2109 близько 170 грн. І не має значення, чи міняєте ви його або ж проводите ремонт, обов'язково потрібно зливати рідину. І прокачування не уникнути. Але якщо ви заміните гумові ущільнювальні кільця, залишається чимала ймовірність того, що запчастини з ремкомплекту (зазвичай виробництва КНР, а ще гірше – підпільні) виявляться невідповідними. І не варто забувати про те, що на внутрішній поверхні циліндра є виробка, яка не дозволить розвинути необхідний тиск. Отже, заміна гальмівного циліндра ВАЗ-2109 – це найбільш підходящий варіант.