Корисні поради
на всі випадки життя
» » Книги фентезі

Книги фентезі

Додано: 23.03.14
Рубрика: Цікаве
Книги фентезіЖанр «фентезі» сьогодні перебуває на піку своєї популярності. З англійської мови «fantasy» перекладається як «фантазія» - герої творів вигадані, а дія відбувається у вигаданому автора світі. У сучасному вигляді fantasy як жанр фантастичної літератури, який заснований на використанні казкових і міфологічних мотивів, сформувався на початку двадцятого століття. Великий вплив на формування цього жанру надав Джон Рональд Руел Толкін.

Особливості жанру «фентезі»

Твори в цьому жанрі, як правило, нагадують історико-пригодницькі романи, дія яких відбуваються у вигаданому світі, який близький до реального. Герої книг стикаються з надприродними істотами та явищами.

Жанр «фентезі» відрізняється від жанру наукової фантастики тим, що не прагне пояснити світ, в якому відбуваються дії, з точки зору науки. Чудеса в цьому жанрі відмінні від чудес в казковому жанрі, оскільки вони є нормою для описуваних світів і діють системно, так само, як і закони природи.

Якщо виходити з класифікації за сюжетно-тематичним принципом, то можна розділити всі книги в жанрі “fantasy” на чотири основних типи:


- героїчні;

- фольклорно-казкові;

- епічні;

- мифообразуючі.

Джон Рональд Руел Толкін «Володар кілець»

Почати варто, мабуть, з того автора, який вважається родоначальником жанру в його сучасному вигляді. Самим популярним твором у жанрі “fantasy” був і залишається роман-епопея Дж. Р. Р. Толкіна «Володар кілець». Написано твір було як одна книжка (а не як трилогія, як вважають деякі), але з-за великого обсягу при першому виданні твір було розділене на три частини «Братство кільця», «Дві фортеці» і «Повернення короля». «Володар кілець» вважається однією з найбільш популярних книг двадцятого століття, книга переведена на безліч мов, великим успіхом користувалася і її екранізація.

Книжка справила великий вплив на літературу, кіномистецтво, комп'ютер та настільні ігри, а також, як стверджують численні дослідники, на світову культуру в цілому. Існують дослідження, автори яких вважають, що Війна Кільця - це алегорія Другої світової війни, а Мордор, відповідно - нацистська Німеччина.

Як би там не було, «Володар кілець» залишається на піку популярності не один десяток років, по всьому світу тисячі любителів жанру “fantasy” об'єднуються в клуби, створюють фан-сайти, залучаючи до «Володаря кілець» і до жанру, в якому написана книга, в цілому, все більше і більше шанувальників.

Анджей Сапковський «Сага про відьмака»

«Сага про відьмака» - популярний цикл книг польського письменника в жанрі “fantasy”. Перше оповідання з циклу побачив світ у 1986 році. За мотивами книжок був знятий телесеріал, а також вийшли в світ дві комп'ютерні ігри.

Цикл романів «Відьмак» відноситься до постмодерністичної фентезі, тому напрямок по стилістиці значно відступає від канонів епічних (в епічному фентезі написаний «Володар кілець»). Анджей Сапковський не робить чіткого поділу добра із зла, він просто малює в книгах картину середньовіччя, в якому ведеться боротьба держав і народів. Ні одній стороні автор не симпатизує, а лише описує жахи війни. Важлива особливість творів Сапковського - яскраво виражене своєрідне почуття гумору, що місцями переходить у сатиру на злободенні проблеми.

Клайв Стейплз Льюїс «Хроніки Нарнії»

«Хроніки Нарнії» - це цикл з семи книг, написаних у дитячому фентезі. У книгах описуються пригоди дітей у чарівній країні, яка носить назву «Нарнія». Тварини в цій країні розмовляють, магія не смує нікого, а добро, як йому і належить, бореться зі злом. Книги містять дуже багато натяків на ідеї християнства в доступному для маленьких читачів вигляді. Також персонажі творів мають прообрази в міфології грецької та римської, а також в казках - британських та ірландських.

Цикл «Хроніки Нарнії» досить швидко завоював популярність, і, незважаючи на те, що перша публікація книг відбулася понад півстоліття тому, не втрачає своєї популярності. Діти і дорослі по всьому світу читають книги (цикл переведений на більш ніж 40 мов), смляться серіали і фільми, зняті за цим творам, грають у комп'ютерні ігри, розроблені на основі книги Клайва Стэйплза Льюїса.

Джоан Кетлін Роулінг «Гаррі Поттер»

Напевно, на сьогоднішній день серія з семи романів про Гаррі Поттера є найбільш відомим циклом творів в жанрі “fantasy”. Історії про пригоди юного чарівника Гаррі Поттера і його друзів стали більш ніж популярними і принесли авторові космічні гонорари. Романи перекладені на 67 мов.

Книги про Гаррі Поттера не можна віднести до чистої fantasy. У них переплітаються багато жанри, в тому числі і підлітковий роман з елементами пригод, і любовний роман, детектив, трилер і навіть.

Серія фільмів, екранізованих компанією Warner Bros. Pictures по книгах Роулінг, стала найуспішнішою серією в історії кінематографа.