Корисні поради
на всі випадки життя
» » Народні прикмети про січень

Народні прикмети про січень

Додано: 27.03.14
Рубрика: Цікаве
Народні прикмети про січеньСічень вважається найхолоднішим місяцем року. У XII столітті його навіть називали «стужало». Цікаву особливість цього зимового місяця помітили наші предки: поспіль холодні январи практично не повторюються. Січень цього року обов'язково буде суворим, якщо він був теплим в минулому році, і, навпаки. Але в січневі дні можна судити не тільки про погоду, але і про врожай, а все завдяки народним прикметам, що склалися багато століть тому.

Прикмети по днях

1 січня - якщо ніч на новий рік зоряна, то влітку бути великим врожаю ягід.
А по погоді цього січневого дня можна судити про те, яка погода буде в перший день червня.

6 січня - Святвечір. За прикметами ясний день віщує хороший врожай і влітку, і восени, а якщо мало снігу, то дуже добре вродить гречка. Яскраві зорі вночі віщують чудовий і здоровий приплід худоби і домашньої птиці.

7 січня - Різдво Христове.
Коли ви помітили, що в цей день сильна хурделиця та снігові замети набило високо, знайте, рік буде теплим і багатим на врожай. Відлига на Різдво говорить про ранній і теплій весні.

13 січня - Василів вечір.
Згідно прийме, якщо в ніч на Василів вечір вітер дме з південного боку, то рік буде радувати великою кількістю ягід, фруктів і зернових, а також спекотною погодою, з заходу - чекайте достаток риби і молока, зі сходу - чекай хороший урожай тільки фруктів.

14 січня - день Василя. Зоряна ніч на Василя - до багатого врожаю ягід. Згідно з прикметами, коли у цей січневий день завірюха на вулиці господарює, очікується восени хороший збір горіхів. Хороший урожай зернових влітку віщує ранковий туман.

17 січня - Зосима
. Зосима вважався покровителем бджіл і в народі говорили, що якщо гілки дерев у цей день гнуться від снігу, то літом бджоли роїтися будуть.

19 січня - Хрещення.
Сніжна погода з інеєм або туманом в цей день вважалась найбільш сприятливою ознакою для майбутнього врожаю. На Водохреща завжди звертали увагу на воду в ополонці: якщо вона до країв дістає, то рослив по весні буде великий.

21 січня - день Омеляна Зимового. За прикметами, якщо подмуть вітри з півдня, то влітку варто очікувати великої кількості гроз.

23 січня - Григорій.
Мокре і холодне літо віщував іній на стогах, а коли в цей день було хмарно, але тепло, чекали суху літню пору.

24 січня - Федосов-Весняк. Так цей січневий день називали із-за того, що якщо погода була теплою, то весна наступала рано.

25 січня - Тетянин день.
За прикметами тепла погода на Тетяну - до раннього прильоту птахів і теплої весняної пори, а якщо йде сніг - чекай дощове літо.

26 січня - Іринарх. Інколи у цей день можна почути, як ліс тріщить. Це ознака довгих морозів цієї зими. Також мінусову температуру на найближчі кілька тижнів у цей день передвіщає кішка, яка ховає мордочку.

27 січня - день Ніни. Пішов сніг? За народними прикметами скоро почнеться відлига.

28 січня - Павло. Зоряна ніч на Павла - до врожаю льону. А якщо віє вітер, то сирої буде весь рік.

30 січня - Антон-перезимник.
Згідно з прикметами, коли в цей день на вулиці тепло і ясно, не поспішайте радіти. Наступ тепла ще далеко, так як це ознака морозної погоди.

31 січня - день Афанасія.
Опівдні сонце яскраво світить - весна рання буде.

Короткострокові прогнози січня

Погоду у січні легко передбачити, беручи до уваги те, що відбувається навколо нас. Найбільш відомими народними прикметами січня є такі спостереження:

- синиця зранку пищить - мороз вночі:

- гусак лапу піджимає - незабаром похолодає;

- перед метелицей довгі гілки ялинки згинаються, а вони розпрямляються до ясної погоди;

- галки і ворони кружляють зграєю в повітрі - піде сніг;

- ворони раскаркались - до морозу, сидять на деревах - вітер підніметься, а на землі влаштувалися - до відлиги;

- курка стоїть на одній нозі - точно будуть заморозки;

- коні поснули стоячи - похолодає, лягають відпочити - потепління прийде.


У січні присміться, куди сідає на сідало курка, адже чим вище вона забирається, тим сильніше мороз буде. За прикметами, якщо у вашому саду був помічений заєць, то потеплішає ще не скоро. В оселях завжди смилися на дим, який з труб піднімається. Якщо немає вітру, але дим на землю лягає, то незабаром буде снігопад, стовпом іде - до морозу, стелеться по землі - почнеться відлига.

У січні на кущах і деревах пухнастий іній? Згідно з прикметами наступний день буде сонячний і теплий. Якщо січневої ночі або рано вранці дме слабкий вітер або йде сніг, вдень буде ясно і тепло. Яскравий місяць - до ясній погоді, а блідий місяць в ореолі завжди віщує сніг.

За прикметами, якщо білка після снігопаду залишає гніздо, спускаючись з дерева і бігаючи по снігу, незабаром встановиться тиха і ясна погода. Коли в січні хмари шикуються смугами, наступні кілька днів буде плюсова температура. Якщо снігопад припиниться після обіду або ввечері, але небосхил не прояснився, вже на наступний день чекайте опадів.

Мороз на вулиці, а на льоду виступає вода? Не за горами відлига. У печі червоний вогонь горить - до морозу, білий - до потепління. Відлига буде, якщо жар в печі гасне швидко. Вечірній або нічний туман, який довго тримається, говорить про те, що ранкового заморожування не буде.

На небі немає хмар, але вітер дме з півночі? За народними прикметами наступні кілька днів буде мінусова температура. Якщо при цьому лід тріщить, то морозна погода встановиться ненадовго. Коли в січні під ногами сніг сильно скрипить, то похолодання прийде.

Червоний світанок, як і червона зоря, віщує заметіль, а круторогий і ясний місяць - це ознака сильного морозу. В січневу ніч блимають зірки? До холоду. А якщо в цей час проти вітру йдуть хмари, то чекай ще й снігу.

За прикметами, якщо хмари на небі в січні з'явилися, то тепла ще довго не буде. Але коли сніжинки під час снігопаду падають великі, то скоро відлига буде. Сонце велика хмара сідає? Чекайте буран.

Запітнілі віконниці в мороз говорять про те, що потепління наступає, але якщо в цей же час тяга в печі сильна, то мороз буде. За народними прикметами, коли в січні небо чистого блакитного кольору, то погода довгий час буде ясною. Січневий день ясний, але ввечері на небі з'являється шар низьких хмар? Мороз буде слабкий, але можливий снігопад.

Коли в січні горобці ховаються під дах, в укриття або забираються у хмиз, незабаром буде мороз або сильна хуртовина. Завірюху також обіцяє сорока, яка літає близько від житла. Чирикающий снігур під вікном житлового будинку - ознака наступаючої відлиги. Віщує снігопад іній, який з'явився вночі в січні.

Коли ваша собака, розкинувши лапи, розтягується і спить на підлозі, то чекайте теплу погоду. Білі хмари у січні віщують сильні морози, а сині обіцяють тепло.