Корисні поради
на всі випадки життя
» » Територія, яку займає суша планети Земля

Територія, яку займає суша планети Земля

Додано: 31.08.15
Рубрика: Цікаве

Нашу планету називають блакитний, оскільки більшу частину поверхні займає водна середа: океани, моря, річки і озера. В цілому суша планети Земля займає лише одну третину її поверхні. Але в той же час можна почути і назву "Зелена планета", адже тільки тут (наскільки це відомо на даному етапі дослідження космосу) є умови для життя, який ми її знаємо, а різні види дерев, чагарників і трав фарбують Землю в зелені відтінки.
Які особливості рельєфу має суша

Тридцять відсотків, які займає суша планети, мають свої особливості, відповідно до специфіки місця знаходження, а також пов'язані з рухом тектонічних плит. Гірська місцевість, яка є на даному етапі існування планети Земля, що утворилася багато сотень, тисяч і навіть мільйонів років тому під час зіткнення тектонічних плит, і зараз займає понад третину суші.

Територія, яку займає суша планети Земля

Пустелі, характерні для помірного поясу і відрізняються підвищеними температурами повітря, займають сегмент двадцяти відсотків.

Територія, яку займає суша планети Земля

Також суша планети вкрита густими лісами, рідколіссями і саванами, які можуть розміщуватися і на гірській місцевості. У загальній складності є близько 50 відсотків землі, де розташовані зелені ділянки, наприклад, тропічні ліси. Невеликий (порівняно) ділянка припадає на льодовики: 10% - Антарктида, північні частини Євразії і Північної Америки.

Територія, яку займає суша планети Земля

Поділ суші на материки

Зараз суша планети розділена на шість великих материків. Найбільший з них - це Євразія (55 млн кв. км), за ним йдуть Африка (30 млн кв. км), Північна Америка (20 млн кв. км), Південна Америка (18 млн кв. км), Антарктида (14 млн кв. км) і Австралія (85 млн кв. км). Всі цифри наведені в заокругленому вигляді і з урахуванням площ прилеглих островів. Карта материків дозволить побачити і зрозуміти, де який континент розташовується.
Територія, яку займає суша планети Земля

Цікаво, що існує теорія про одному сверхматерике. Згідно їй, нинішні континенти були раніше одним цілим.

Територія, яку займає суша планети Земля

Цей материк носив назву Пангея, і вимив його один величезний океан, який вчені назвали Панталасса. На доказ цієї теорії виступає те, що краї материків можна поєднати, і вони фактично без похибок будуть збігатися, а також те, що досі фіксується переміщення континентів і островів. Воно мізерно мало в планетарних масштабах: всього якихось десять сантиметрів на рік, але все ж таке явище присутнє.

Детальніше про великі материки, острови і їх омивають океани

Територія, яку займає суша планети Земля

Євразія - це континент, який омивають всі океани світу. В врахування його площі йде третій за розмірами острів Калімантан. З-за своєї величезної території на материку можна зустріти будь-які погодні та природні умови, на які здатна суша планети, - від суворих зимових до пустельних. Примітно, що даний материк розділений на дві частини світу - Європу й Азію. Європейська знаходиться нижче всіх за рівнем моря серед інших частин світу - 300 м (у середньому). В Азії, а саме в її південно-західній частині, розташовується найбільший в світі півострів - Аравійський, а також до території Євразії відносять найбільший архіпелаг - Великі Зондські острови.


Територія, яку займає суша планети Земля

Африка - материк з сусідом Мадагаскаром, четвертим за розмірами островом у світі. Всім відомий завдяки найбільшій пустелі в світі, іменованої Цукру. Омивають цей континент два океани - Атлантичний та Індійський. На півдні материка знаходиться Середземне море, яке розділяє Європу та Африку. Примітно, що Африка, як частина світу, є місцем, де більше 70% населення перебувають за межею бідності.

Єдина частина світу, що складається з двох материків

Територія, яку займає суша планети Земля

Північна і Південна Америка - два континенту, які разом складають одну частину світу - Америку. Вони повністю розташовані в Західній півкулі і з'єднані Панамським перешийком. До Північної Америки належать найбільший острів у світі - Гренландія, а також п'ятий за розміром - Баффінова Земля. Омивають її три океани - Атлантичний, Північний Льодовитий і Тихий. Південну Америку - Атлантичний і Тихий океани.

Найменші, але не менш видатні материки

Територія, яку займає суша планети Земля

Антарктида - найвищий (2400 метрів над рівнем моря в середньому) і холодний (середні показники температури -70 про З) материк на Землі, що знаходиться цілком у Південній півкулі. На його території, крім вічних льодів, знаходиться Південний полюс, який практично збігається з центром материка. Омивають цю землю Тихий, Індійський і Атлантичний океани.

Територія, яку займає суша планети Земля

Австралія - найменший материк, розташований у Південній півкулі, через нього майже посередині проходить Південний тропік. У зв'язку з цим він є самим сухим материком, на якому все ж є місце невеликим тропічних лісах і засніжених вершин. Цілком Австралії займає одна країна, що носить назву континенту, чого немає аналога в нашому світі. До території материка прилягає другий за рейтингом розмірів островів в світі - Нова Гвінея.