Корисні поради
на всі випадки життя
» » Хто може оскаржити заповіт на квартиру і як це зробити?

Хто може оскаржити заповіт на квартиру і як це зробити?

Додано: 07.09.15
Рубрика: Цікаве

Заповіт — це спеціальний документ, згідно з яким від власника до іншої обличчя переходить право власності на житлоплощу або інший об'єкт при дотриманні або виникненні певних фактів або умов. За допомогою цього документа право спадкування власності може передатися не тільки до родичів, але і до абсолютно стороннім людям, так як це залежить тільки від волі спадкодавця. Важлива інформація для тих, хто може оскаржити заповіт на квартиру, так як зробити це складно, проте для цього є кілька можливостей.
Хто може оскаржити заповіт на квартиру і як це зробити?

Заповіт, складений згідно з Цивільним кодексом

Розповідає про те, що спадкування майна здійснюється за двома основним гілкам: за законом і за заповітом. Якщо це відбувається за законом, то власністю можуть почати володіти тільки ті люди, які доводяться родичами померлого. За заповітом власність може отримати будь-яка особа, так як це всього лише документ, який відображає волю людини. Писати заповіт можна в будь-якій формі, тому потрібно знати, чи можливо оскаржити заповіт, якщо причепитися до форми чи порядку його складання.

Зазвичай написання та засвідчення тексту відбувається в кабінеті нотаріуса, проте в деяких випадках можна обійтися без цієї посадової обличчя. Поставити власний підпис на документі може інша посадова особа, замінюючи нотаріуса. Це може бути головний лікар лікарні, а також завідувач відділенням, якщо людина доживає останні дні під наглядом лікарів у медичному закладі. Якщо родичі підозрюють або впевнені, що заповіт складено не за законом, вони мають право на його оскарження.
Хто може оскаржити заповіт на квартиру і як це зробити?

Порядок оспорювання заповіту на квартиру

Закон передбачає ймовірність, хто може оскаржити заповіт на квартиру. Це можливо, якщо воно буде визнане недійсним, є нікчемним. Стаття вказує на те, що це можливо тільки після того, як буде розглянуто позов від заявника, який вважає, що його права порушені. Слухання справи відбувається в залі судового засідання. За допомогою цієї процедури можна позбавити даний документ юридичної сили, однак інші спобличчя вирішення проблеми не передбачені.

Щоб суд прийняв рішення про можливість оскарження заповіту, потрібно привести вагомі аргументи і представити факти, які підтверджують незаконне або насильницьке оформлення даного документа. Потрібно розповісти і довести, що документ не є справжнім волевиявленням людини, який його склав. Можливі докази відрізняються, так як залежать від ситуації, тому в кожному конкретному випадку потрібно з допомогою юриста довести власне бачення того, що відбувається. Це допоможе дізнатися, чи може сестра оскаржити заповіт.

Хто може оскаржити заповіт на квартиру і як це зробити?

Коли заповіт офіційно визнається недійсним?

У законодавстві є перелік ситуацій, в яких заповіт буде вважатися недійсним, відхилитися від цих норм неможливо. Документи є недійсними, якщо складені при одному з нижчезазначених факторів:

 • Під сильним і сильним тиском інших осіб, на яких згодом це заповіт оформлено.
 • Людиною, яка не може відповідати за свої дії із-за важкої фізичної хвороби або деменції, яка викликана певною хворобою, специфічним станом або дією лікарських препаратів.
 • При обставинах, які змушували людину переписати майно на певну особу, так як на нього чинився тиск, якого він не мав можливості чинити опір. Це і є підстави оскаржити заповіт.
 • Оспорювання заповіту при наявності помилок у ньому

  Є інші випадки, при яких є ймовірність того, хто може оскаржити заповіт на квартиру. Іноді документ нотаріально завірений, однак складений не по тій формі, яка регламентується нормативними актами індивідуального характеру.


  Заповіт втрачає юридичну силу при наступних обставинах:

 • Завірено людиною, яка не має законних прав на здійснення даного заходу.
 • У заповіті не зазначена дата його складання, також немає місця, в якому воно писалося.
 • Документ має єдиний екземпляр, однак його складало відразу 2 обличчя.
 • Свідки, які були присутні на заповіті, подані неправильно. Це можна довести, якщо є законні підстави вважати або докази того, що вони не мали можливості бути при заповідача в зазначене в документі час.
 • Підпис поставлено тільки нотаріусом, проте сам чоловік не розписався. Навіть якщо причиною цього явища стали проблеми зі здоров'ям, також слід знати, хто може оскаржити заповіт на квартиру.
 • Заповіт не складалося таємно, тому що не дотриманий один із основних його принципів.
 • Хто може оскаржити заповіт на квартиру і як це зробити?

  Складання заповіту особою, яке є недієздатним

  Є перелік хвороб, при захворюванні якими люди можуть законно зізнатися недієздатними, проте факт конкретної патології повинен бути доведений на законній підставі. Зазвичай цей статус можна віддати людям, які страждають серйозними і практично невиліковними психічними розладами, є божевільними або ступінь деменції настільки велика, що люди не можуть контролювати та усвідомлювати власні вчинки.


  Хто може оскаржити заповіт на квартиру і як це зробити?

  Також визнаються недієздатними ті люди, які знаходяться в стадії сильного алкогольного сп'яніння. Не можуть підписувати заповіт обличчя, у яких є значна форма ДЦП або будь-які значні порушення в організмі, які обмежують рухливість і зменшують роль опорно-рухового апарату.

  Зазвичай це відбувається в тому випадку, якщо людина позбавлена можливості вільного пересування до того стану, коли не може поставити власний підпис. Вважається, що людина є недієздатним, коли не може повноцінно відповідати за власні вчинки, тобто той, відповідальність за яку несуть інші люди.

  Оформлення заповіту під впливом тиску від сторонніх осіб

  Концепція заповіту передбачає повністю вільне волевиявлення людини. Посперечатися з цим важко, якщо немає прямих доказів складання заповіту під тиском. Не мається на увазі тільки фізичне насильство. Часто має місце і психологічний вплив. При наданні будь-якого тиску вважається, що воля самої людини може бути змінена, а значить, він не може достатньо точно виявити власні бажання. В цьому випадку людина може бути змушений підписати документ, так як в противному випадку він може піддатися здійснення загроз, від чого постраждає його здоров'я або життя буде перебувати під загрозою.

  Загрози від сторонніх осіб при оформленні заповіту

  Зазвичай мається на увазі така ситуації, коли людині загрожує ціла група осіб. Вони вимагають підписання та призначення всіх пунктів, які будуть вигідні їм. Людина може злякатися загроз і підписати всі документи, хоча це не його воля. Дії під ефектом переляку визнаються насильницькими, тому при оспорювання заповіту їх наявність є вагомим аргументом.

  Хто може оскаржити заповіт на квартиру і як це зробити?

  Заповіт за необхідності

  Іноді трапляються ситуації, коли спадкодавець пише заповіт людям з-за певної потреби. Це трапляється тоді, коли виникають життєві обставини, при яких необхідно швидко приймати рішення і виходити з них з мінімальними втратами для життя і здоров'я.

  Бувають випадки, коли внаслідок старості людина починає сильно хворіти. Родичі приймають рішення про наймання доглядальниці. Дані обличчя можуть увійти в довіру до людини і запитати що-то за власним бажанням. Багато людей похилого віку не відмовляють навіть у тому випадку, коли робиться заповіт на квартиру.

  Люди не розраховують, що доглядальниця має можливість претендувати на житлоплощу, однак старі люди настільки їх цінують, що можуть з почуття вдячності відписати власну житлоплощу. Потрібно знати, може онук оскаржити заповіт.

  Хто може оскаржити заповіт на квартиру і як це зробити?

  Заповіт, оформлений на доглядальницю

  Зазвичай це відбувається тільки з метою оформлення заповіту на квартиру. Часто стан клієнта погіршується. У цьому випадку менеджер може заявити, що продовжить роботу тільки у разі відклику нерухомості на її ім'я. Зазвичай в цьому випадку спадкоємці дізнаються про заповіті лише після смерті хворої людини. На підставі того, що доглядальниця отримувала фіксовану заробітну плату, вони можуть звернутися в суд з надією на позитивний результат справи.

  В ході судового засідання сторони вирішують, чи заповіт підписано від безвиході. Тобто створювалися такі умови, при яких відмовитися від підписання цього документа спадкодавець не мав можливості. Цю операцію можна легко визнати незаконною. У цьому разі заповіт анулюється. Це і є відповідь на питання: "чи Можу я оскаржити заповіт?"

  Заповіт без дати і місця складання

  Щоб документ вважався правомочним, у нього обов'язково вноситься дата написання. У певних журналах він проходить під призначеною датою, тому вона виставляється в обов'язковому порядку. День складання документа та дата його реєстрації в журналі обов'язково мають бути однаковими. Це основний момент, при перевірці якого можна визначити: чи можуть родичі оскаржити заповіт.

  Є кілька причин, за якими дата в документі не вказана:

 • Випадкове невнесення дати з-за того, що при його оформленні люди забули про цю важливу деталь.
 • Заповіт є підробкою.
 • Якщо є одна з цих позицій, можна звертатися до суду для оспорювання заповіту. Щоб точно визначити, чи дієздатний спадкодавець, необхідно уточнити дату складання документа. Якщо вона невідома людям, то неможливо гарантувати правомочність документа.

  Аналогічно важлива інформація, яка оповідає про місце, де було укладено заповіт. Обов'язково вказівку певного адреси приміщення, в якому знаходився спадкодавець, коли підписував заповіт. Можливо оспорити заповіт, якщо здійснилося внесення адреси як певного будинку, так і лікарні, а також офіційно нотаріальної контори? Відповідь на це питання можна отримати тільки в суді при пред'явленні всіх скарг та документів.

  Засвідчення заповіту здійснено неправильно

  Якщо документ неправильно завірений, то можна оскаржити в суді заповіт. Коли відбувається процедура його оформлення, завіряється цей документ нотаріусом за допомогою проставлення підпису. Іноді є ситуації, при яких засвідчення здійснюють інші обличчя. Коли людина знаходиться в лікарні, це може зробити головний лікар. Щоб документ при цьому був дійсним, необхідно залучити мінімум двох свідків.

  Заповіт є волевиявленням людини, яка повинна здійснитися після його смерті. Іноді ця воля перекручена, тому потрібно знати, як оскаржити заповіт на будинок. Коли є впевненість у можливості успішного оскарження документа, потрібно звертатися в суд і викладати всі претензії.