Корисні поради
на всі випадки життя
» » Китай: корисні копалини та рельєф

Китай: корисні копалини та рельєф

Додано: 17.09.15
Рубрика: Цікаве

Одне з найвідоміших держав у світі – Китай. Воно знаходиться в Азії, а саме в її центральній і східній частинах. Населення становить понад 1000 млн осіб. Столицею є Пекін, офіційна мова – китайська.

Китай, корисні копалини в якому видобуваються вже кілька тисячоліть і мають велике значення в усьому світі, досить розвинену державу з добре організованою економічною сферою. У народі Піднебесна називається «фабрикою світу», адже велика частина продукції, яка поставляється в багато країн, приходить саме з Китаю.
Влада в країні перебуває в руках Комуністичної партії з 1949 року. Вона стала правити відразу після проголошення Китайської Народної Республіки. Держава складається в деяких світових організаціях, наприклад, ООН, СОТ та ін

Китай: корисні копалини та рельєф

Природа

Особливості рельєфу Китаю і корисні копалини, які видобуваються, обумовлені досить складною орографією. Держава умовно розділяється на три частини: Тибетське нагір'я, Центральноазіатські рівнини, низовини на сході Китаю.

На Тибеті розташовуються високо підняті нагірні рівнини, різні плоскогір'я (переважно в центральній області) і кілька хребтів. Тут же знаходяться гірські системи, а саме Гімалаї, Каракорум, Куньлунь, Наньшань і Сино-Тибетські гори.

Рельєф та корисні копалини Китаю розвинені неоднаково. Часто зустрічаються схили, округлі вершини, карстові форми, а також вододіли. На центральноазіатських рівнинах розташовуються відомі на всю Азію плато і хребти. Тягнуться низовинні рівнини з півночі на південь, захоплюючи узбережжі Жовтого моря.
Зустрічаються пустельні райони, напівпустельні і степу. Тут поширена така форма рельєфу, як ярданги.

Багаті ґрунти знаходяться на рівнинах, які підносяться на висоті 1500 м над морем. Рослинність тут дуже багата. З-за зміни зон, в яких розташовується Китай, гарні луки різко змінюються сніговими пустелями, а вони, в свою чергу, замінюються субтропічним лісом.

Китай: корисні копалини та рельєф

Клімат

Китай, корисні копалини якого багато в чому залежать від кліматичних умов, володіє помірним континентальним кліматом. У деяких районах переважають холодні циклони. Температура може опускатися до 25 градусів нижче нуля. В зоні рівнин і плоскогорьев сніг не випадає, загальна кількість опадів за рік не перевищує 260 мм

Схід Китайської Республіки може похвалитися вельми приємними погодними умовами. Клімат має мусонний характер, в деяких частинах країни з переважанням помірного і субтропічного, в інших – тропічного циклону.

Взимку максимальною температурою вважається -25 градусів (північ) і +10 градусів (південь). Велика кількість опадів в деяких областях пояснюється наявністю достатньої кількості річок і водоспадів.

Тайфуни, цунамі, повені – все це добре знайоме жителям східної частини Китаю. Ці погодні явища тут не рідкість, і вони вже давно не лякають місцевих громадян. Навесні в країні, а саме в його пустелях, з-за певних кліматичних умов піднімаються величезні піщані бурі, які в результаті переносяться на територію Японії, Південної Кореї і Корейської Народної Демократичної Республіки (КНДР).


Геологічна будова

На платформі Китайської розташовується сам Китай. Корисні копалини багато в чому залежать від неї. Осадовий чохол, який утворився через морських і континентальних відкладів, формувався кілька століть. Тут знаходяться багаті родовища хрому, свинцю, золота, молібдену та інших корисних копалин. Велика їх частина розташовується в районі гір і рівнин.

Геосинклинальний комплекс вже зім'ятий і розбитий за допомогою надвигов. Тут добуваються граніти, які утворилися зовсім недавно. Китай (корисні копалини цінуються у всьому світі) багатий на нафту, вугілля, хром, свинець, золото, цинк і нікель. У деяких западинах є джерела газу, олова та ртуті. Досі копалини утворюються внаслідок постійної сейсмічної активності і вулканізму.

Китай: корисні копалини та рельєф

Мінеральні ресурси Китаю

Держава володіє достатньою кількістю мінеральних (а саме паливних і сировинних) речовин. Країна є лідером з видобутку вугілля в усьому світі. Зустрічається також і кам'яний вигляд, проте рідше. Його можна зустріти на півночі і північному сході.

З 2007 року китай – лідер з виробництва золота. Два роки тому цей обсяг піднявся ще в кілька разів. З-за цього процвітає видобуток золота не тільки на території самого Китаю, але і за його межами.

Розвивається і сфера сланцевого газу. Зараз існує план щодо видобутку понад 6 млрд кубометрів сланцю.

З усіх відомих видів мінералів в Китаї є більше 150. При цьому 20 з них привертають до себе велику увагу в світі, так як є досить рідкісними. Основні корисні копалини Китаю, коротко про які сказати неможливо, – це нафта, вугілля, газ, сланець, радіоактивні елементи, уран і торій.

З усіх світових запасів вугілля зосереджена практично одна третя частина. Найбільше його знаходиться на півночі країни, хоча зустрічається і в інших районах. «Будинком вугілля» в Китаї вважається Шаньсі. Тут видобувається майже 30 відсотків від усієї кількості. Останнім часом на території держави відкрито ще шість найбільших покладів газу. Найбільш важливою в цьому відношенні є область Східно-Китайського моря.


З 50-х років у Китаї було відкрито понад 350 зон, в яких знаходяться родовища газу та нафти.

Китай: корисні копалини та рельєф

Чорні метали

Основні корисні копалини Китаю – титан, ванадій, хром, марганець і залізо. Титан, залізо і марганцева руда представляють величезну цінність. У ваговому еквіваленті їх запаси оцінюються практично в 50 млрд тонн, у той час як запаси марганцю – лише 400 млн тонн. Більша частина заліза знаходиться в Ляонине, марганцю – в Хубэе.

Китай: корисні копалини та рельєф

Коштовності і рідкісні метали

В групу «дорогоцінні та рідкісні мінерали» входять різні корисні копалини країни. Китай багатий:

 • міддю;
 • алюмінієм;
 • свинцем;
 • цинком;
 • нікелем;
 • кобальтом;
 • вольфрамом;
 • оловом;
 • молібденом;
 • ртуттю;
 • сурмою;
 • вісмутом;
 • золотом;
 • сріблом.

Крім них, зустрічається ще кілька речовин, що належать до платинової групи.

Китай займає перше місце в світі за кількістю родовищ багатьох копалин, у тому числі і таких, як вольфрам, цинк, олово, сурма, молібден, свинець, ртуть. Мідь у великих кількостях зустрічається вздовж берегів Янцзи, а також у деяких провінціях (Сичуань, Юньнань).

Китай: корисні копалини та рельєф

Рідкісні метали

Китайська Народна Республіка має поклади восьми видів досить рідкісних металів, десяти рідкоземельних мінералів і одинадцяти простих, які мають дисперсированние елементи. Цікавий той факт, що рідкісні корисні копалини Китаю залягають в незначних кількостях, у той час як родовища нечистих рідкоземельних металів найбільші у всьому світі.

Китай: корисні копалини та рельєф

Неметалеві руди

З 73 неметалічних мінералів, що зустрічаються тут, виділяють дев'ять видів, які використовуються в металургії в якості сировини. Також 23 види тих, які мають те ж призначення, тільки в хімічній промисловості. Найважливішими серед них є сірка, азбест, фосфор, гіпс та інші. Крім них, цінність являє нефрит, а також інші виробні і дорогоцінні камені.