Корисні поради
на всі випадки життя
» » Найпівденніша точка Росії - сама високогірна

Найпівденніша точка Росії - сама високогірна

Додано: 23.09.15
Рубрика: Цікаве

Протяжність території російської Федерації найбільша в світі. Звідси найбільші в світі зміни у кліматі та умовах життя, які можна спостерігати, рухаючись від гір Кавказу, де розташована сама південна точка Росії, до острова Рудольфа в Заполяр'ї, де знаходиться найпівнічніша. Відстань від західної (Балтійська коса) до крайньої на сході (острів Ратманова) наближається до 10 тис. км і немислимо для будь-якої іншої держави на планеті.

З лінії зміни дат

На сході, в Беринговому протоці, два острови розділяє кордон між двома континентами, двома частинами світу, двома океанами, двома найбільшими країнами і навіть між двома датами. Крайні точки Росії з усіх чотирьох сторін світла мають своєрідністю, а східна – це особливо яскрава історія.

Найпівденніша точка Росії - сама високогірна
Два острови схожі, як брати: виступаючі з океану скелі з плоскими вершинами, тільки один більше, інший значно менше. По різні сторони держкордону їх і називають по-різному. Російські назви дано на честь мандрівників, які брали участь у найважливіших морських експедиціях XVIII століття: назву великого острова (російської) – острів Ратманова, малого (американського) – острів Крузенштерна. Американцями прийнято ім'я святого, в день пам'яті якого вони були відкриті експедицією Берінга: Великий Діомід – російська, Малий - американський.
На Острові Ратманова живуть прикордонники на заставі, з якої починається новий день, з неї починається і російська земля. 169° 02' з. д. - це координати крайньої східної точки країни, розташованої на східному узбережжі острова посеред моря, а крайня материкова точка, від якої починається Росія, знаходиться на 38 хвилин захід, на мисі Дежнева.

Піщана коса, поділена навпіл

Ділянку держкордону між Росією і Польщею, де розташовується крайня західна точка російської території, проходить по дивовижному природному утворенню – Балтійської піщаній косі, яка виникла між водами Гданського і Калінінградського затоки завдяки специфіці кліматичних і геологічних умов цього району Балтики. Такою ж природною унікальністю, що притягає туристів, володіє і найпівденніша точка Росії - в горах Кавказу, хоча до неї можуть дістатися тільки любителі екстремального відпочинку. Місцевість ж навколо Балтійської коси завжди приваблювало відпочиваючих, що цінують зручності.

Найпівденніша точка Росії - сама високогірна
Але прикордонникам застави з Нармельн, найближче розташованої до точки з координатами 54°27'45" с. ш. 19°38'19" в. д., не до відпочинку, вони цілодобово охороняють держкордон.

Материкові й острівні

Якщо проаналізувати крайні точки Росії, крайня південна точка - гірська, дагестанська – єдина, має однозначне тлумачення, на інших напрямках є два типи: материкові й острівні.

Схожа ситуація і з самою західною точкою Росії у прикордонної застави Нармельн. Острівний характер їй надає приналежність до Калінінградської області, що є російським регіоном, відокремленим від основної території та оточеним іншими країнами, але мають вихід до моря. Така освіта по-науковому називається полуексклав.


Основна материкова Росія з західної сторони починається з точки має довготу 27°19'E і розташованої на східному березі річки Педедзе у Псковській області.

Серед льодів

Північна сторона півострова Таймир, мис Челюскін (77° 43' пн. ш.), - це не тільки крайня північна російська точка, тут край цілої частини світу - Азії, тут край самого великого материка планети – Євразії. Це місця з суворим кліматом і жорстокими умовами життя, хоча так можна охарактеризувати всі величезне російське узбережжя Льодовитого океану.

Найпівденніша точка Росії - сама високогірна

Острівна ж крайня північна точка розташована ще ближче до Північного полюса – на острові Рудольфа. Острів, як і мис Флігелі, розташований на її північному сході, як і весь архіпелаг Земля Франца-Йосипа, було відкрито, досліджено та названий учасниками Австро-угорської полярної експедиції, що проходила в кінці 1870-х років.

Мис Флігелі (81° 49' пн. ш.) – єдина поименованная точка, близько розташована до самої північної російської, яка знаходиться ще трохи вище, найближчої до полюса краю острова.

Взагалі всі крайні (західна, східна, північна, південна) точки Росії не відрізняються доступністю (західна найдоступніша, хоча і знаходиться в погранзоне), але досягти північного краю руської землі можуть тільки дуже цілеспрямовані і мотивовані землепрохідці.

Базардюзу і Рагдан

41°12' пн. ш. – таку широтну відмітку має найпівденніша точка Росії. У часи СРСР така географічна відмітка мало кого цікавила, всі знали Кушку – крайню південну точку Радянського Союзу. Виявилося, що Росія починається на півдні, в приголомшливих по красі горах Дагестану. Кордон з суміжним Азербайджаном примхливо звивається по гірських відрогів кавказького хребта, і позначити конкретний географічний точковий об'єкт дуже важко.

Найпівденніша точка Росії - сама високогірна

Дуже близько знаходиться до нього чудовий гірський пік Базардюзу (4466 м), найвищий в Дагестані. Це улюблене місце для альпіністів – досвідчених і початківців, цих фантастичних місцях можна знайти маршрут будь-якої категорії складності.
Але ще ближче до такого знаменного пункту знаходиться гора Рагдан. На відстані близько двох кілометрів від її вершини, на одному зі схилів, на висоті 3500 м, і розташована сама південна точка Росії, сама високоросла з усіх чотирьох напрямків.