Корисні поради
на всі випадки життя
» » Волга: географічне положення. Опис річки Волги

Волга: географічне положення. Опис річки Волги

Додано: 29.10.15
Рубрика: Цікаве

Велика річка, що несе свої води від Валдайської височини до Каспійського моря, одна з найбільших судноплавних артерій нашої країни — це Волга. Географічне положення забезпечило їй значиму роль у розвитку торгівлі і становленні великих міст слов'янських племен. Волга — найбільша ріка в Європі. Вона і сьогодні залишається важливим джерелом прісної води та електроенергії, транспортної магістраллю, а також притягує до своїх берегів велику кількість відпочиваючих і туристів. Де знаходиться річка Волга і які її особливості? Про це і піде мова нижче.
Волга: географічне положення

Річка прикрашає собою Європейську частину нашої країни. Невелике відгалуження основного русла протікає по території Казахстану. Витік Волги розташовується на Валдайській височині (229 метрів над рівнем моря). Як прийнято вважати, могутня ріка починається недалеко від села Волговерховье Тверській області. Басейн Волги займає приблизно третину Європейської території Росії. Він простягається від Валдайській і Середньоруської височини аж до Уралу.

Волга вважається найбільшою у світі річкою, не впадає в океан. Вона несе свої води до Каспійському морю, до басейну якого і відноситься. Протяжність річки — 3530 км, загальне падіння — 256 м. Басейн Волги займає площу понад мільйон квадратних кілометрів.

Велику ріку прийнято розділяти на три частини: верхня (від витоку до гирла Оки), середня (від гирла Оки до впадіння Ками), нижня (від гирла Ками до Каспійського моря).

Джерело

Волга: географічне положення. Опис річки Волги

Річка бере свій початок від ключа, що витікає з болота недалеко від села Волговерховье. Поруч збудовано храм. Сам витік Волги розташовується під підлогою невеличкої дерев'яної каплиці на палях. В ній обладнано спеціальне віконце, через яке дозволяється зачерпувати і пити воду.
Приблизно за три кілометри від витоку Волга впадає по черзі в два озера: спочатку в Малі Верхити, а потім у Великі Верхити. Далі її шлях пролягає через Верхневолжское водосховище. Перше велике озеро, що відноситься до нього, — це Стерж. Волга з великою силою вторгається в його води, стрімко, не перемішуючись, долає їх. Кажуть, що в сонячну погоду можна побачити, як річка тече крізь озеро.

Верхня Волга

Волга: географічне положення. Опис річки Волги

До створення водосховищ довжина річки була більшою і становила 3690 км. Перша гребля по ходу річки розташовується після Верхневолжских озер (Стерж, Вселуг, Піно, Волго). Вона була збудована у 1843 році. На Верхній Волзі розташоване сьогодні кілька водосховищ: Иваньковское (іменоване також Московським морем, до нього відноситься гідроелектростанція в районі міста Дубна), Угличское, Рибинское, Горьковське (розташоване біля Городця, вище Нижнього Новгорода).

Перший великий населений пункт від витоку річки — Ржев. На Верхній Волзі стоять такі стародавні міста, як Кострома, Твер, Углич і Ярославль. Вона тече по мальовничій місцевості, широко розливаючись, то звужуючись між крутих берегів.

Головні притоки річки на цьому відрізку: Селижаровка, Темрява, Которосль, Тверца, Мологів, Шексна, Унжа.

Середня Волга

Після впадання Оки річка тече біля правого краю Приволзької височини. Тут вона стає помітно більш повноводною. Правий берег Волги високий, лівий ж — низький.

У міста Чебоксар розташовується з греблею ГЕС, вище якої знаходиться водосховище.

Головні притоки річки на цьому відрізку: Ока, Сура, Ветлуга, Свіяга.

Нижня Волга

Волга: географічне положення. Опис річки Волги

Свою повну міць і силу річка набуває після впадіння Ками. На цьому відрізку вона тече вздовж Приволзької височини. Огинаючи Жигулівські гори, Волга утворює Самарську луку. Декілька вище за неї розташовується Куйбишевське водосховище (до неї примикає Жигулівська ГЕС). Поблизу від Балаково на річці стоїть Саратовська ГЕС. В районі Волгограда річка зближується з Доном. Трохи вище міста від неї відділяється лівий рукав, Ахтуба. Його протяжність — 537 км Між річкою та її рукавом розташовується так звана Волго-Ахтубинская заплава, що складається з великого числа проток.


Недалеко від Волгограда, на ділянці річки між містом і початком Ахтуби розташовується Волзька ГЕС і Волгоградське водосховище.

Притоки на цьому ділянки річки досить невеликі. Це Сік, Самара, Великий Іргиз, Еруслан.

Гирло Волги

Волга: географічне положення. Опис річки Волги

В районі зближення з Доном річка повертає і далі тече на південний схід аж до впадіння в Каспійське море. У тому місці, де від основного русла відділяється Ахтуба, починається дельта Волги. Вона займає площу приблизно 19 тисяч квадратних кілометрів. Дельта складається з 500 рукавів. Найбільші з них — це Ахтуба, Бахтемир, Камизяк, Стара Волга, Болда, Бузан. Другий рукав з названих постійно підтримується придатним для судноплавства і утворює Волго-Каспійський канал. Кигач, який також входить в число рукавів великої річки, що перетинає територію Казахстану.

Дельта Волги вважається найбільшою в Європі. Протягом історії вона змінювала своє положення і займану площу. Дельта сучасного типу сформувалася приблизно в III столітті нашої ери, коли старе русло не зміг справлятися із збільшеним об'ємом води. Протягом останніх 130 років знижується рівень Каспійського моря. У результаті за цей період площа дельти збільшилася приблизно в 9 разів.


У гирлі Волги розташовується останнє місто на цій річці — Астрахань. Вона розміщується на одинадцяти островах у верхній частині дельти.

Волга: географічне положення. Опис річки Волги

Живлення і режим

Річка Волга, географічне положення якої розглянуто вище, до спорудження водосховищ характеризувалася значними коливаннями рівня (нижче гирла Ками вони досягали 17 м). Сьогодні таких серйозних перепадів і розливів не спостерігається.

Велика частина живлення річки припадає на снігові води (до 60%). Чималу роль у цьому процесі також відіграють дощові (10%) та ґрунтові (30%) «надходження». Протягом року Волга проходить кілька послідовних перетворень. Навесні (з квітня по червень) це повінь. В літній та зимовий період рівень у річці помітно знижується. Восени (зазвичай в жовтні) виникають дощові паводки.

Волга: географічне положення. Опис річки Волги

У найспекотніші місяці температура води в річці досягає 25o. Замерзає Волга на верхньому і середньому ділянці, як правило, в листопаді, в нижньому — не раніше грудня. Звільняється від льоду річка раніше всього у Астрахані (в березні). Верхня Волга, а також ділянка нижче Камишина розкривається в першій половині квітня. Інша частина річки виходить з зимового заціпеніння в середині цього місяця.

Природні багатства

Волга на карті займає велику територію. Вона протікає через лісову, лісостепову зону і степ. Річка з давніх часів славиться своїми рибними багатствами. Тут мешкають лящ, вобла, стерлядь, сазан, сом, щука. На жаль, будівництво водосховищ і забруднення води не сприяє збереженню всього цього розмаїття. У дельті Волги створений заповідник. На його території з 1919 року під охороною держави знаходяться унікальні рослини та тварини. Серед них лотос, осетрові, пелікани, фламінго.

Волга (географічне положення, особливості харчування, унікальна флора і фауна) сьогодні добре вивчена. Разом з розумінням змін, що відбуваються з річкою протягом усього часу її існування, приходить усвідомлення проблем, пов'язаних із ними. Сьогодні велика російська ріка гостро потребує охорони своїх багатств. На щастя, все більше число людей починає усвідомлювати небезпеку екологічних проблем. Можна сподіватися тому, що унікальна природа і краса волзьких берегів збережеться ще на багато століть.