Корисні поради
на всі випадки життя
» » Як правильно скласти розписку. Зразок складання розписки

Як правильно скласти розписку. Зразок складання розписки

Додано: 23.11.15
Рубрика: Цікаве

Хоча в даний час отримати кредит в банку або микрокредитной організації не становить ніякої складності, більшість громадян як і раніше віддають перевагу при необхідності позичати гроші у близьких людей. Воно і зрозуміло, комерційні структури зажадають певних дій, надання різноманітних документів, а після цього ще й змусять повертати разом з основною сумою боргу винагороду за використання грошей. Займаючи ж у знайомих, всі ці бюрократичні процедури можна опустити, так і відсотків близькі люди платити не зажадають. Разом з тим, перед тим, як позичити гроші, кожен потенційний кредитор повинен знати, як правильно скласти розписку. Не кожен виданий такий документ може бути представлений у судові органи для стягнення заборгованості.
Розписка

Грошовими позиками непрофесійно займаються майже всі люди, одні дають в борг родичам, другі – свої колегам. Коли сума такої позики є невеликий, то сторони між собою домовляються про час його повернення, відбувається це зазвичай у усній формі. А ось якщо сума велика, тоді для того щоб застрахувати свої ризики, кредитор вимагає від боржника документ, що засвідчує подія передачі грошей та зобов'язання щодо їх повернення. Тому настільки актуальне питання багатьох громадян: «Як юридично правильно скласти розписку?»

Як правильно скласти розписку. Зразок складання розписки

Договір або розписка?

Виконана власноруч розписка і договір позики фактично нічим не різняться. Останній зазвичай укладається між простими громадянами, коли сума позичених засобів дуже велика. Тоді вони звертаються за складанням цього документа до нотаріуса. На відміну від договору позики розписка зазвичай складається у випадках, коли усна домовленість небезпечна прикрими результатами для позикодавця, неповерненням коштів, а звернення до нотаріуса недоцільно через не дуже великої суми. Не кожен нотаріус безкоштовно підкаже як правильно скласти грошову розписку, бо йому буде вигідніше посвідчити договір і отримати за це гроші.
Законодавчий базис

Законодавство передбачив можливість підтвердження факту надання позики кредитором позичальнику. Зокрема, стаття говорить, що угода про позику, що укладається між громадянами, в обов'язковому порядку повинно бути оформлено у письмовому вигляді. Однак така вимога пред'являється лише до таких операцій, сума яких більше в десять разів встановленого на момент вчинення позики мінімального розміру оплати праці .

Крім того, цивільним законодавством встановлено, що у разі, якщо кредитор і боржник не складуть такий письмовий документ, то угода не буде визнано недійсним, але в той же час кредитор не зможе в суді спиратися на свідчення свідків. Йому буде необхідно шукати якісь інші письмові докази.

Щоб уникнути таких труднощів, документ все ж легше написати, а те, як правильно скласти боргову розписку, може підказати досвідчений юрист.

Основні помилки при складанні документа

Знання особливостей, як скласти боргову розписку, значно полегшить судовий процес у разі неповернення грошей, тому як оформлена неправильно створить непотрібні труднощі та перешкоди при судовому розгляді.

Як правильно скласти розписку. Зразок складання розписки


Одними з найбільш постійно зустрічаються промахів громадян при складанні боргового документа є нижчеперелічені.

Індивідуалізація позичальника

Одна з помилок, коли документ не повністю індивідуалізує позичальника. Приміром, якщо в розписці вказано «Я, Сергєєв Сергій, прийняв гроші в сумі 10000 грн. від Андрєєва Андрія», то в суді може виникнути питання, чи дійсно це той Сергєєв Сергій, а не якийсь інший. Може бути, розписку написав Сергєєв Сергій Петрович, а кредитор вимагає гроші з Сергєєва Сергія Сергійовича? У такому разі зможе допомогти тільки судово-почеркознавча експертиза, яка визначить автора документа. Однак будь-яка експертиза вимагає часу, і чималого, тому легше мати уявлення про те, як грамотно скласти розписку, оформивши її за всіма правилами, ніж пізніше втрачати час і гроші з-за помилок. Слід зазначити, що помилки подібного роду в основному зустрічаються в осіб, які перебувають між собою у близьких стосунках (хорошими друзями або знайомими) або між родичами. З-за такої близькості позикодавець зазвичай розглядає письмовий документ як просту формальність.

Як правильно скласти розписку. Зразок складання розписки

Зазначення даних про заимодателе

Труднощі виникнуть і при відсутності в письмовому документі повних даних позикодавця. Так, якщо розписка написана в такому вигляді: «Я, Сергєєв Сергій Сергійович, взяв в борг грошові кошти в розмірі 10000 грн. Зобов'язуюсь повернути їх до 03 березня 2016 року». Даний варіант не вказує кредитора, який дав грошові кошти, що дає недобросовісного позичальника можливість заявити на суді про те, що розписка давалася абсолютно іншій людині. Він може привести з собою на суд одного з своїх родичів, який підтвердить, що це він позичав Іванову, а розписку пізніше втратив. Зазначення всіх повних даних учасників угоди допоможе уникнути неприємностей, а якщо кредитор не знає, як скласти боргову розписку, зразок її можна знайти досить легко.


Відсутність факту передачі

Бувають випадки, при яких кредитор цілком задовольняється розпискою, оформленої приблизно так: «Я, Сергєєв Сергій Сергійович, домовився з Андрєєвим Андрієм Андрійовичем про те, що останній займе мені гроші в розмірі 10000 грн». Не знає, як правильно скласти розписку, кредитор навіть і подумати не зможе, що під час судового процесу боржник заявить, що грошей не отримував, а розписка оформлена тільки на намір укласти угоду. Адже дійсно, в розписці не зазначений факт прийняття позичальником грошей.

Як правильно скласти розписку. Зразок складання розписки

Тут вже потрібно буде розраховувати або на якісь додаткові докази, або на поблажливість суду. Але не факт, що суд стане на бік позикодавця. Навіть якщо останній буде пояснювати таке становище тим, що він нібито не знав, як скласти розписку, зразок такого документа він не зміг знайти, суд може такі заяви порахувати необґрунтованими.

Відсутність цільового призначення

Може спричинити негативні наслідки для позичальника і документ, оформлений таким чином: «Я, Сергєєв Сергій Сергійович отримав від Андрєєва Андрія Андрійовича грошову суму в розмірі 10000 грн». Як видно з тексту, в ньому не зазначено, що це за отримані гроші, на якій підставі Сергєєв їх отримав. При судовому розгляді він може заявити, що дана сума призначалася йому у якості оплати за продану перед цим річ або, взагалі, подарована. І у позикодавця не буде можливості довести таким документом, що був здійснений саме позику, а не розрахунок за що-небудь. При виникненні питання: «Як правильно скласти розписку?» - особливу увагу слід приділяти вказівкою мети передачі грошей, тобто що був здійснений позику.

Інші поширені помилки

До інших помилок позикодавців, які не знають, як скласти грошову розписку, можна віднести таку, як складання розписки на комп'ютері з подальшим проставленням підпису боржника. При відмові останнього від власного підпису почеркознавча експертиза не у всіх випадках зможе визначити її власника.

Як правильно скласти розписку. Зразок складання розписки

Особи, які цікавляться тим, як правильно скласти розписку, зобов'язані, крім цього, розуміти, що розписка – це документ. У будь-якому документі не допускаються виправлення, підчищення. Так що якщо у розписці зроблені такі помарки, закреслена сума і зазначена інша, зроблені інші виправлення, то вони повинні бути обумовлені сторонами. Біля кожного виправлення потрібно поставити свої підписи, а ще краще буде переписати документ заново.

Ще деякі нюанси того, як правильно скласти боргову розписку. В документі необхідно вказати момент повернення позики, при необхідності мета використання позикових коштів (якщо вона важлива кредитору), платність або безоплатність позики, тобто буде боржник оплачувати відсотки за користування грошима.

Додаткові умови

Додатково можна також передбачити в розписці сплату неустойки у випадку несвоєчасного повернення грошей, яка може з лишком покрити збитки кредитора, якщо позичальник виявиться недобросовісним.

Як правильно скласти розписку. Зразок складання розписки

Ще для кредитора бажано включення пункту про підсудність спорів. Так, цивільним законодавством встановлено, що позови про стягнення грошових коштів розглядаються судом за місцем проживання відповідача. А якщо відповідач виїхав в інше місто, як правильно скласти розписку? Зразок такого пункту можна взяти з будь-якого договору. Суть його полягає в тому, що сторони повинні встановити підсудність за вибором позивача (кредитора) чи в якомусь конкретному суді певного міста.

Зазначення цих умов є бажаним для кредитора, а при їх відсутності не буде впливати на юридичну силу документа.

Правильне складання документа

Отже, підвівши підсумки і розглянувши всі досить часто зустрічаються помилки кредиторів, потрібно все-таки визначити, як скласти розписку. Зразок розписки, представлений нижче, допоможе багатьом не обізнані в цьому питанні позикодавцям не понести збитки і не втратити свої гроші.

«01 грудня 2015 року. Я, Сергєєв Сергій Сергійович, 01.01.1990 народження, уродженець м. Чернігів, паспорт серії 1234 №123456 виданий РВМС Чернігівської області який проживає за адресою м. Чернігів, вул. Гоголя, д. 25 кв. 25 отримав в борг у Андрєєва Андрія Андрійовича, 01021991 народження, паспорт серії 4321 №654321 виданий РВМС Чернігівської області м. Ченігів 17.09.2009 що проживає за адресою м. Ченігів , вул. Гоголя, д. 25 кв. 26 гроші в сумі 10000 (десять тисяч) гривень. Гроші отримав при написанні цієї розписки. Зобов'язуюсь цю суму повернути до 01 червня 2016 року. Підпис, Ф. В. О.».

Як правильно скласти розписку. Зразок складання розписки

Представлений зразок є лише чітким викладом того, як правильно скласти розписку, що в ній має бути зазначено в неухильному порядку. У разі якщо сума дуже велика або кредитор просто бажає включити якісь додаткові умови, розписку можна доповнити ними, а можна і скласти гарний договір позики. У будь-якому випадку консультація юриста не завадить.