Корисні поради
на всі випадки життя
» » Плоскі черви: загальна характеристика та будова

Плоскі черви: загальна характеристика та будова

Додано: 17.12.15
Рубрика: Цікаве
Різні класи типу Плоскі черви представляють великий інтерес для науки. І справа не тільки в тому, що ці організми самі по собі цікаві. Багато з них ще й дуже небезпечні. Сосальщики і стрічкові черв'яки - дві групи паразитичних тварин, які часто викликають серйозні захворювання людини і домашніх тварин. Ці істоти об'єднуються зоологами в одну групу зі свободноживущими війковими черв'яками - тип Plathelminthes (плоскі черви). Загальна характеристика їх представлена в нашій статті. Найбільш відомі з них саме паразитичні форми, що дають прекрасний приклад чергування поколінь, характерного для паразитичного способу життя. Наша характеристика типу плоскі черви починається з особливості будови цих організмів.


Особливості будови плоских червів

Плоскі черви: загальна характеристика та будова
Для сисунів типові наявність гаків і присосків, складна репродуктивна система і редуковані органи почуттів. А членики стрічкових черв'яків позбавлені навіть кишечника, оскільки живуть у готової до вживання їжі. По суті, ці тварини є лише мішки, заповнені яйцями. Досить просту будову на основі білатеральної симетрії мають плоскі черви. Загальна характеристика його наступна: права і ліва половини тіла дзеркально подібні. Свободноживущие плоскі черви мають уплощенную форму тіла і тільки один отвір в кишечнику - ротове. Кровоносної системи ці організми позбавлені. Розповімо спочатку про вільноживучих видах, описуючи тип плоскі черви. Загальна характеристика їх представлена нижче.

Свободноживущие плоскі черви: харчування, пересування і виділення

Плоскі черви: загальна характеристика та будова
Эктодерма і энтодерма, характерні для кишковопорожнинних, плоских хробаків розділені третім клітинним шаром - мезодермой, з якої розвиваються м'язова тканина і статеві органи. Поява систем органів - подальший крок вперед у порівнянні з організацією кишковопорожнинних. Більшість вільноживучих плоских червів - водні організми. Пересуваються вони за допомогою м'язових скорочень або рухів війок, які покривають тіло. Хижі плоскі черв'яки використовують при живленні глотку (орган, що зв'язує ротовий отвір з кишечником): притискаються нею до видобутку і за рахунок м'язових скорочень відривають шматочки їжі, що надходять потім в кишечник. Неперетравлені залишки їжі повертаються в глотку і виводяться назовні.


Плоскі черви, будова яких ми коротко розглянули, - перша група тварин, у яких з'являється справжня видільна система. Вона представлена двома видільними трубочками, об'єднуючими «полум'яні клітини» і відкриваються на задньому кінці тіла видільними порами. «Полум'яні клітини» отримали свою назву із-за постійно коливаються всередині них пучків вій, які регулюють водний баланс. Пропонуємо вам ближче познайомитися з окремим представником такого типу плоскі черви. Загальна характеристика та фото його допоможуть вам представити цей цікавий організм.

Procerodeslittoralis

Плоскі черви: загальна характеристика та будова
Свободноживущий плоский черв'як Procerodeslittoralis досягає в довжину 2 см і мешкає на кам'янистих морських узбережжях. Він належить до класу Turbellaria, більшість представників якого ведуть водний спосіб життя. Лентовидное тіло дозволяє легко дифундувати кисню і кінцевих продуктів обміну речовин, що дуже важливо для тварини, позбавленого кровоносної системи. Така його загальна характеристика. Тип плоскі черви продовжимо розглядати, перейшовши до опису нервової тканини і зорових органів.

Нервова тканина, зорові органи вільноживучих червів

Скупчення нервової тканини на передньому кінці тіла плоского хробака утворює мозок, до якого йдуть нервові тяжі від двох примітивних очей. Тим не менш більшість плоских хробаків уникає світла і відшукує їжу за допомогою хеморецепторів. В експериментах вони швидко реагують на розповсюджується у воді запах їжі. Війчасті плоскі черви будову мають наступне. Їх очі розташовуються на головному кінці тіла, над мозком, від якої відходить пара нервових тяжів. Глотка, здатна вивертатися навиворіт, відкривається в розгалужений кишечник. Всі види - гермафродити, мають і яєчники і сім'яники. Статеве отвір веде в статевий клоаку, в якій лежить совокупительний орган. Проходячи по яйцепроводу яйцеклітини харчуються виділеннями желточников.

Плоскі черви-сосальщики: спосіб життя

Сама проста форма паразитизму - эктопаразитизм, тобто життя на зовнішніх покривах господаря. Деякі сосальщики дотримуються саме її. Наприклад, Gyrodactylus прикріплюється за допомогою гаків і присосок до зябер риб, на яких він і харчується. Але для людини більш важливі внутрішні паразитичні сосальщики, такі, як Schistosoma (на фото нижче), що викликає шистосоматоз, і печінкова двуустка (Fasciola), що вражає зазвичай жовчні протоки і міхур овець.
Плоскі черви: загальна характеристика та будова
Паразитуючі в людині дорослі кров'яні сосальщики обох статей живуть в кровоносних судинах кишечника, викликаючи запалення і внутрішні кровотечі. Яйця виділяються назовні через сечовий міхур або кишечник і, потрапивши у воду, дають свободноплавающую личинку, яка проникає в тканини равлики. В ході подальшого розвитку з'являються інші личинки, які потрапляють у воду і заражають людей, проникаючи в кров через шкіру.
Печінкова двуустка паразитує в жовчних протоках і міхурі корів і овець. Вона дуже плодовита: виробляє понад 40000 яєць, які залишають хазяїна з фекаліями. З яєць виходять свободноплавающие личинки і потрапляють в проміжного господаря - прісноводного молюска. Після низки стадій з'являється крихітна хвостате подобу дорослого сосальщика, яке виходить крізь стінки тіла молюска назовні, підіймається на стебло якого-небудь рослини і залишається там, доки його не з'їсть вівця. Потреби внутрішніх паразитів досить прості. Тому їх локомоторна і травна системи, а також органи почуттів зредуковані. Статева система розвинена краще, щоб забезпечити хоча б частини потомства зустріч з новим господарем. Тому у всіх трематод органи розмноження зазвичай досить масивні і в них утворюється велика кількість статевих клітин. Навіть якщо 99% потомства загине, що залишилися, можуть вижити, знайшовши собі нового господаря.

Види господарів

Плоскі черви: загальна характеристика та будова
Тварина, на якому паразитує дорослий сосальщик, називається «остаточним» господарем. Для полегшення переходу паразита від одного остаточного господаря до іншого існує один або декілька проміжних. Шистосома користується тільки одним проміжним господарем. А от китайська печінкова двуустка (Clonorchis, представлена на фото вище) - двома: слимаком і рибою. В організмі проміжних господарів паразит проходить особливі личинкові стадії, під час яких збільшує свою чисельність шляхом безстатевого розмноження.

Спосіб життя стрічкових черв'яків

У стрічкових черв'яків спостерігається подальше спрощення будови тіла. Травна система відсутня, оскільки паразита, зануреному в напівпереварене вміст кишечнику господаря, залишається тільки засвоювати необхідні йому речовини. До господаря прикріплюється головка хробака, озброєна гаками і присосками. Інша частина тіла являє собою просто серію окремих члеників, або проглоттид, які формуються у верхній частині стрічки, вільно що висить в просвіті кишечника хазяїна. Якщо не вважати видільних канальців і нервових тяжів, членики стрічкового хробака є, по суті, органами розмноження. Гіллясті сім'явиносні канальці впадають в семяизвергательний канал, який разом з піхвою відкривається статевим отвором. Яйцеклітини, виходячи з яєчників, забезпечуються виділеннями скорлупових залоз і желточника. Яйця зберігаються в матці.

Стадії розвитку стьожкових червів

Запліднені яйця лентецов, забезпечені жовтком і оточені захисною оболонкою, скупчуються в матці хробака. Зрілі членики відриваються і разом з фекаліями господаря виділяються назовні. Як і у сисун, у стрічкових черв'яків є один або декілька проміжних господарів. Наприклад, широкого лентеца (Diphyllobothriumlatum), що зустрічається в кишечнику людини, собак і кішок і досягає в довжину понад 9 м, два проміжних господаря, у свинячого ціп'яка (Taenia solium) - один.

Цикл розвитку широкого лентеца

Плоскі черви: загальна характеристика та будова
Характеристика плоского хробака виду широкий лентец (на фото вище) наступна. Він має двох проміжних господарів - циклопа і одну з численних прісноводних риб Європи, Америки та Далекого Сходу. Дорослий черв'як живе в кишечнику людини і може досягати декількох метрів у довжину. Кінцеві членики відриваються і виходять з фекаліями, виносячи до 13 млн яєць. щодня. У воді з яйця вилуплюється зародок, якого поїдає циклоп. В ньому зародок розвивається в першу личинку. Якщо циклопа з'їсть риба, утворюється друга личинка, яка впроваджується в тканини риби. Якщо цю заражену і недостатньо проварену рибу з'їсть чоловік, вона звільняється. Використовуючи крихітні гаки, личинка прикріплюється до стінки кишечника людини і за 3 тижні перетворюється на дорослу форму. Цикл повторюється.

Цикл розвитку свинячого ціп'яка

Плоскі черви: загальна характеристика та будова
На закінчення вам пропонується характеристика плоского хробака ще одного виду. Розглянемо цикл розвитку свинячого ціп'яка. Яйця його, виділилися назовні з фекаліями людини, будуть розвиватися далі, тільки якщо потраплять в кишечник свині, де травні соки растворят оболонку яйця і з нього вийде ембріон, озброєний шістьма гачками. Він пробуравит стінку кишки і потрапить в кров'яне русло, по якому добереться до м'язів. Тут він інцістіруются, утворюючи пухирець-фіну, і залишається на цій стадії, поки заражене м'ясо не з'їсть людина. І цикл розвитку паразита повториться. Отже, нами були коротко розглянуті цікавлять нас організми, дана їх загальна характеристика. Тип плоскі черви доставляє багато проблем людині, тому вчені розробляють все нові засоби боротьби з ними.