Корисні поради
на всі випадки життя
» » Найбільші родовища залізної руди в Росії

Найбільші родовища залізної руди в Росії

Додано: 19.02.18
Рубрика: Цікаве
Залізна руда є основною сировиною для металургійної промисловості всього світу. Її ринок у тій чи іншій ступеня чинить вплив на економіку різних держав. Сьогодні видобуток залізорудних ресурсів ведеться більш ніж в 50 країнах, в числі яких знаходиться і Російська Федерація. Вона впевнено тримає свої позиції в постійній п'ятірці світових лідерів. Разом вони постачають на світовий ринок до 80% цієї сировини.

Родовища залізної руди в Росії

По території Російської держави залізорудні ресурси розкинуті нерівномірно. Більше половини всіх запасів належать до докембрийским осадових руд. Вони представлені червоними, бурими, магнітними железняками різної якості. І тільки 12% з них руди високої якості, де вміст заліза становить не менше 60%. Варто зауважити, що Російська держава за запасами залізної руди поступається тільки Бразилії. Але при цьому вітчизняні родовища порівняно з іноземними (Австралія, Індія, Бразилія) мають більш низьку якість руд і складні геологічні умови їх розробки.
Великі родовища залізної руди в Росії розташовані в Центральному федеральному окрузі. На його частку припадає близько 55% усього видобутку сировини. Доволі значні родовища розвіданих запасів є у Карелії та Мурманської області, їх видобуток становить 18%. Гусевогорское родовище Свердловської області дає майже 16% залізних руд. Також ведуться розробки Куранахського і Гаринского родовищ в Амурській області, Кимканского і Костеньгинского родовищ в Єврейській АТ та інші.
Найбільші родовища залізної руди в Росії

Курська магнітна аномалія

Очолюють список родовищ залізної руди в Росії кар'єри Курської магнітної аномалії (КМА). Площа її басейну становить понад 160 тис. км 2 і включає території Орловської, Білгородської, Курської, а також Воронезької областей. За запасами заліза, що обчислюється мільярдами тонн, це найбільший басейн світу. На сьогоднішній день розвідано понад 30 млрд тонн багатої залізної руди. Її основна маса представлена магнетитовими кварцитами з вмістом заліза понад 40%.
Руди КМА визначаються багатокомпонентної текстурою. Глибина їх залягання варіюється від 30 до 650 метрів. Промисловий видобуток переважно проводиться в Курській і Білгородській області, де зосереджена значна частка запасів руди (родовище Стойленское, Михайлівське, Лебединське та Яковлевское).
Найбільші родовища залізної руди в Росії

Бакчарское родовище


Бакчарское родовище – це найбільш досліджена частина Західно-Сибірського залізорудного басейну. Воно було відкрито в 1960-ті роки при розвідці нафтових покладів у Томській області і на сьогодні є одним з найбільших родовищ залізної руди в Росії. На території спостерігається чотири рудних пластів, які місцями зливаються в єдину поклад. Освіти залізної руди в основному розташовуються на глибині від 190 метрів, але на північ занурення доходить і до 300 метрів. Вміст заліза в рудах місцями досягає 57%. В збагаченої руди обсяг заліза суттєво додає і доходить до 97%. Площа Бакчарского родовища становить 16 тис. км 2 .
Характерною особливістю багатого родовища є присутність попутних компонентів кобальту, титану, хрому і ванадію, що ще більше підвищує цінність руд. За попередніми оцінками геологічного дослідження, прогнозовані запаси Бакчарского родовища обчислюються майже 110 млрд тонн. Треба зазначити, що рудні горизонти цієї ділянки сильно обводнені і це викликає складності в експлуатації родовища.
Найбільші родовища залізної руди в Росії

Оленегорское родовище

До найбільшим родовищ залізної руди в Росії відносять і Оленегорское родовище в Мурманської області, яке було відкрито в 1932 році. Велика частина його сировинної бази представлена залізистими кварцитами, основними мінералами в яких виступають магнетит і гематит. Наявність заліза в середньому становить 31%. Руда залягає майже до самої поверхні, але рудне тіло йде на глибину понад 800 метрів з протяжністю 32 км. Руди цього родовища відносяться до легкообогатимым, вони мають мінімальний вміст шкідливих домішок, що дозволяє одержати метал високої якості.
За останніми оцінками, запаси Оленегорского родовища Кольського півострова складають 700 млн тонн залізної руди. Наявність таких значних запасів міститься в дуже глибоких горизонтах, що створює необхідність додаткової розвідки надр.
Найбільші родовища залізної руди в Росії

Ковдорское родовище

В силу своєї геологічної історії Кольський півострів володіє значними покладами корисних копалин і вносить свій істотний внесок в економіку Росії. Основні родовища залізних руд в цьому регіоні стали розробляти з 1962 року, хоча відкриті вони були ще в довоєнний час. Ковдорское залізорудне родовище є одним з найбільших сховищ в державі колекційного сировини. Тут представлені рідкісні унікальні мінерали, які більше ніде не зустрічаються.
Ковдорские поклади розробляються з 1962 року, їх запаси нараховують близько 650 млн тонн магнетитових руд. Ширина рудного тіла становить 100-800 метрів, а протяжність тягнеться більше кілометра. Комори родовища були розвідані до глибини 800 метрів. Вміст заліза в середньому становить 28-30%. Крім магнетитового концентрату з руди вилучають бадделеитовый і апатитовий концентрати.
Найбільші родовища залізної руди в Росії

Костомукшское родовище

Ще одним важливим регіоном, де знаходяться родовища залізної руди в Росії, є Карелія. Тут наявна 26 родовищ і близько 70 залізорудних проявів різних рудних формацій. Більш практичне значення мають формації залізистих кварцитів, які непогано розвинені в Західно-Карельської мінерагенічній зоні. Пальма першості належить Костомукшскому родовища, яке вважається найбільшим на Північно-Заході Росії. Запаси його руди налічують понад одного млрд тонн із середнім вмістом заліза 32%.
Товща залізистих кварцитів Костомукшского родовища протягнута смугою в 156 км. Вона включає дві поклади на глибині до 40 метрів – основну і перешарування. В основний поклади міститься до 70% всіх запасів родовища. Домінуючим рудним мінералом виступає магнетит, шкідливих домішок присутній фосфор і сірка. Руди Костомукшского родовища легкозбагачувальні.
Також не варто залишати без уваги такі залізорудні родовища: Корпангское (400 млн тонн затверджених запасів), Пудожгорское (прогнозні ресурси оцінюються в 302 млн тонн) і Койкарское (запаси оцінені майже 3200 тис. тонн).

Республіка Хакасія

У Хакасії розташовуються одні з найстаріших родовищ залізної руди в Росії. Її база представлена Тейско-Балыксинским, Абакано-Анзасским і Верхнеабаканским районами.
Абагасские поклади руди на ділянці Кузнецького Алатау і Минусинской улоговини були виявлені в 1933 році, але до їх розробки приступили лише через 50 років. Домінуючим мінералом тут виступає магнетит, другорядні ролі відводяться пірит, гематиту і мушкетовиту. Балансові запаси сировини налічують понад 73 млн тонн.
Поблизу міста Абаза розташовується Абаканське залізорудне родовище. Його поклади представлені легкообогатимыми скарново-магнетитовими рудами. Балансові запаси містять 145 млн тонн руди , середній обсяг заліза становить 42-45%. Родовище було вивчено до 1300 метрів глибини.
Найбільші родовища залізної руди в Росії

Качканарские родовища

Група залізорудних коморах у Свердловській області відома досить давно, але серйозну розвідку стали виробляти тільки в 30-ті роки минулого століття. Вона об'єднує два основні родовища: Гусевогорское і Качканарское. Поклади рудних мінералів представлені магнетитом і переважно містять домішки титану і ванадію. Вони залягають на великій глибині і мають дуже складну розробку.
Качканарские родовища належать до найбільших родовищ залізної руди в Росії, їм належить 70% від видобутих руд Уралу. Прогнозні ресурси становлять понад 12 млрд т руди, а розвідані запаси налічують 7 млрд тонн з об'ємом заліза 16%. При збагаченні руди обсяг заліза в отриманому концентраті доходить до 61%.
Найбільші родовища залізної руди в Росії

Бакальские родовища

Бакальська група залізорудних покладів розміщена в Саткинском районі Челябінської області. Вона зосереджена на площі в 150 км 2 і налічує 24 родовища, кожне з яких має в своєму розпорядженні кількома рудними тілами. На родовищах виділяють два типи різновиди руд: сидеритовые (з вмістом железа32 %) і бурі залізняки (з вмістом заліза понад 50%). У розвіданих і оцінених запасах лідируюча роль відводиться сидеритовым рудам. Основними мінералами цих родовищ є пистомезит і сидероплезит.
На Бакальском рудному полі в експлуатації знаходяться наступні кар'єри: Петлінський, Центральний, Новобакальский, Сосновський, Сидеритовый, Шульдинский. Сумарний запас руди становить один мільярд тонн. За якістю руд і за кількістю заліза в них Бакальське родовище входить в число кращих родовищ залізної руди в Росії.
Слід зауважити, що залізорудний промисел - один з небагатьох сегментів російської промисловості, який відчуває себе найбільш впевнено навіть в умовах кризи. На державному балансі враховується 173 залізорудних родовищ. Їх балансові запаси, при сьогоднішньому темпі видобутку, зможуть забезпечити чорну металургію більш ніж на 200 років вперед.