Корисні поради
на всі випадки життя
» » Приплив - це Види приток. Основні критерії визначення головної річки

Приплив - це Види приток. Основні критерії визначення головної річки

Додано: 26.02.18
Рубрика: Цікаве
Велика частину земної суші покрита густою мережею водотоків. Лише деяким з них вдається донести свої води до моря або океану. Іншим пощастило менше – вони вливаються в інші, більш великі річки, залишаючись відомими лише для вузького кола вчених-географів. І добре, якщо їх хоча б нанесуть на якусь карту.
У цій статті ми докладно розповімо про те, що таке притока річки. Якими особливостями відрізняється? І як визначають головний водотік у річковій системі?

Поняття про річкову системі

Приплив – це що таке? Відповісти на це питання просто неможливо, не розібравшись з такими поняттями, як «річкова система» і «гідрографічна мережа». Давайте з цього і почнемо нашу статтю.
Отже, річкова система – це сукупність річок різного розміру, що несуть свої води єдиним руслом в море, океан або озеро. У плані її малюнок дуже нагадує гілляста, розкидисте дерево. Комплекс річок, озер, боліт та інших водоймищ на певній території прийнято називати гідрографічної мережею. Хоча ці два поняття нерідко ототожнюються.
Приплив - це Види приток. Основні критерії визначення головної річки

Структура будь-якої річкової системи представлена головним (як правило, самим повноводним) водотоком, а також певним кількістю його приток. Загальна кількість останніх залежатиме від площі конкретного водозбору, особливостей рельєфу, ступеня розгалуженості річкової мережі та інших факторів. Найчастіше річкова система носить назву своєї головної річки.
Що ж таке притока річки? Про це піде мова у наступних розділах нашої статті.

Приплив – це Розміри річкових приток

Визначення даного поняття максимально просте. Приплив – це потік, який впадає в більш великий водотік. Тобто від останнього він буде відрізнятися меншою довжиною і водністю. У будь-якого припливу є свій витік (місце, де він починається) та устя (місце, де ріка і притока річки зливаються воєдино).
Приплив - це Види приток. Основні критерії визначення головної річки

Розміри річкових приток можуть бути самими різними: від декількох сотень метрів до декількох тисяч кілометрів. Наприклад, річка Журуа (один з приток Амазонки) своїй протяжності значно перевищує Дніпро і Дунай, і зовсім трохи поступається в довжині Волзі – найбільшому водотоку Європи.

Класифікація приток

За орієнтації (розташуванням) всі притоки поділяють на праві та ліві. Все залежить від того, з якого боку водотік вливається в головну річку. Крім цього, вони бувають різного порядку першого, другого, третього і так далі.
Що значить «приток першого порядку»? Це приплив, який впадає безпосередньо в головну річку. А ось водотік, що впадає в нього, вже буде називатися притокою другого порядку (див. схему нижче). Всього в одній річковій системі можна нарахувати приток до двадцяти порядків і більше.
Приплив - це Види приток. Основні критерії визначення головної річки

Для приклад: річка Хопер – це притока Дону першого порядку, Ворона – другого, а річечки Карай, Мошля та Іра – третього.

Проблема визначення головного водотоку

Виявляється, визначити головну річку в річковій системі – досить складна проблема для сучасної науки гідрології. Головним критерієм для такого визначення служить показник водності. Але от біда – стік річки протягом року непостійний. У посушливі періоди деякі з них і зовсім можуть пересихати. Тому слід враховувати і ряд інших критеріїв. Яких саме – ми розповімо трохи пізніше.
Зверніть увагу на супутниковий знімок місцевості із зображенням двох водотоків (див. карту нижче). Цілком логічно припустити, що річка «Б» впадає в річку «А», чи не правда? Але не все так очевидно. Адже насправді літерою «Б» тут позначений Єнісей, а буквою «А» – річка Ангара, один із його приток.
Приплив - це Види приток. Основні критерії визначення головної річки

Два водотоку зливаються в межах Красноярського краю. І в точці злиття Ангара несе в своєму руслі приблизно в півтора рази більше води, ніж Єнісей. Так чому ж Єнісей вважається головною річкою в цій системі? Справа в тому, що російські дослідники, які освоювали Сибір, першими познайомилися саме з цією річкою. А ось русло та береги Ангари вивчалися колонізаторами значно пізніше.

Головна річка: критерії визначення

Нижче в таблиці наведено основні критерії у визначенні головного водотоку та його приток:
Критерій
Головний водотік
Приплив
Водність
Витрата води в гирлі більше
Витрата води в гирлі менше
Довжина
Більш довгий водотік
Менш довгий водотік
Характер перебігу
Протягом більш спокійне
Перебіг бурхливий, непостійне
Розгалуженість системи
Приймає в себе більшу кількість приток
Приймає в себе менше число приток
Вік річкової долини
Геологічний вік річкової долини більш солідний
Річкова долина утворилася відносно недавно
Площа басейну
Водозбірний басейн має велику площу
Водозбірний басейн займає меншу площу
У переважній більшості випадків головна річка визначається за показниками водності (витрати води в гирлі) або загальній довжині. Але бувають, звісно, і винятки. Найвідоміше серед них – це парадокс з Волгою та Камою.
Всім нам відомо ще зі шкільної лави, що саме Волга – головна річка в цієї річкової системи. Однак якщо вірити статистичним даним, це не зовсім справедливо. Адже загальна довжина Волги – 1727 км, а ось Ками – 2030 км. До того ж Кама перевершує Волгу й за показником водності.
В цьому конкретному випадку вирішальним критерієм також виступив історичний фактор. Справа в тому, що басейн Ками був детально і комплексно вивчений лише в другій половині XIX століття. На той час топонім «Волга» вже устоявся і закріпився у свідомості багатьох жителів країни як символ становлення російської державності. Тому називати цю сакральну річку звичайним припливом було б справжнім блюзнірством.