Корисні поради
на всі випадки життя
» » Ланцюги живлення в пустелях. Яка схема живлення в арктичної пустелі?

Ланцюги живлення в пустелях. Яка схема живлення в арктичної пустелі?

Додано: 28.02.18
Рубрика: Цікаве
Пустелі зазвичай представляються нам як безкрайні мертві простори. Здавалося б, що їх суворі, а часом і екстремальні умови абсолютно непридатні для проживання. Однак тварини і рослини є і тут. Яка ланцюг живлення в пустелі? Чим вона відрізняється в жарких і арктичних регіонах? Про все це читайте далі.

Ланцюги живлення в пустелях

Харчова ланцюжок – це один із способів взаємовідносин між організмами, в ході яких вони передають один одному енергію. На кожному етапі передача енергії стає все менше, так як більша її частина розсіюється у вигляді тепла. Саме тому ланцюжка не бувають великими і складаються максимум із 5 ланок. Щоб скласти ланцюг живлення в тому чи іншому регіоні необхідно знати, які рослини і тварини йому характерні.
Пустелі – це великі простори, покриті пісками, камінням, солончаками або снігом. Вони характеризуються невеликою кількістю опадів і річок або їх повною відсутністю, неродючими ґрунтами, занадто високими (до +50 °C до +60 °C) або дуже низькими (до -50 °С) температурами. В таких умовах живим організмам дуже непросто виживати, тому видова різноманітність тут виражений набагато слабше, ніж, наприклад, в зоні вологих лісів або тайзі.
Незважаючи на своєрідність місцевої природи, схема ланцюга живлення в пустелі виглядає також як і скрізь: рослина - травоїдні тварини - м'ясоїдні тварини. На верхньому щаблі іноді знаходиться людина, яка поїдає як рослини, так і інших тварин. Ось кілька прикладів взаємодії живих організмів в пустелі:
 • Кактус – верблюд – тигр.
 • Саксаул – піщанка – змія ефа – яструб (орел).
 • Рослина – мураха – ящірка круглоголовка – лисиця фенек.

 • Ланцюг живлення арктичної пустелі може виглядати так:
 • Мох - гризун лемінг – песець.
 • Фітопланктон – риба – морж – білий ведмідь.

 • Ланцюги живлення в пустелях. Яка схема живлення в арктичної пустелі?

  Рослини пустелі

  Початковою ланкою в трофічному ланцюжку пустелі є рослини. З-за складних природних умов вони не утворюють суцільного покриву і сильно разрежены. Типовими рослинами пустельній місцевості вважаються кактуси (опунція), безлисті чагарники (тамарикс, селитрянка) і напівчагарники (лобода, полин, саксаул, ефедра). Іноді зустрічаються самотньо зростаючі дерева, такі як евкаліпти (тільки в Австралії), акації. Для арктичних регіонів характерні лишайники, мохи, невисокі трави (полярний мак, жовтець, тонконіг, крупка), злаки, осоки.
  Ланцюги живлення в пустелях. Яка схема живлення в арктичної пустелі?

  У певні періоди в пустелях трапляються дощі і на безжиттєвих просторах з'являються тимчасові річки. Тоді їх долини вкриваються эферами і эфемероидами – трав'янистими рослинами з дуже коротким періодом цвітіння (від тижня до двох місяців). У місцях, де підземні води близько підходять до поверхні утворюються оазиси. Це справжній порятунок для тварин пустелі. Тут ростуть фруктові пальми, туранговые тополі, олеандри, в'язи, верби.

  Травоїдні тварини

  Травоїдні види відносяться до другого ланки ланцюга. Серед них зустрічаються як дрібні безхребетні, так і досить великі тварини. Вони представлені бабками, комахами, гризунами (піщанки, тушканчики), різноманітними ящірками (молох, круглоголовка), копитними (верблюди, пекарі, газелі, антилопи), птахами (рябковые, чаплі, зозулі-подорожники).
  Арктичні пустелі розташовані близько до океанів, тому в їх харчових ланцюжках беруть участь і морські мешканці. Рослинами на суші харчуються лемінги, комахи, полярні зайці, північні олені і деякі птахи. Фітопланктоном і водоростями в воді харчуються молюски, дрібні риби, ракоподібні.
  Ланцюги живлення в пустелях. Яка схема живлення в арктичної пустелі?

  Середні ланки

  Наступними в ланцюзі живлення пустелі є невеликі м'ясоїдні тварини. В жарких регіонах до них відносяться ящірки, африканські донні жаби, скорпіони, гадюки, кобри, змії, ефа, земляні білки, сурікати, невеликі птахи, феньки, шакали, собаки дінго, пустельні вовки, барханные коти.
  В арктичних пустелях проміжною ланкою можуть бути великі хижі риби, медузи, пінгвіни, песці, нерпи. До них також відносяться всілякі птахи, наприклад, крячки, чайки, баклани, поморники, буревісники, кайри.
  Ланцюги живлення в пустелях. Яка схема живлення в арктичної пустелі?

  Сверххищники

  Завершують ланцюжок живлення сверххищники – м'ясоїдні тварини, чисельність яких не регулюється іншими хижаками. Як правило, це самі великі і сильні види. Але іноді, в силу особливостей місцевості, в кінці харчового ряду можуть стояти і представники середньої ланки.
  У жарких пустелях сверххищниками можуть бути варани, пустельні вовки, собаки дінго, орли, беркути, сипи, гієни, гепарди. В арктичних регіонах на самому верху ланцюга знаходиться білий ведмідь, який живиться нерпами, моржами, тюленями і іншими морськими тваринами.