Корисні поради
на всі випадки життя
» » Список літератури на літо – 4 клас (Російською)

Список літератури на літо – 4 клас (Російською)

Додано: 28.03.18
Рубрика: Цікаве
В кінці третього навчального року школярі отримують перелік творів для додаткового читання на літо. Список літератури для 4 класу невеликий. У нього входять билини, казки, оповідання, відомі багатьом батькам з дитинства. Варто змушувати дітей читати всі твори зі списку літератури на літо для 4 класу? Адже він мало відрізняється від того переліку, який отримували діти тридцять-сорок років тому, а багато розповідей, які входять в нього, складно сприймаються сучасними школярами.

Билини


Список літератури на літо для 4 класу завжди входили історії давньоруського епосу. Один з найпопулярніших героїв – Ілля Муромець. Ці билини будуть цікаві дитині, бо в останні роки вийшла величезна кількість чудових мультфільмів на їх основі. У список рекомендованої літератури на літо для 4 класу включені «Садко», «Ілля Муромець і Соловей-розбійник», «Зцілення Іллі Муромця».

«Чорна курка, або Підземні жителі»

Повість написав Антоній Погорєльський в 1829 році. Це твір включено в список літератури на літо для 4 класу для прочитання, його пам'ятають багато дорослі. Мова в ньому йде про хлопчика Альоші, отримав в дар від короля підземного царства чарівне конопляне насіннячко, завдяки якому він кожен день блискуче відповідав на уроках.
Список літератури на літо – 4 клас (Російською)

Не всі повісті та оповідання зі списку літератури на літо для 4 класу за ФГОС (тобто згідно державним стандартам) потрібно обов'язково прочитати під час канікул. Але повість Погорєльського варто того, щоб відволіктися від ігор і перегляду мультфільмів. Це цікаве, добрий і повчальний твір.

Уральські оповіді

Не можна сказати, що «Малахітова шкатулка», «Мідної гори господиня» та інші твори Бажова, які включені в список літератури на літо для 4 класу, з легкістю сприймаються школярами. Деякі діти не люблять казки, дуже популярні в радянський час.
Список літератури на літо – 4 клас (Російською)

Дуже важливо приділяти час читання влітку. Список літератури для 4 класу, представлений у цій статті, – це всього лише рекомендації. Це не обов'язковий перелік з шкільної програми. Що, якщо дитина не проявляє інтересу до уральським сюжетами радянського письменника? В такому випадку краще запропонувати йому інше. Читання повинно приносити задоволення.

«Казка про втрачений час»

Драматург Євген Шварц написав близько тридцяти творів. Найвідоміше, мабуть, – це п'єса «Казка про втрачений час», екранізована в 1964 році. Драматургічні твори діти не дуже люблять читати. Все ж варто порадити дитині прочитати п'єсу одного з найбільш відомих сценаристів в Росії. У списку літератури на літо для 4 класу з творів Євгена Шварца тільки «Казка про втрачений час».
Список літератури на літо – 4 клас (Російською)

«Містечко в табакерці»

Письменник, філософ і музикант Володимир Одоєвський для дітей рідко писав. Якщо сказати точніше, єдине твір, створений ним для юних читачів, – «Містечко в табакерці». Казка написана в дусі романтизму. Стиль декілька важкуватий, втім, як і стиль всій літератури 19-го століття. Як вище було вже сказано, не варто змушувати дітей читати все, що входить в список літератури на літо. Після 4 класу, можливо, казку Одоєвського дитина прочитає з задоволенням.
Список літератури на літо – 4 клас (Російською)

«Тимур і його команда»

Список літератури на літо для 4 класу ПНШ (за програмою «Перспективна початкова школа») внесено твори Аркадія Гайдара. Включені вони в перелік творів для самостійного читання вже більше 50 років. Розповіді Гайдара оповідають про добро, честь, патріотизм. Правда, в 90-ті роки, коли відкрили архіви, виявилося, що письменник створив образ ідеального радянського піонера, сам далекий від ідеалу.
Варто рекомендувати дітям читати розповіді автора, страждав психічним розладом і який виявляв садистські нахили в роки Громадянської війни? На письменницьких здібностях Гайдара факти з його біографії жодним чином не позначилися. Радити чи ні дітям такі книги, як «Тимур і його команда», «Чук і Гек», «На графських руїнах», «Лісові брати», – вирішувати батькам.
Список літератури на літо – 4 клас (Російською)

«Чінка»

Це одне з оповідань канадського письменника Сетона-Томпсона, засновника руху скаутів. Більша частина творів цього автора присвячена тваринам. «Маленькі дикуни» – розповідь, який педагоги рекомендує читати після 4 класу. Список літератури на літо для школярів, які закінчили третій клас, входить тільки «Чінка».

«Каштанка»

Створено кілька мультфільмів за оповіданням Антона Чехова. Але жоден з них не передає авторської ідеї. «Каштанка» – це не сумна історія про собачку, яка втратила господаря. В творі йдеться про безглуздою і несвідомої відданості. Собача вірність, про яку розповів Троепольскій у повісті «Білий Бім Чорне вухо», дійсно чіпає читачів. Проте головний герой цієї книги – добрий, благородний і самотня людина. В чеховської «Каштанке» розказано про питущому столяре і його сина – хлопчика, який зовсім не лагідно поводився зі своїм вихованцем.
Список літератури на літо – 4 клас (Російською)

Одного разу вони втрачають собаку, після чого вона потрапляє в руки циркового артиста, який, на відміну від колишніх господарів, звертається з нею добре. Але собаці невідомо почуття вдячності. Побачивши в цирку колишнього господаря, вона забуває все те добро, що зробив для неї клоун. Це твір обов'язково до прочитання.

«Білий пудель»

Багато повісті та оповідання Олександра Купріна рекомендовані для читання під час літніх канікул. Вчителі радять прочитати твір «Білий пудель». Герої цього твору – мандрівні циркачі. У них немає ні житла, ні грошей, але є чотириногий друг, з яким вони розпрощатися не погоджуються ні за які блага. Це повчальне твір, який закінчується добре, а тому і рекомендовано дітям початкової школи.
Список літератури на літо – 4 клас (Російською)

«Гутаперчевий хлопчик»

Все-таки у список літератури на літо включені не тільки твори, що мають щасливий кінець. Вже в дев'ять років дитина повинна знати, що в цьому світі є і добро, і зло. «Гутаперчевий хлопчик» – зворушлива історія про сироту, маленькому циркаче, якого ніхто не любив, крім нещасного, п'є клоуна. Автор твору – прозаїк 19-го століття Дмитро Григорович.
Список літератури на літо – 4 клас (Російською)

«Лускунчик і Мишачий король»

Найбільш відому казку Гофмана повинен прочитати кожен дитина. Адже це один з найвидатніших творів світової літератури. Головна героїня одного разу стає свідком дивної сцени: між Лускунчик і мишачим королем розігрується справжня битва.
Хресний, любитель казок і дивовижних історій, розповідає їй на наступний день, що насправді Лускунчик – його племінник, хлопець добрий і шляхетний, але перетворений мишачим королем у маленького виродка. Щоб повернути собі звичний вигляд, молодий чоловік повинен перемогти свого недруга. І, звичайно ж, дива не станеться, якщо його не полюбить прекрасна дама. Що і відбувається завершення чудової різдвяної казки, створеної німецьким письменником-романтиком.
Список літератури на літо – 4 клас (Російською)

«Подорож Аліси»

Кір Буличов протягом сорока років складав історії про дивовижну дівчинку по імені Аліса. Одна з цих історій була екранізована. Популярний колись фільм «Гостя з майбутнього» пам'ятають багато, але, на жаль, сьогодні про нього знають не багато дітей. На канікулах варто прочитати один з розповідей Кіра Буличова і подивитися радянський фантастичний серіал про звичайному московському школяра, який потрапив у майбутнє, і незвичайної дівчинки, яка потрапила до Москви 80-х.

«Малюнки на асфальті»

Віктор Голявкин – один з радянських письменників, твори яких із задоволенням читають сучасні школярі. Особливості оповідань цього автора – стислість і доброзичливий гумор. Можливо, саме завдяки лаконічному стилю Голявкина його люблять юні читачі. «Малюнки на асфальті» – відомий збірник оповідань.
Ще один автор дитячих оповідань, популярний поряд з Голявкиным, – Лія Гераскіна. За творами письменниці створений мультфільм «В країні невивчених уроків».

Інші твори

На літніх канікулах, після закінчення третього класу, варто прочитати також такі твори:
 • «Казка про жабі і троянді» Всеволода Гаршина.
 • «Аліса в країні чудес» Льюїса Керролла.
 • «12 місяців» Самуїла Маршака.
 • «Маленький оборвыш» Джеймса Грінвуда.
 • «Дінка» Валентини Осєєвої.
 • «Велике протистояння» Льва Кассіля.
 • «Пригоди Електроніка» Євгена Велтистова.
 • «Хлопчик з фарбами» Володимира Zeleznikova.
 • «Зелена паличка» Льва Толстого.
 • «Жовтий туман» Олександра Волкова.
 • «Пригоди Калле Блюмквіста» Астрід Ліндгрен.
 • «Кортик» Анатолія Рибакова.