Корисні поради
на всі випадки життя
» » Симптоми бронхіту у дітей

Симптоми бронхіту у дітей

Додано: 26.03.14
Рубрика: Дім і затишок
Симптоми бронхіту у дітейБронхіт у дітей - це друге по тяжкості захворювання після пневмонії. Подібний діагноз призводить батьків в замішання. Однак сьогодні бронхіт ефективно лікується і проходить без ускладнень, якщо все зробити правильно.

При бронхіті у слизовій бронхів починається запальний процес. Захворювання може мати гостру або хронічну форму. Останній у дітей зустрічається рідше, ніж у дорослих. Гострий бронхіт, як правило, виникає після вірусної інфекції. Найчастіше збудниками є грип, парагрип, аденовіруси. В першу чергу, у дитини запалюється горло, потім інфекція все більше вражає організм, зачіпаючи бронхи. Це перша причина захворювання. Інша, яка зустрічається рідше - бактеріальна інфекція, це стрептокок, гемофільна паличка, моракселли. Як правило, мікроби потрапляють у дихальні шляхи з чужорідними тілами. Коли дитина розмовляє під час їжі, він може вдихнути шматочок яблука або насінини. Згодом сторонні тіла дихальних шляхів виходять, але інфекція може залишитися. У цьому разі і виникає бронхіт. Ще одна причина - змішана, при якій в дихальні шляхи спочатку потрапляє вірусна, а потім бактеріальна інфекція. Також бронхіт може розвинутися під впливом подразнюючих речовин, наприклад, при вдиханні парів бензину, або в результаті алергії. Крім цього, для деяких природжених вад органів дихання, для яких характерні гнійні процеси в легенях, одним із симптомів є бронхіт.

Симптоми бронхіту у дітей

Гострий бронхіт, супроводжуючий вірусну інфекцію, зазвичай не вимагає особливого лікування. Необхідно спостерігати за симптомами хвороби і забезпечити загальний догляд за дитиною. До основним ознаками гострого бронхіту відносять висока температура, кашель, слабкість і млявість. Цими ж симптомами характеризується застуда. Важливо знати, що якщо протягом гострого бронхіту протікає без ускладнень, температура залишається помірною, то при важких формах ГРВІ хворий почуває себе дуже погано.

Батьків і лікаря повинні насторожити кашель, сухі та вологі хрипи в легенях. Головний симптом запалення слизової бронхів - кашель. Може бути мокротиння, при гострій формі це прозора рідина, при хронічній - з гноєм. Поставити точний діагноз допомагає рентген.

У дітей молодшого віку бронхіт часто супроводжується синдромом бронхіальної обструкції, внаслідок чого порушується одна з функцій дихальної системи - обмін газами, внаслідок чого розвивається гіпоксія. Захворювання вражає бронхи різного калібру, все це доповнюється гострої респіраторної вірусної інфекцією, тому клінічна симптоматика досить характерна.

Бронхообструктивний синдром розвивається на третій-четвертий день ГРВІ, відзначаються такі прояви, як задишка, шумне свистяче дихання, розсіяні сухі і вологі хрипи в легенях. Повторювані епізоди обструктивного бронхіту завжди супроводжують вірусну інфекцію і припиняються, як правило, до трьох-чотирьох років.

Гострий бронхіоліт характеризується ураженням дрібних бронхів. Як правило, спостерігається у дітей першого року життя при виникненні респіраторних інфекцій. Основні прояви - виражений бронхообструктивний синдром і дихальна недостатність. Присутній задишка експіраторного або змішаного характеру, в якій бере участь допоміжна мускулатура - животик і міжреберні м'язи, у хворого відзначається втягнення поступливих місць грудної клітки, роздування крил носа, ціаноз.

Повторні епізоди гострого бронхіту, що з'являються по два-три рази в рік, діагностуються як рецисмуючий бронхіт. Клінічні прояви хвороби відповідають ознаками гострого бронхіту. Переважно зустрічається у дітей у віці до п'яти років.

Своєчасна діагностика різних форм бронхіту необхідна для підбору адекватної терапії.

Лікування бронхіту у дітей

Категорично не можна лікувати хворобу самостійно. Обов'язково слід звернутися до лікаря, який дасть рекомендації з урахуванням причини захворювання. Лікування залежить також від віку хворого та особливостей перебігу хвороби. Не всі гострі бронхіти вимагають терапії антибіотиками. Такі серйозні заходи потрібні тільки в тому випадку, якщо з'явилася загроза розвитку пневмонії. Все це може зробити тільки лікар. Лікування можливе в домашніх умовах, проте якщо присутні симптоми інтоксикації, висока температура вечорами, задишка, необхідна госпіталізація. Особливо це актуально стосовно дітей до трьох років.

Лікування полягає, насамперед, у придушенні інфекційного початку, очищення бронхів і загальної терапії. Адекватне лікування дозволяє не тільки зняти симптоми гострого запалення, але і усунути збудника, зменшити тривалість лікування і забезпечити швидке одужання.

Основний препарат вибирається з урахуванням імовірної причини захворювання. Перевага віддається прийому одного засобу та через рот. Якщо хвороба протікає важко, спочатку призначаються антибіотики у вигляді уколів, а після поліпшення стану хворого переводять на пероральний прийом препарату.

Бронхіт необхідно лікувати в комплексі, сполучаючи антибіотики з фізіотерапевтичними методами, рекомендований особливий режим харчування і догляду. Останнім часом широко використовується введення антибіотиків через небулайзер.

Як правило, бронхіт проходить за два-три тижні. Але такий строк можливий тільки при своєчасному лікуванні. Варто зазначити, що сьогодні прояви бронхітів і пневмонії дещо змінилися. Головна відмінність - тривалість захворювання збільшується до чотирьох тижнів. Симптоми проявляються інтенсивніше, наприклад, іноді діти скаржаться на болі в області серця, відзначаються неврастенічні реакції, насамперед, дратівливість.

Дуже часто бронхіт у дітей є лише маскою інших захворювань - вроджені вади розвитку легенів і бронхів. Тому всі діти, яким поставлений діагноз «хронічний бронхіт», повинні бути ретельно обстежені і вилікувані.