Корисні поради
на всі випадки життя
» » Театральний гурток: програма роботи в дитячому садку і школі

Театральний гурток: програма роботи в дитячому садку і школі

Додано: 02.11.15
Рубрика: Дім і затишок

Сьогодні акцентують увагу на всебічний розвиток обличчястості дитини, у тому числі і через театральний гурток. Програма більшості курсів спрямоване на те, щоб зробити виховно-освітній процес більш ефективним, згуртувати колектив установи, підвищити культурний рівень школярів.

Кому це потрібно?

Театральний гурток: програма роботи в дитячому садку і школі

Зацікавленість у театральному мистецтві пояснюється насамперед вивченням національної культури. Крім того, в грі можна розвинути спостережливість, школярі та дошкільнята вчаться акцентувати увагу на конкретних об'єктах, так і сценічне уяву нікому не завадить. Театральний гурток, програма якого неповторювана для кожного класу або групи в саду, продумується від і до, щоб після його відвідин діти могли дізнатися особливості театрального виховання і освіти.
Навіщо це потрібно?

До масштабних цілей будь-якого театрального гуртка ставляться наступні завдання:

 • Розширити загальний художній кругозір дітей і практично познайомити їх з елементами сценічної грамоти, особливостями тієї або іншої національної культури.
 • Сформувати вірні ідейно-естетичні оцінки ситуацій, які доступні розумінню і віком дітей.
 • Розвинути творчі здібності дітей, виховати у них спостережливість, увагу, вольові якості, уяву, творчу ініціативу.
 • Виховувати у дітей почуття колективізму, емоційної чуйності, здатності відчувати і розуміти красиве, вимогливості до себе і оточуючих.
 • Театральний гурток: програма роботи в дитячому садку і школі

  Все це може вирішити цікавий театральний гурток. Програма, згідно ФГОСам, повинна орієнтуватися в першу чергу на вміння втілювати художній твір на сцені з урахуванням правил театрального мистецтва. Розглянемо кілька робочих програм, спрямованих на навчання дітей різного віку театральної майстерності.
  Варіант 1

  Пропонуємо ознайомитися з однією з робочих програм, які успішно реалізуються в середній групі дитячого саду. Театралізована діяльність дозволяє дітям цього віку поринути у світ казки, навчитися перевтілюватися, і це сприятливо позначиться на розвиток дітей і їх емоційної сфери. Залучити дошкільнят до театру потрібно з підготовки та показів інсценівок за мотивами різних художніх творів, і краще робити це на прикладі улюблених дітьми казок. Робоча програма театрального гуртка в дитячому садку передбачає увагу до таких відомих казок, як «Колобок», «Теремок», «Ріпка», «Снігуронька». Кожна казка має свої особливості, у кожної своя ідея, і діти дошкільного віку повинні зрозуміти її в грі, в інсценуванні. Театралізована діяльність – це можливість вплинути на емоції та почуття дитини, а з-за природного вразливості вони вбирають в себе всі посили як губка.

  Цілі програми

  Театральний гурток: програма роботи в дитячому садку і школі

  Основна мета – залучити дітей до духовних і моральних цінностей і розвинути обличчястість через театралізоване дійство. До основних завдань будь-якого театрального гуртка можна віднести наступні цілі:

 • Виховувати гуманні почуття дітей, формуючи в них уявлення про такі важливі якості, як чесність, доброта, справедливість та їх протилежності – жорстокості, хитрості, боягузтва. Формувати вміння правильно ставитися до своїх і чужих вчинків. Розвивати почуття самоповаги, чуйності.
 • Виховувати колективні почуття. Діти повинні вміти вступати в моральних інтересах колективу, правильно поводитися під час підготовки і постановки вистави.
 • Розвивати творчі здібності та долучати дітей до театрального мистецтва. Це виражається в знайомстві дітей з різними видами театру, розповідях про особливості театралізованої гри, адже головне завдання – зацікавити їх у цьому дійстві.
 • Напрямки програми

  Робоча програма театрального гуртка в дитячому садку передбачає наступні види діяльності на заняттях:


 • Театрально-ігрову , завдання якої – розвивати ігрове поведінка дітей, формувати їх вміння спілкуватися з однолітками та дорослими в тій чи іншій життєвій ситуації. В даному блоці вихователь проводить ігри, вправи, які розвивають здатність до перевтілення, організовує театралізовані дії, що дозволяє розвивати фантазію дітей, проводяться інсценування віршів і казок.
 • Музично-творчу . На даному етапі вихователь включає в роботу музичні, пластичні, ритмічні ігри, які розвивають природні психомоторні здібності дошкільнят. У цьому блоці вправи спрямовані на те, щоб розвивати рухові здібності дошкільнят, їх спритність, рухливість, почуття ритму.
 • Художньо-мовну. Даний вид діяльності передбачає проведення ігор, вправ, які дозволять удосконалювати мовленнєвий подих, формувати правильну артикуляцію, інтонаційну виразність і логіку мови.
 • Театральний гурток: програма роботи в дитячому садку і школі

  Велику увагу має приділяти основ театральної культури театральний гурток. Програма має допомогти дітям зрозуміти, що таке театр, в чому його суть, хто такі актори і яка роль їм приділяється.

  Як працювати з дітьми?

  Як відомо, дитина краще розуміє, якщо завдання подаються для нього у вигляді гри. Ось і театральний гурток у дитячому садку передбачає проведення імпровізацій, інсценувань. Контакт з дітьми налагоджується через велику роботу вихователя, який проводить з ними бесіди, читає їм, переглядає з дітьми відеофільми і пояснює незрозумілі моменти. До кінця року, учасники театрального гуртка в старшій і підготовчій групі повинні називати основні засоби корекції мови, показувати артикуляційні вправи, вимовляти одну і ту ж фразу в різних інтонаціях, читати скоромовки, виразно читати вірші, вміти передавати характер свого персонажа і працювати в колективі.


  Театральний гурток: програма роботи в дитячому садку і школі

  Робоча програма дитячого театрального гуртка передбачає використання різного обладнання і додаткових пристосувань:

  • театральній ширми;
  • лялькових театрів різного виду: пальчикових, конусних, тіньових, варежкових;
  • музичного обладнання – ноутбука, магнітофона, колонок;
  • костюмів.

  Тематичне планування

  Більшість театральних гуртків розраховані на 36 годин – за два-три заняття в тиждень. У навчально-тематичному плані відведено місце безлічі цікавих речей – від знайомства з театром і його складовими до понять про міміці, силі голосу і іншим цікавим і пізнавальним для дітей відомостями.

  А як у школах?

  У школах, також повинні проводитися заняття в театральних гуртках, а багато вчителі йдуть далі і об'єднують в рамках занять уроки літератури і театральні елементи. Подібні гуртки спрямовують свою діяльність на реалізацію художньо-естетичного сприйняття дітей під час позаурочної діяльності і відповідають нормам. Саме так проводиться театральний гурток (2 клас). Робоча програма в даному випадку являє собою поєднання декількох освітніх програм. На заняттях діти будуть знайомитися з різними видами і жанрами театрального мистецтва, дізнаються, як готується вистава, навчаться оцінювати специфіку акторської майстерності. Головне завдання курсу – розвиток обличчястості дитини і його вміння працювати з колективом.

  Театральний гурток: програма роботи в дитячому садку і школі

  Актуальність літературно-театральних гуртків в тому, що є можливість використовувати театральну педагогіку для розвитку обличчястості дитини, оптимізуючи процес розвитку мови, почуття ритму, голоси. Освітня програма передбачає цікавий навчально-пізнавальний процес, коли задіюються різні напрямки роботи:

 • Виховуються основи глядацької культури.
 • Розвиваються навички виконавської діяльності.
 • Накопичуються знання про театр.
 • Програма театрального гуртка в старшій групі знайомить дітей з більшістю понять і знань, а в школі ці знання удосконалюються, завдяки чому вихованці можуть подолати психологічну інертність, розвинути творчу активність, навчитися порівнювати, аналізувати і робити висновки.

  Особливості програми гуртка у 2 класі

  Структура програми другого класу дозволяє вирішити два питання. Перше – це виховні завдання, завдяки яким розвиваються інтелект і емоційність дітей, їх комунікативні навички за допомогою дитячого театру. Друге – це освітні цілі, які вимагають розвитку артистизму, вміння перевтілюватися на сцені, що потрібно для участі у виставах. Цілі програми – забезпечити естетичне, моральне, інтелектуальний розвиток школярів, виховувати їх індивідуальність і розвивати інтерес і чуйність до мистецтва театру. Робоча програма театрального гуртка в ДНЗ дозволяє вирішити кілька завдань:

 • Познайомити дітей з різними видами театру.
 • Сприяти освоєнню різних видів творчості.
 • Удосконалювати артистичні навички дітей і вміння перевтілюватися в образи на сцені.
 • Розвивати мовленнєву культуру та естетичний смак.
 • Виховувати творчу активність дитини.
 • Театральний гурток: програма роботи в дитячому садку і школі

  Велику частину часу з 34 відведених на гурток годин діти будуть активно рухатися, так як плануються репетиції, покази вистав, готуються костюми, відвідує театри, а решту часу – це тематичні бесіди, перегляди казок і презентацій, заучування текстів. Програм складається з декількох розділів, кожен з яких спрямований на вирішення ряду проблем. Найчастіше курс передбачає знайомство з театральною грою і основами театральної культури, культурою і технікою мовлення та ритмопластикой. До кінця навчання повинен дати дітям різні вміння і навички театральний гурток. Програма занять складається так, що учні оволодівають цілим рядом важливих і потрібних навичок:

  • вміти поводитися в театрі під час вистави;
  • розбиратися з видами і жанрами театрального мистецтва;
  • вміти легко вимовляти скоромовки і розповідати вірші;
  • вміти підлаштовуватися під імпровізації;
  • будувати діалоги;
  • підбирати рими до заданими словами.

  Як правило, в гуртках всі заняття діляться на декілька розділів, в рамках яких проводяться кілька занять.

  5 клас

  Програма театрального гуртка у будь-яких класах спрямована на реалізацію художньо-естетичної діяльності. Навчання дозволяє учням отримати знання про те, що таке виразність мови, дізнатися основні положення реалістичної гри на сцені, познайомитися з елементами сценічної грамоти. Актуальність подібних програм в тому, що, пізнаючи театральне мистецтво, школярі формують естетичне ставлення до прекрасного, вчаться бачити його не лише у високому, але і в побуті. Основна мета – формувати творчу обличчястість дитини через театральну діяльність, розвивати його творчий потенціал і загальнокультурний рівень.

  Театральний гурток: програма роботи в дитячому садку і школі

  Робоча програма театрального гуртка в 5 класі розрахована на один рік навчання, причому акцент зроблений на те, що діти в даному віці вже можуть заучувати свою роль. Саме тому переважають колективні та групові форми занять, що дозволяє формувати досвід спілкування і відчуття колективу. Але і увагу методам самовираження залишається – цього можна досягти через:

 • Рольову гру (дітям доводиться вчити ролі, вміти вести себе на сцені, спілкуватися з діалогом).
 • Культуру мовлення (увага приділяється розвитку чіткої дикції, різноманітної інтонації, творчої фантазії).
 • Ритмопластику (метод спрямований на заучування і запам'ятовування потрібних поз під час вистави).
 • Курс у 5 класі

  Робоча програма (5 клас) театрального гуртка передбачає проведення одного заняття в тиждень протягом року. У її рамках діти знайомляться з колективом, розучують вірші та скоромовки. Виявляються їх вокальні дані, наприклад, в рамках курсу може разучиваться пісня «Дружба», яка виконується усіма дітьми одночасно.

  Театральний гурток: програма роботи в дитячому садку і школі

  В рамках розділу, знайомить дітей з акторською майстерністю, викладач пропонує дітям самим підібрати собі репертуар, вивчити улюблений уривок з якого-небудь твору і потім розповісти її на конкурсі читців. На цих заняттях діти вчаться вгадувати ритм, знайомляться зі сценічними жестами, вчаться ставити голос. Все це - лише мала частина того, що може дати дітям театральний гурток у школі. Програма (5 клас) у кінці курсу передбачає постановку літературно-музичної композиції, під час підготовки до якої діти вчать вірші, частівки, пісні, відпрацьовують інтонаційні особливості мови. А оцінити отримані знання і вміння можна на підсумковому концерті, до якого викладач готує кожної дитини окремо.