Корисні поради
на всі випадки життя
» » Як працює інверторний зварювальний апарат?

Як працює інверторний зварювальний апарат?

Додано: 31.08.14
Як працює інверторний зварювальний апарат?
Традиційні зварювальні апарати трансформаторного типу, які довгий час використовувалися для виконання всіх видів зварювальних робіт, в останні роки впевнено витісняються сучасними багатофункціональними зварювальними інверторними пристроями як у побутовій, так і в професійній сферах застосування. Щоб отримувати якісний результат і задоволення від роботи подібної сучасною технікою, необхідні знання про те, як вона працює, якими володіє перевагами і недоліками. Це дозволить використовувати її з максимальною ефективністю, а також продовжить термін експлуатації складного обладнання без дорогих поломок і ремонтів.

Принцип дії, переваги та недоліки інверторних зварювальних апаратів
На відміну від зварювальних трансформаторів в інверторах перетворення параметрів електричної енергії здійснюється комбінованим способом за допомогою силової напівпровідникової електроніки і малопотужного трансформатора. Саме перетворення проходить у кілька етапів.
 1. Змінний струм з частотою 50 Гц, що надходить з мережі, проходить через первинний випрямляч і перетворюється в постійний струм, що дозволяє згладити всі його коливання фільтром.
  Згладжений струм перетвориться модулятором на силових напівпровідникових приладах назад в змінний, але вже набагато більш високочастотний (20-100 кГц).
  Зниження напруги змінного високочастотного струму і відповідні підвищення значення струму до величин, необхідних для здійснення процесу зварювання. Попереднє перетворення електричної енергії у високочастотну дозволяє на даному етапі використовувати в інверторних апаратах понижуючі трансформатори набагато менших розмірів. Для порівняння, щоб отримати зварювальних струм 160А в інверторі використовується трансформатор вагою близько 250 р., а на отримання аналогічного показника в традиційних зварювальних апаратах індукційного перетворення необхідний трансформатор вагою 18 кг В цьому і полягає основний секрет компактності, невеликої ваги і високого ККД інверторних зварювальних апаратів.
  Перетворення високочастотного змінного струму на вторинному випрямлячі в постійний струм і подача його на вихід.


  Схематично це можна уявити наступним чином.

  Як працює інверторний зварювальний апарат?

  Така основа принципу дії зварювальних інверторів. Насправді все працює трохи складніше, так як існує зворотній зв'язок з дугою, параметри якої жорстко контролюються програмованими блоками мікропроцесорної електроніки. При найменшому відхиленні від оптимальних значень, ключові параметри миттєво коригуються. Все це забезпечує стабільність роботи і можливість отримання різноманітних характеристик зварювального струму для виконання широкого спектру робота по зварюванню різних матеріалів.

  Список достоїнств зварювальних інверторів перед їх трансформаторними аналогами дуже значний.


  Компактні габарити і невелика вага апарату. Як вже було сказано вище використання високочастотного струму для перетворення дозволило значно знизити розміри знижує напругу трансформатора.
  Значно поліпшені показники зварювальної дуги за рахунок постійного контролю та коригування її параметрів.
  Високий ККД. Відсутність великих втрат на електромагнітну індукцію, яка виникає в традиційних зварювальних апаратах трансформаторного типу дозволяє отримувати ККД інверторів понад 90%. Практично вся споживана апаратом енергія витрачається на дузі.
  Мінімальне розбризкування металу при зварюванні. Особливо це помітно при зварюванні електродами малого діаметра. Дуга з ними запалюється і працює дуже м'яко. Шов виходить дуже акуратним, з мінімальною кількістю шлаку.
  Можливість зварювання кольорових металів і нержавійки спеціальними електродами. З допомогою відповідних електродів інверторами можна варити нержавіючу сталь і мідь. При використанні неплавящихся електродів можлива якісна зварювання алюмінію в середовищі захисного газу.
  Плавне регулювання зварювальних параметрів струму. Струм можна знизити аж до 10-15A і варити найтоншими електродами діаметром 16 мм.
  Легкість використання для непрофесіоналів. Завдяки обов'язковим для будь-якого якісного інвертора таким функціям як антизалипания електрода (Anti-Stick), гарячий старт з збільшення пускового струму для початкового розпалювання дуги (Hot-Start) і стабілізація дуги під час прилипання електрода (Arc-Force) зварити метал зможе навіть людина, яка ніколи не мав досвіду електрозварювальних робіт.
  Як працює інверторний зварювальний апарат?

  Мінімальні перешкоди і навантаження для електромережі. Це знижує ризик пошкодження побутової електроніки і необхідність її відключення на час зварювальних робіт. Живити інвертор можна навіть від електрогенератора.
  Мала споживана потужність. У той час як звичайного трансформатора для зварювання 3 мм електродом необхідно 7-8 кВт з живильної мережі, інвертору достатньо 2-3 кВт при зварюванні електродом діаметром 4 мм, На порядок менше електроенергії інвертор споживає і під час холостого ходу.
  Робота будь-якими електродами. Плавне регулювання параметрів зварювального інвертора дозволяє використовувати будь-які типи електродів в залежності від умов і типу металу. Можлива зміна полярності струму на зворотну.


  Як і будь-яке інше технічне рішення інверторні зварювальні апарати крім безперечних переваг, мають і деякі недоліки.


  Більш висока вартість порівняно з іншими традиційними зварювальними апаратами трансформаторного типу.
  Набагато більш складна конструкція, із застосуванням напівпровідникової електроніки робить інверторний зварювальний апарат потенційно менш надійним пристроєм.
  Інвертори чутливі до будівельного пилу і потребують частого очищення при роботі в сильно запилених умовах.
  Не рекомендується використовувати інвертори відразу після різких температурних коливань. Наприклад, якщо зварка зберігалася в неопалюваному гаражі і взимку ви занесли її в будинок, то перед включенням необхідно дати їй пару годин на «акліматизацію» і випаровування конденсату з електронних плат.
  Необхідно стежити за будь-якими порушеннями контакту в кабелях і контактних гніздах. Іскріння в цих місцях за порушення контактів може створити неконтрольовані стрибки струму у вихідних ланцюгах, які автоматика не зможе компенсувати і вийде з ладу.


  Враховуючи переваги, а найголовніше недоліки інверторної зварювання, а також дотримуючись правила її експлуатації, ви напевно не раз порадієте якісній роботі пристрою аж до того моменту, коли на зміну їй не прийде більш сучасний апарат.