Корисні поради
на всі випадки життя
» » Лікування зоба щитовидної залози

Лікування зоба щитовидної залози

Додано: 02.09.14
Лікування зоба щитовидної залози
Словом «зоб» позначають захворювання щитовидної залози , при яких спостерігається її збільшення. Розрізняють кілька його видів - залежно від локалізації, функціональних ознак і т.д. Спобличчя лікування зобу залежать, насамперед, від його різновиди і стадії хвороби, а також від віку пацієнта. Воно може бути як медикаментозним, так і оперативним.

Зоб з гіпофункцією (зниженою виробленням гормонів щитовидної залози


Найбільш поширена різновид цього захворювання. Він спостерігається на тлі нестачі йоду (ендемічний зоб), а також аутоімунних уражень щитовидної залози (зоб Хашимото). Найчастіше реєструється так звана дифузна форма ендемічного зобу - без виражених вузлів. Якщо вам поставили цей діагноз, необхідно буде пройти замісну гормональну терапію. Дуже важливо правильно підібрати дозу препарату: для цього доведеться постійно контролювати рівень тиреотропного гормону в крові. У точності виконуйте всі лікарські приписи - це допоможе вам добитися того, що хвороба відступить.
Гормональна терапія із застосуванням L-тироксину може тривати від року до двох років. Якщо доза препарату підібрана правильно, то видиме поліпшення настане вже через півроку. Відчувши себе краще, ні в якому разі не припиняйте лікування самовільно - обов'язково пройдіть повний курс! Після його закінчення лікар призначить вам препарати йоду, щоб уникнути рецисму захворювання.
На цьому етапі можна застосовувати і народні засоби, зокрема, приймати порошок морської капусти. Збираючись лікувати зоб народними методами , обов'язково порадьтеся з лікарем! Якщо під час лікування L-тироксином ви відчули нездужання, як можна швидше зверніться до фахівця: можливі проблеми з серцем, особливо у літніх людей.

Базедова хвороба


Нерідко зустрічається форма зоба, при якій спостерігається гіперфункція (підвищення рівня гормонів) щитовидної залози - її називають Базедової хворобою , або дифузним токсичним зобом. Якщо у вас діагностовано ця форма захворювання, лікування триватиме не менше року. При Базедової хвороби призначають препарати, що пригнічують вироблення гормонів, - їх називають тиростатиками. Спочатку лікар призначить вам високі дози ліків, потім вони будуть поступово знижуватися. Ні в якому разі не змінюйте дозу на власний розсуд! Необхідно також брати супутні препарати, глюкокортикоїди, імунокоректори.
Значного числа хворих зобом показано хірургічне лікування - наприклад, у тих випадках, коли набула щитовидна залоза доставляє серйозний дискомфорт. При Базедової хвороби можуть видалити її частину, а також призначити лікування радіоактивним йодом, який руйнує її клітини - в результаті їх активність значно знижується. Цей спосіб лікування застосовується лише до пацієнтів недетородного віку.
Якщо у вас є великі (більше 2-3 см) або множинні вузли, лікар, швидше за все, також рекомендує вам операцію: при цій формі зобу ризик злоякісних новоутворень досить високий. Погоджуватися на неї чи ні - вирішувати вам, проте слід розуміти: на цій стадії консервативне лікування, як правило, вже неефективно. Сучасні методи оперативного лікування дозволяють отримати акуратний косметичний шов невеликих розмірів, який з часом стане практично непомітним.