Корисні поради
на всі випадки життя
» » Виховання дітей раннього віку

Виховання дітей раннього віку

Додано: 10.09.14
Рубрика: Сім'я і діти
Виховання дітей раннього віку


А що взагалі розуміється під цим словом «виховання»? [/b] Переважна більшість сімей пов'язують виховання з привчанням дитини до дисципліни, порядку, зрозуміло, з покаранням - діти ж повинні розуміти, що таке добре, а що таке погано. Невелика кількість сімей вважають, що необхідно займатися самовихованням, тому що вони впевнені - дитина в точності копіює поведінку батьків. Потрібні, в такому разі, додаткові заходи впливу, щоб скоригувати виховний процес? Насправді виховання дітей раннього віку не пов'язане з конкретними питаннями і відповідями на ці питання - немає готових рецептів, як немає двох однакових людей, дітей або сімей. Але абсолютно вірно одне - виховання лежить в самому клімат сім'ї, в тій домашній атмосфері спокою і благополуччя або напруги і страху.


[b] Саме та загальна атмосфера будинку, [/b] в якому ми росли, пригадується нам у майбутньому житті, коли ми з посмішкою або з жахом у серці звертається до нашого дитинства. Іноді ця домашня атмосфера сімейного життя змінюється, в залежності від зовнішніх обставин або від того, що батьки старіють, а діти виростають Але, тим не менш, у кожній родині існує якийсь сімейний клімат, здатний впливати на виховання дитини більше всяких похвал, покарань і навіть власних прикладів мами і тата.


[b] Однак, [/b] роль спеціальних методів і прийомів у вихованні дитини теж дуже важлива, і перше головне значення тут має наявність у дитини авторитету. Заслуживши повагу у дитини своїм мудрим зверненням, силою свого характеру, проявом любові й ніжності, ми можемо направляти його поведінку в те русло, яке виберемо. Адже дитина буде копіювати поведінку шановного батька. Тільки будемо пам'ятати про те, що кожного дня потрібно доводити дитині своє право бути для нього авторитетом. Кілька хибних вчинків, і він зруйнований. Уникайте також того авторитету, який завойований силою і примушує дитину тремтіти від страху. Повірте, при першому зручному випадку дитина звільниться від влади.


[b] Тепер прийшла пора [/b] поговорити про покарання та їх ролі у процесі виховання. Порушуючи цю тему, важливо пам'ятати і про заохочення. Ці два елементи - різні сторони процесу виховання. Не можна тільки карати дитину - це негативно позначиться на його психічному розвитку, вселить страх перед батьками в його душу. Надмірне звернення до покарань змушують дитини, навпаки, чинити опір - роблять його боязким, примхливим, впертим, хитрим і спритним. Крім того, покарання має слідувати відразу ж після проступку. Інакше воно втрачає актуальність і стає безглуздим. І найважливіше: покарання ніколи не повинно призводити до повного розриву довірчої зв'язку між батьками і дітьми.


[b] Важко уявити, [/b] яке душевне падіння відчуває бідна дитина, коли він разом з покаранням «втрачає» батьків. Страшна самотність, приниження, шок - в цілому, втрату і приниження себе, що надалі призводить до самобичування. Будемо пам'ятати, що, караючи дитину, ми прагнемо відкоригувати поведінку малюка, а не травмувати його душевний світ. Тому, будемо ставитися до покарань дуже обережно і застосовувати за принципом «рідко, але влучно». Буде набагато краще похвалити і заохотити дитину всякий раз, коли він заслуговує цього. Шкода, що цей прийом виховання часто забувається. А адже в цілому, схвалення і повали повинно бути набагато більше, ніж несхвалення і покарання. Тільки так покарання матиме свій виховний вплив і не порушить цілісність внутрішнього світу дитини.


[b] Виховання дитини в родині, [/b] де росте одна дитина, і в багатодітних сім'ях, йде по-різному. Єдину дитину люблять, надають йому всіляку увагу і нерідко балують. У нього немає досвіду тісних взаємин з колективом дітей. Щоправда, цей досвід компенсується садком чи школою, але все одно не в повній мірі. У багатодітній родині інші проблеми. Часто діти ревнують батьків один до одного, і, як наслідок, воюють за право бути найкращим і улюбленим. Як бути? В обох випадках батькам потрібно створити спільний простір любові, звернувшись один до одного. У цьому просторі - своєрідному домівці діти і будуть знаходити тепло, любов і увагу, так необхідні кожному. І міра цієї любові буде черпати самою дитиною, а значить, ніколи не буде надмірною або недостатньою.


[b] Величезна роль у вихованні [/b] дітей належить бабусям і дідусям, які, зовсім необов'язково, живуть разом з вами. Саме бабусі і дідусі «підхоплюють» діточок, коли нам хочеться сходити в кіно і театр, коли потрібно працювати навіть у вихідні або коли діти захворіли. Саме бабусі і дідусі вносять свою частку емоційного тепла і доброти, щоб наповнити внутрішній душевний резервуар дитини. Бувають, звичайно, сім'ї, де бабусі і дідуся, щоб завоювати «уявний» авторитет у дітей, що підривають авторитет батьків. Вони дозволяють дітям робити те, що батьки заборонили. Однак, у тих сім'ях, де вдалося вирішити всі спірні моменти і прийти до згоди, бабусі і дідусі набагато збагачують внутрішній світ дитини і розширюють його кругозір. У таких сім'ях діти вчаться терпимості, прощення, порозуміння і любові.


[b] Ось у цілому все, [/b] що стосується виховання дитини. Залишилося лише підвести риску. Отже, головною складовою виховання дитини є сімейна атмосфера в будинку, заснована на поважних і довірчих відносинах між батьками, бабусями і дідусями, де ніхто не принижує авторитет іншого в очах дітей, де батьки люблять один одного, частіше заохочують і лише іноді карають дитину і ніколи не руйнують його довіри до дорослих.