Корисні поради
на всі випадки життя
» » Що таке гени людини

Що таке гени людини

Додано: 10.09.14
Що таке гени людини


Гени - одиниці спадковості, які визначають розвиток певної ознаки або властивості. Дуже велику роль у розвитку ембріона має спадковість. Певні гени батьки передають при зачатті дитини. Багато біологічні характеристики можливо передбачити до народження дитини, обстеживши його батьків. З якої причини особливості батьків відображаються у малюка? Що таке гени? Біологічні частинки знаходяться в ядрах клітин сперми і ядрах яйцеклітини, ці ядра містять у собі гени, яких може бути в одному ядрі кілька тисяч.

При з'єднанні зрілої яйцеклітини і зрілого сперматозоїда, утворюється 23 пари хромосом, у кожній хромосомі є гени, що виконують різні функції. Одні відповідають за виробництво одного органу, інші - за виробництво іншого. Гени беруть участь у розвитку всього організму в цілому. Не всі гени можуть успадковуватися.

Існують закони спадковості, що визначають розвиток тих чи інших ознак у малюка, з курсу біології нам відомо, що є домінантні і рецесивні гени. Домінанта - значить переважати, рецесивні - другорядні, пригнічені гени. Приміром, у більшості випадків у кароокої мами і блакитноокого папи народжується кароокий малюк, так як карі очі несуть в собі домінуючі ознаки, велика ймовірність народити кучерявого малюка, якщо один з батьків має пишне волосся.

[b] Стать майбутньої дитини [/b]

Хромосоми об'єднані в пари, оскільки дитина успадковує від матері та батька по 23 хромосоми. Хромосоми у чоловіків та жінок однакові, за винятком однієї пари статевих хромосом. Поряд з так званої Х-хромосомою у чоловіків є і менша за розміром Y-хромосома (вгорі праворуч). Саме ця хромосома, яку чоловік успадковує від батька, визначає його стать.

Гени часто схильні до мутацій, які призводять до зміни послідовності біологічних характеристик організму. Так як в основному патогенні клітини викликають мутації, то результатом мутирования зазвичай буває захворювання або летальний результат на ембріональному рівні. Мутації генів - досить небезпечне явище, тому дуже важливо перед планованим зачаттям відвідати лікаря - генетика, здати аналізи - генетичний тест, пройти клінічну діагностику спадкових хвороб, і при необхідності пройти лікування, щоб зачати здорову дитину.

Гени людини є цікавою складовою організму людини, завдяки їм дитина народжується схожим на кого-небудь з родичів, вже має характер, який теж передається у спадок, є якісь особливі риси, що зв'язують родичів, так само можуть передавати захворювання, які малюк може отримати у спадок.

[b] Властивості генів: [/b]

- несмешиваемость;

- здатність зберігати структуру;

- многоэффективность гена;

- здатність до мутації;

- збільшення кількості копій гена;

- кожен генотип має тільки дві форми гена.

[b] Захворювання, пов'язані з мутацією генів: [/b]

- фенілкетонурія - у малюків виражається підвищеною збудливістю, підвищеним тонусом м'язів, гіперрефлексією. Діти отримують разом з молоком матері фенілаланін, який є збудником хвороби, тому негайно звертайтеся до лікаря при наявності зазначених ознак, тоді захворювання зможуть швидко вилікувати;

- муковісцидоз - захворювання, пов'язане з відсутністю ферментів у підшлунковій залозі, що заважає взаємозв'язку з кишечником, її протоки закупорюються, слиз не виводиться і утворюються кісти. У дітей буває вроджена форма, коли кишечник заповнений густим меконієм до моменту народження, у перші дні життя хвороба проявляється повною кишковою непрохідністю, що вимагає оперативного втручання. В ранньому дитячому віці може проявитися кишкова форма, часто після переведення на штучне вигодовування, так як відсутні панкреатичні ферменти, це призводить до зниження апетиту, зриву стільця. Тому ніколи не зволікайте зі зверненням до лікаря, чим раніше ви звернетеся, тим більше ймовірність якнайшвидшого одужання.