Корисні поради
на всі випадки життя
» » Опіки парою: перша допомога та рекомендації по лікуванню

Опіки парою: перша допомога та рекомендації по лікуванню

Додано: 10.09.14
Опіки парою: перша допомога та рекомендації по лікуванню


Ушкодження тканин під впливом високих температур називається опіком. Температура кипіння води 100 градусів Цельсія, тим не менш, пара може завдати пошкоджень більше, ніж вогонь.

Опік парою, як і будь - термічний опік, призводить до того, що частина тканин шкіри гине, виникає порушення кровообігу, набряк і запалення. Роздратування нервових закінчень в області ураження викликають сильний біль.

• У хворих з 1 ступенем опіку (легкий опік) почервоніння, біль і легка припухлість шкіри незабаром проходять. Лікування проводиться вдома.

• При опіках 2 ступеня (опік середньої тяжкості) на місці опіку утворюється міхур, наповнений рідиною. Одужання настає через 14-16 днів. При інфікуванні опіків 2 ступеня загоєння може затягнутися на кілька місяців, тому лікування краще проводити в поліклініці під наглядом лікаря.

• При опіках 3 ступінь (важкий опік) спостерігається омертвіння і відшаровування шкіри. Біль слабка, тому що нервові закінчення зруйновані. Хворий направляється в травматологічне, опікове чи реанімаційне відділення стаціонару. При загоєнні мертві тканини відторгаються, і утворюється рубець.

Теплова ємність пари в 4000 разів вища, ніж сухого повітря, тому, незважаючи на те, що опік від пари поза виробничих умов обмежується, як правило, 123 ступенем, велика небезпека швидкого поразки великих ділянок шкіри, очей і дихальних шляхів. [b] Про це докладніше: [/b]

1. Термічне ураження очей частіше зустрічається легкої і середньої тяжкості. Коли в око попадає пар, він тут же закривається, тому більшу частину пошкоджень беруть на себе повіки.

2. При ураженні більше 10-15 відсотків поверхні тіла починається опікова хвороба. Поразка великих ділянок шкіри призводить до серйозних загальним розладів: опіковому шоку, який є основною причиною летального результату при ураженні більше 50% тіла, отруєння організму продуктами розпаду уражених тканин та опікової інфекції.

Щоб оцінити тяжкість стану, застосовується «правило долоні» (площа долоні становить близько 1% від загальної площі тіла), і «правило дев'яток», [b] яке виражає площу в процентному співвідношенні: [/b]

• Тулуб спереду і ззаду - по 18%;

• Кожна нога - по 18%;

• Голова і шия - 9%;

• Кожна рука - 9%;

• Промежина - 1%.

3. Вдихання пари може викликати термічний опік дихальних шляхів, що може призвести до різних ускладнень (в перші 6-12 годин розвивається набряк дихальних шляхів, у половини хворих вже на 3-й день діагностується пневмонія).

[b] Що робити при опіку парою? [/b]

Перша допомога полягає у припиненні теплового впливу і зниження ймовірності виникнення больового шоку або інфікування опіку.

1. Усунути джерело пари або перемістити потерпілого. Швидко, але акуратно, щоб не зірвати бульбашки, зняти (розрізати) одяг з ураженого місця.

2. Якщо є хлоретил, обробити їм опік, якщо ні, занурити уражену ділянку у холодну воду, або протягом 10-20 хвилин лити на місце опіку прохолодну воду, щоб уберегти від ураження більш глибокі тканини. Слід тримати уражену ділянку у піднятому положенні для запобігання набряклості.

3. Потроху, але часто давати пити розчин: на літр води - чайна ложка солі і половина чайної ложки соди.

4. Дати знеболююче - Анальгін (Темпалгін, Пенталгін, Седалгін).При невеликому опіку обробити уражену ділянку горілкою або 33% спиртом, Пантенолом або Олазолем і накласти стерильну пов'язку. Якщо опік великий, знерухомити уражене місце і чекати лікаря.

5. Якщо вражений очей, шкіру навколо необхідно обробити зеленкою або синтоміциновою маззю. Прокапати очей сульфацилом натрію або левоміцетином і накласти стерильну пов'язку.

[b] Чого робити НЕ слід: [/b]

1. Здирати одяг, що прилипла до рани. Необхідно зрізати тканина навколо опіку.

2. Сипати, лити і мазати на уражену поверхню підручні народні засоби.

3. Намагатися очистити рану без стерильних бинтів та знеболювання.

4. Проколювати утворилися бульбашки.

5. Накладати пов'язку, якщо не знаєш, як це робити в конкретному випадку. Можна спровокувати посилення набряків.

[b] Негайно викликати швидку допомогу, якщо: [/b]

•Постраждала дитина або літня людина;

•Є відкриті рани;

•Площа ураженої поверхні більше 5%;

•Вражена пахова область;

•Вражена голова.

[b] Лікування [/b]

Народна медицина пропонує лікувати опіки чим завгодно: від борошна і мила до сечі та цибулі. Деякі гомеопати-екстремали вважають, що опіки від пари потрібно лікувати відкритим полум'ям.

Набагато безпечніше користуватися спеціальними препаратами від опіків, придбаними в аптеці. Пов'язку (пов'язка з розчином новокаїну 05% дає хороший знеболюючий ефект) змінюють один раз на добу. При прилипання змочити блідо-рожевою марганцівкою або розчином фурациліну.

При виборі будь-якого методу лікування опіків проконсультуйтеся з фахівцем!