Корисні поради
на всі випадки життя
» » Гіпертрофія міокарда лівого шлуночка: причини, ознаки, методи лікування

Гіпертрофія міокарда лівого шлуночка: причини, ознаки, методи лікування

Додано: 10.09.14
Гіпертрофія міокарда лівого шлуночка: причини, ознаки, методи лікування
Серцево-судинні захворювання, на жаль, останнім часом серйозно помолодшали. Ось чому все більше людей цікавиться, що таке гіпертрофія міокарда лівого шлуночка, які її причини і наскільки вона небезпечна. Насправді це не хвороба, а ускладнення вже наявних проблем з серцево-судинною системою. І якщо поставитися до нього без належної уваги, може стати дуже небезпечним.

[b] Які причини? [/b]

Сам по собі термін «гіпертрофія міокарда» означає аномальне збільшення маси міокарда. Щоб зрозуміти чому це відбувається, потрібно повернутися до основ анатомії. Згадаймо, що наше серце складається із активно скорочуються клітин тільки на 25 % (це міоцити), а на 75% воно складається з сполучної тканини (це так званий колагеновий каркас). При підвищенні навантажень на серце, м'яз, тобто скорочуються клітини збільшуються в розмірах. Під час занять спортом це відбувається за рахунок того, що самі міоцити збільшуються в діаметрі, число серцевих скорочень знижується, а «потужність» серця зростає.

Якщо ж причиною гіпертрофії стало серцево-судинне захворювання, то пацієнту знадобиться комплексне лікування, оскільки крім самої серцевого м'яза залучаються й інші органи. Наприклад, при гіпертонії відбувається звуження судин, при вадах серця - змінюються клапанні отвори. Все разом узяте потребує зваженого обстеження і лікування, оскільки наявність захворювання, обтяженого гіпертрофією міокарда, вплине і на обмінні процеси. Не кажучи вже про те, що наявність гіпертрофії в кілька разів збільшує ризик інсульту, інфаркту і інших захворювань.

[b] Найбільш часті ознаки [/b]

Слід зазначити, що навіть якщо як таких серцево-судинних захворювань немає, гіпертрофія міокарда (скорочено ГМЛЖ) може розвиватися у зв'язку з генетичною схильністю, наявністю зайвої ваги, відсутністю фізичної активності, неправильним способом життя. При наявності таких факторів ризику краще пройти обстеження у кардіолога. Втім, деякі симптоми ГМЛЖ можна виявити і самостійно. Однак слід пам'ятати, що вони характерні не тільки для цього захворювання, так що достовірний діагноз може поставити тільки лікар і тільки після проведення обстеження, що включає Ехокг.

Ознаки гіпертрофії міокарда лівого шлуночка такі: задишка, порушення серцевого ритму, біль у грудях, який виникає при фізичних навантаженнях, іноді - набряки. Крім того, слід звернути увагу на артеріальний тиск. Його підвищення в ранкові години може свідчити про розвиток ГМЛЖ. Те ж стосується людей, що страждають гіпертонією. В даний час також є гіпотеза про те, що чим більші перепади тиску фіксуються протягом доби, тим вище ризик розвитку гіпертрофії.

Гіпертрофія міокарда лівого шлуночка: причини, ознаки, методи лікування


[b] Методи лікування [/b]

Самостійної терапії для гіпертрофії міокарда не передбачено. Це захворювання лікують комплексно, разом з артеріальною гіпертонією. Конкретний препарат для цього може виписати тільки лікар і тільки після всебічного обстеження. Але найчастіше такі лікарські засоби належать до групи інгібіторів АПФ.

Незалежно від того, який препарат буде прописаний, слід позбутися шкідливих звичок. Основне - це відмова від куріння і алкоголю, саме він є самим значимим фактором. Слід знизити масу тіла - зазвичай зайва вага веде до збільшення колагенового каркаса і гіпертрофії лівого шлуночка. Зрозуміло, що підходити до цього питання потрібно виважено, після консультації лікаря. Але в цілому слід пам'ятати, що зниження ваги на 5 кг знижує артеріальний тиск приблизно на 5 мм систолічний - «верхнє», і на 2 мм діастолічний - «нижня».

[b] Серцево-судинні захворювання і кухонна сіль [/b]Вважається, що обмеження вживання кухонної солі надає позитивний ефект на артеріальний тиск і знижує ризик серцево-судинних захворювань (в тому числі гіпертрофії міокарда). Дослідження показали, що зменшення споживання солі до 10 г на добу до 5 г знижує рівень систолічного тиску на 6 мм. Для літніх людей ця норма буде дещо іншою - до 2 г в день. Скорочення споживання солі підвищує ефективність ліків.

Слід зазначити, що 5 г солі - це приблизно чайна ложка. Здавалося б, більше і не потрібно. Але у людей з високим артеріальним тиском зазвичай знижена смакова чутливість, і перший час така кількість солі може здатися недостатнім.

[b] Харчування і фізичні навантаження при ГМЛЖ [/b]

Сам по собі раціон слід переглядати не тільки для зниження ваги, але і для того, щоб скоротити кількість споживаної солі. Адже хлорид натрію міститься практично в будь-якому продукті. Проте в їжі рослинного походження - овочах, фруктах, крупах його дуже мало.

У незначних кількостях сіль міститься в молоці, сирі, свіжій рибі чи м'ясі. Ось чому ми кладемо сіль в такі страви, і її кількість легко можна проконтролювати. Інша справа - готові фабричні продукти. У стандартній буханці хліба вміст солі вище, ніж в домашній випічці, а в ковбасі солі в 15 разів більше, ніж в приготованому за всіма правилами м'ясі. Так що домашнє харчування, без напівфабрикатів, зможе суттєво змінити ситуацію на краще.

Загальна калорійність раціону не повинна перевищувати 1200-1500 ккал в добу. Кількість жирів для цього доведеться знизити.

Що ж стосується фізичного навантаження, то до цього питання слід підходити виважено. Щоб позбутися від проблем з серцем, рекомендується більше гуляти, рекомендується ходьба на свіжому повітрі. Можна займатися аеробікою, плаванням, йогою і пілатесом. При цьому в залежності від фізичного стану, тривалість занять повинна бути не більше 30-60 хвилин в день, чотири рази на тиждень. А от біг може тільки посилити проблему. Так само, як підняття важких предметів і інші силові навантаження - це викликає підвищення тиску.