Корисні поради
на всі випадки життя
» » Метотрексат при ревматоїдному артриті: опис, особливості, інструкція

Метотрексат при ревматоїдному артриті: опис, особливості, інструкція

Додано: 10.09.14
Метотрексат при ревматоїдному артриті: опис, особливості, інструкція
Ревматоїдний артрит - захворювання досить серйозне. Воно вражає в основному дрібні суглоби. Причини його вивчені недостатньо добре, але сучасна медицина знайшла досить ефективні спобличчя боротьби з ним. І один з них - це Метотрексат при ревматоїдному артриті, який успішно застосовують приблизно з 1980-х років.

[b] Що таке Метотрексат? [/b]

З одного боку, це структурний аналог фолієвої кислоти. З іншого - її антагоніст. Тобто дана речовина надає протилежний ефект. Як правило, він використовується при лікуванні онкозахворювань, оскільки уповільнює або пригнічує ріст клітин (у тому числі і злоякісних). Власне, механізм дії препарату при ревматоїдному артриті набагато більш складний. Він практично не пов'язаний з пригніченням поділу клітин, а більшою мірою - зі структурної наближеністю до фолієвої кислоти.

Інструкція щодо застосування препарату не виключає і одночасного прийому фолієвої кислоти. Більш того, багато фахівців рекомендують таке комбінування.

[b] Доза та курс лікування [/b]

Як правило, спочатку пацієнтам призначається певний курс нестероїдних протизапальних препаратів, а вже потім Метотрексат. Його висока дозування може бути небезпечною у зв'язку з деякими властивостями цієї речовини. Тому, як правило, призначаються одноразові ін'єкції раз в тиждень, обсягом 75-15 мг. В залежності від тяжкості захворювання, курс лікування може становити 3-6 тижнів. Літнім людям, а також пацієнтам, що страждають деякими хронічними захворюваннями, призначають більш низьку дозу. У виняткових ситуаціях застосовуються і більш високі дози - до 25-30 мг. Однак вони можуть призвести до розвитку пневмонії.

Після закінчення курсу препарат різко не скасовують. Оскільки в такому випадку хвороба може знову загостритися. Лікування продовжують, але дозу знижують, причому дуже обережно - по 25 мг.

[b] Побічні ефекти [/b]

Препарат випускають у двох формах - це уколи або таблетки. При лікуванні ревматоїдного артриту перші вважаються більш кращим варіантом. Тим більше що таблетки значною мірою можуть вплинути на роботу шлунково-кишкового тракту. В даному випадку до побічних ефектів відносять нудоту, діарею, іноді блювання.

Жінкам в положенні Метотрексат протипоказаний, оскільки це може викликати мимовільне переривання вагітності. Крім того, небажано використовувати в тому випадку, якщо пара замислюється про зачаття. Адже цей препарат - антагоніст фолієвої кислоти, необхідної для нормального росту плода. Його прийом припиняють приблизно за три місяці до того, як пара планує зачаття дитини. Про це обов'язково потрібно повідомити лікаря, який зможе призначити іншу терапію.

[b] Ефективність лікування [/b]

Лікарі відзначають, що Метотрексат призводить до гарних результатів - у більшості випадків у пацієнтів зменшується кількість уражених суглобів, відбувається нормалізація загального стану, знижується припухлість, йде біль. Якщо захворювання не було запущено, то серйозні поліпшення настають через півтора місяці після початку лікування.

Дозування залежить від інсмідуальної ситуації, віку пацієнта, наявності у нього хронічних захворювань. Зрозуміло, в доповнення лікар може призначити й інші засоби, які надаватимуть комплексну дію. А ось деякі ліки (наприклад, саліцилати і антикоагулянти) поєднувати з цим препаратом не можна, так як це негативно впливає на кровообіг.