Корисні поради
на всі випадки життя
» » Викривлення носової перегородки: діагностика і методи лікування

Викривлення носової перегородки: діагностика і методи лікування

Додано: 10.09.14
Викривлення носової перегородки: діагностика і методи лікування
Як відомо, носова перегородка - це платівка, утворена кістковою тканиною і покрита слизовою оболонкою, делящая ніс на приблизно рівні половини. Чим же небезпечне викривлення носової перегородки? Незважаючи на те, що проблема здається дрібницею, насправді вона може викликати порушення дихання, що провокує виникнення головних болів, а також збої у роботі серцево-судинної системи. Нарешті, в особливо важких випадках може статися і повне припинення дихання. Щоб уникнути цього, потрібно вчасно звернутися до лікаря, тобто розпізнати наявність проблеми на ранніх термінах.

[b] Чому виникає викривлення носової перегородки? [/b]

Дуже часто це наслідки дитячих травм, нерівномірного зростання лицьових тканин у юному віці. Тим не менш, до 13 років така проблема зустрічається досить рідко. Більшою мірою з нею стикаються підлітки у віці 13-18 років. Як вже говорилося, основною причиною вважається нерівномірний ріст кісток - небудь всього черепа, або самої перегородки. У результаті створюються умови для гіпертрофії носової раковини з одного боку. Від цього виникає різниця в тиску повітря, і деформація носової перегородки посилюється. Зрозуміло, це всього лише одна з теорій. Причини виникнення цієї проблеми можуть бути й іншими, наприклад, унаслідок травми. Цікаво, що чоловіки набагато частіше стикаються з цією неприємністю. І це невипадково, адже і травм в юному віці вони схильні більшою мірою, ніж жінки.

Викривлення носової перегородки: діагностика і методи лікування
[b] Ознаки викривлення носової перегородки [/b]

Симптоми можуть бути різними. Найбільш поширений варіант - це утруднення носового дихання. Іноді воно дуже помірне, іноді проявляється сильніше. При цьому людина може і не здогадуватися про наявність проблеми і дізнається про наявність деформації тільки на прийомі у ЛОР-лікаря. У деяких випадках утруднення дихання розвивається тільки до похилих років, коли зменшуються адаптаційні здатності організму.

Одним з проявів захворювання є хропіння (як наслідок порушеного дихання). Спостерігається відчуття сухості, а також розвиток хронічного синуситу і алергічних захворювань . Якщо причиною викривлення послужила травма, то може змінитися і форма носа - відбувається зсув вправо або вліво.[b] Наслідки викривлення [/b]

Слід зазначити, що лікування викривлення має принципове значення. Адже в іншому випадку організм у більшій мірі піддається переохолодженню. Дослідженнями також виявлено взаємозв'язок між носовим диханням і рівнем природного імунітету. Крім того, при утрудненому диханні виникають проблеми з кровообігом, і це негативно впливає не тільки на серцево-судинну, але і на статеву систему. Тому при появі симптомів викривлення потрібно вчасно звернутися до отоларинголога для вирішення цієї проблеми.

[b] Діагностика [/b]

Деформацію перегородки досвідчений лікар може діагностувати на першому ж огляді. Зазвичай діагноз ставиться як з урахуванням анамнезу та скарг пацієнта, так і за риноскопической картині. Іноді огляд задньої і середньої частини носа буває утруднений. У таких випадках виникає необхідність у використанні судинозвужувальних крапель (наприклад, галазолина), з допомогою яких анемизируют слизову оболонку. Для з'ясування характеру деформації перегородки застосовуються також такі методи, як комп'ютерна томографія, ринометрия, ендоскопія.

Викривлення носової перегородки: діагностика і методи лікування
[b] Методи лікування [/b]

Слід зазначити, що при наявності викривлення перегородки можуть застосовуватися і консервативні методи лікування. Це дихальна гімнастика, використання судинозвужувальних крапель або таблеток. Однак з урахуванням того, що при деформації порушується анатомія носової порожнини, ці заходи дають більшою мірою тимчасовий ефект.

Тому набагато частіше проводиться хірургічне лікування. Радикальним втручанням вважається підслизова резекція перегородки, більш щадним - циркулярна резекція. Однак в останні роки все частіше для всіх видів хірургічних операцій використовується термін «септопластика». Існує безліч нюансів, пов'язаних з її проведенням. Зокрема популярністю користується такий різновид, як ендоскопічна септопластика, яка заснована на використанні лазерної технології. Це так зване малоінвазивне втручання, яке характеризується мінімальним травмуванням тканини і прекрасним косметичним результатом.

[b] Необхідна операція [/b]

Отже, для того, щоб впоратися з такою проблемою, як викривлення носової перегородки, проводиться септопластика. Це хірургічна операція, що проводиться під загальною або місцевою анестезією. Зазвичай вона займає близько 30-40 хвилин (але з підготовкою пацієнта дещо довше - близько години). Раніше септопластика означала виключно видалення викривленої частині перегородки. Однак сьогодні операція ускладнилася. Перегородку залишають цілісної і намагаються її розпрямити, видаляючи тільки дуже дрібні ділянки хряща, за яких вона не може прийняти правильне положення. До речі сказати, дуже часто цю операцію поєднують з ринопластикою, тобто виправлення форми носа. Викривлення перегородки вже саме по собі призводить до деформації. Так що проведення її випрямлення в поєднанні з корекцією форми дає відмінні результати.

Зазвичай ускладнень після операції не буває. Але для профілактики інфекційних запалень пацієнту прописують антибіотики. Повне відновлення працездатності пацієнта відбувається найчастіше вже через тиждень після операції, рідше - через дві.

[b] Післяопераційний догляд [/b]

На наступний день після септопластики видаляються тампони, і накладається особлива пов'язка, щоб уникнути можливої кровотечі. Надалі при післяопераційному догляді дуже важливо видалення кірочок з носа. Цю процедуру проводить лікар. Для цього він очищає носову порожнину пацієнта і змащує слизову спеціальним маслом. На цьому етапі носове дихання все ще ускладнено. А для того, щоб спав набряк, знадобиться кілька тижнів. Протягом цього часу, навіть якщо працездатність в цілому відновлена, слід виключити серйозні фізичні навантаження.

[b] Чи є протипоказання до операції? [/b]

Звичайно, прийняти рішення про необхідність септопластики може тільки лікар. Справа в тому, що не завжди причиною утрудненого дихання буває викривлення перегородки. Іноді це - наслідок хронічних захворювань або поліпів. Тим не менш, якщо в порожнині носа часто утворюються кірки, спостерігаються часті кровотечі, сухість, постійна закладеність пазух, таке втручання, швидше за все, знадобиться. Але тільки в тому випадку, якщо немає протипоказань до операції. До них відносяться погана згортання крові, а також наявність деяких психічних захворювань. Крім того, при наявності гаймориту слід спочатку вилікувати захворювання, а потім проводити операцію. Крім того, жінкам септопластику роблять тільки в середині менструального циклу, так як хірургічне втручання неминуче призводить до кровотечі.

У всіх інших випадках септопластика практично не дає ускладнень. Хоча, звичайно, певний час можуть спостерігатися болючі відчуття (особливо при дотику), почервоніння шкіри, набряклість. Іноді - підвищення температури тіла, головний біль і слабкість. Останні симптоми означають, що є інфекційне запалення. Зрозуміло, в цьому випадку потрібно негайно звернутися до лікаря.

Варто відзначити, що, як правило, септопластика проводиться дуже успішно. Крім того, така операція теоретично може здійснюватися у будь-якому віці, хоча для старших людей існують деякі особливості.