Корисні поради
на всі випадки життя
» » Звідки пішла традиція наряджати ялинку? Древні історії, міфи і легенди

Звідки пішла традиція наряджати ялинку? Древні історії, міфи і легенди

Додано: 10.09.14
Рубрика: Цікаве
Звідки пішла традиція наряджати ялинку? Древні історії, міфи і легенди
Новорічні свята у нас міцно асоціюються з нарядженою ялинкою, на якій виблискують різнокольорові вогні, таємничо переливаються скляні кулі, мерехтять намиста і нитки гірлянди. Нам здається, що так було завжди. Але чи так це насправді?

[b] Стародавні витоки звичаю [/b]

Традиція наряджати ялинку прийшла до нас з Німеччини. А з'явилася вона задовго до виникнення християнства. Стародавні германські племена наділяли природу божественними силами. Вони вірили в існування лісових духів. Також вважалося, що на хвойних деревах живуть надприродні істоти, які можуть насилати хуртовини, викликати морози, заплутувати мисливців. І особливо сильними ці духи стають в довгі і темні зимові ночі. Тому, щоб умилостивити лісових істот і попросити у них допомоги, люди намагалися їх задобрити. Їли, на яких нібито мешкали духи, прикрашали плодами і різними ласощами, жерці вимовляли особливі змови і здійснювали обряди. У деяких племен ялина була символом життя, цілющих сил природи, так що ці звичаї були покликані забезпечити людям здоров'я і процвітання.

[b] Різдвяна ялина і Мартін Лютер [/b]

Минуло багато років, в Європі вже давно повсюдно було прийнято християнство. Але люди, як і в язичницькі часи, як і раніше в різдвяну ніч йшли в ліс, щоб прикрасити їли кольоровими клаптиками і плодами. Все це турбувало священика і реформатора Мартіна Лютера. Існує переказ про те, що одного разу напередодні Різдва він йшов по засніженому лісі, сумуючи такій поведінці своєї пастви. І тут він побачив високу пухнасту ялинка, на гілках якої іній блищав, подібно до зірок на нічному небі. А найяскравіша морозна зірка прикрашав верхівку, подібно Віфлеємську зірку, яка привела волхвів до немовляті Ісусу. Лютеру сподобалася така аналогія - він знайшов рішення проблеми. Ялинку доставили в будинок священика, і він прикрасив її свічками, щоб їх вогники нагадували мерехтіння зірок. Так і з'явилася ця традиція.

[b] Новорічні ялинки в Європі і Росії [/b]

Насправді, не можна точно сказати, звідки пішла традиція наряджати ялинку. Хоча легенда і приписує її Мартіну Лютеру, перші письмові згадки про різдвяних ялинах датовані 1605 роком. В ті часи їх прикрашали троянди з кольорового паперу, яблуками, горіхами та іншими подібними речами. І тільки на початку 19 століття цей звичай поширився по всім європейським країнам. А в Америці прикрашені ялинки стали повсюдним атрибутом Різдва до середини 19 століття.

[b] Звідки взялася ця традиція в Росії? [/b]

Хоча Петро I наказав святкувати Новий рік і ставити перед воротами прикраси із смерекових, соснових і ялівцевих віток ще в 1700 р., по-справжньому звичай прикрашати домашню ялина повсюдно поширився лише в кінці 1830-х років. Першим різдвяну ялину наказав прикрасити цар Микола I, а потім і вся знать наслідувала його приклад. В ті часи в моду ввійшла німецька романтична література, і це посприяло поширенню традиції. Цікаво, що в цей же час швейцарські та німецькі кондитери в Петербурзі стали пропонувати своїм клієнтам готові деревця, прикрашені солодощами.

[b] Ялинка в Радянському Союзі [/b]

Однак слід зазначити, що вбрана ялинка була атрибутом Різдва, тобто релігійного свята. І природно, Жовтнева революція скасувала всі - і Різдво, і святкування Нового року, і ялинку. В кінці 1920-х років все це було під забороною. Втім, у країні, розореній революцією та Громадянською війною, і можливостей для цього не було. Але час минав, життя налагоджувалося, а свята людям потрібні завжди. І в 1936 році ялинка повернулася саме як атрибут новорічних свят. Її прикрашали гірляндами з кольорового паперу, прапорцями з радянською символікою, яскравими кульками. На щастя, ідеологічні мотиви незабаром були забуті, а у нас і сьогодні є можливість прикрашати новорічну ялинку.