Корисні поради
на всі випадки життя
» » Як навчити свою дитину красиво писати?

Як навчити свою дитину красиво писати?

Додано: 02.10.14
Рубрика: Сім'я і діти
Гарний почерк не дається нам від народження. Такий навик потрібно купувати. Щоб писати красиво, треба працювати, тренуватися. Але як саме проводити такі тренування? На що звертати увагу?

Коли починати?


В якому віці батькам варто почати задуматися про почерк своєї дитини? Насправді робити це потрібно якомога раніше. Але це зовсім не означає, що потрібно однорічному малюку вручати олівець і вимагати від нього чогось. Але і до семи років зволікати не варто.
Як навчити свою дитину красиво писати?

А тепер варто все уточнити. Заняття можна розпочати вже в 3-4 роки, але вони не повинні бути занадто складними. В такому віці цілком можливо навчити малюка тримати олівець, малювати, виводити лінії. Це маленькому чоловічкові буде цікаво. А ось букви у такому малому віці освоювати ще рано.
Зате в 5-6 років можна переходити і до них. Але все одно не вимагайте від дитини багато чого. Крім того, пам'ятайте про те, що всі дітки різні. І якщо один чудово справляється з завданнями для першокласників, то іншому вони даються з великими труднощами. Так що приймайте дитину такою, якою вона є. Запасіться терпінням, тому що ваші зусилля теж потрібні.

Що впливає на почерк дитини?


Багато вважають, що гарний почерк - це талант. Справді, чому одні пишуть гарно і зрозуміло, а в інших одна буква зовсім не схожа на іншу, слова «танцюють»? Насправді поганий почерк можна зробити красивим і акуратним, якщо потренуватися. Але є деякі фактори, які можуть чинити негативний вплив на можливість писати. Перерахуємо їх:
Погано розвинена дрібна моторика. Що це таке? Сюди відносяться рухи кисті і пальчиків. Якщо мама і тато не розвивали моторику з самого раннього віку (з допомогою спеціальних ігор і іграшок), то в більш пізньому віці зробити це буде набагато важче.
Як навчити свою дитину красиво писати?

Друга причина - неправильне положення ручки. Якщо вона взята неправильно, то це суттєво ускладнить процес писання. Але як правильно тримати ручку? Потрібно розташувати її на верхній третині (ближче до лівій стороні, якщо смитися на долоню) середнього пальця.
Вказівним пальцем потрібно притримувати предмет зверху. А великий палець при цьому притримує ручку (якщо його прибрати, предмет не повинен впасти). Всі три пальці повинні бути злегка зігнуті, але розслаблені (зайве напруга буде сильно заважати). Інші пальці теж можна зігнути до долоні. Ручка переміщується без зусиль.
Третя причина - неправильна позиція. Якщо дитина сидить не так, як треба, то й писати йому буде незручно. Стіл повинен розташовуватися приблизно на рівні грудей (але не здавлювати її!), лікті повинні лежати на поверхні столу. Спина при цьому пряма, голова злегка нахилена.
Четверта причина - неправильне положення зошити або аркуші паперу. Для початку розмістіть зошит прямо, потім посуньте її так, щоб нижній лівий кут розташувався приблизно посередині грудей дитину. Потім злегка підніміть верхній правий кут. Так писати набагато зручніше.
І остання причина - темперамент. Якщо дитина активний, рухливий, постійно бігає, кудись поспішає, а також схильний до змін настрою, то і писати акуратно йому буде досить складно. Літери буде «стрибати», як і він сам. А заняття з краснопису для таких діток можуть бути буквально болісними.

Як допомогти дитині?


Так як навчити дитину писати красиво? Дійте комплексно, у даному випадку важливо всебічний розвиток. І, звичайно, важливо враховувати, що дитина є дитина, так що краще частина занять проводити у легкій ігровій формі. Пропонуємо вам кілька варіантів.

Малюємо, розфарбовуємо


Так-так, таке улюблене багатьма дітками заняття допоможе освоїти основи чистописання.
Є кілька варіантів:

 • Частіше давайте дитині олівці і папір. Малюйте самі, показуйте, як правильно малювати ті чи інші предмети, нехай малюк повторює за вами. Починає з простих речей, потім переходите до більш складним (з дрібними деталями).

 • Можна помалювати під диктовку. Для цього подаруйте дитині аркуш у клітинку і олівець. Поставте в кутку однієї з клітин початкову точку, від якої малюнок буде починатися. Тепер кажіть дитині, що він повинен зробити. Наприклад, спочатку попросіть його провести дві клітинки вправо, потім одну вниз, три вгору, одну по діагоналі. Такі вправи підійдуть для діток постарше, які вже вміють рахувати (хоча б до п'яти). А щоб полегшити завдання, можна запропонувати дитині малювати контур по стрілках, з'єднуючи точки. Це простіше.

 • Купуйте побільше розмальовок. Навіщо це потрібно? Розфарбовування допомагає покращити координацію, адже виходити олівцем за контури не можна. Так що нехай дитина розфарбовує. От побачите, скоро у нього це буде виходити відмінно!


 • Розвиваємо дрібну моторику


  Такий варіант підійде для маленьких діток (від 3-4 років).
  Ось кілька варіантів:

 • Дайте дитині волосінь і намистини. Нехай він нанизує намистини на волосінь. А якщо вони різного розміру, то це ще краще!

 • Ліплення з пластиліну теж дозволить розробити пальчики і зміцнити м'язи. Нехай дитина ліпить спочатку кульки, потім якісь прості предмети, потім тварин і людей.


 • Граємо з м'ячем


  Дивно, але ігри з м'ячем теж допомагають розвинути і поліпшити координацію. А якщо взяти маленький м'ячик, то буде розвиватися ще і дрібна моторика.
  Пропонуємо кілька ігор:

 • Нехай малюк візьме м'яч у праву руку і вдарив його об підлогу. Зловити м'ячик треба іншою рукою. Потім нехай дитина виконає те ж саме, помінявши руки.

 • Дитина повинна встати прямо, розставивши ноги в сторони. В одну руку необхідно взяти м'яч, взявши його за спину. Попросіть дитину кинути м'яч так, щоб він перелетів через плече. І нехай дитина спробує піймати його пальцями іншої руки. Вправа досить складне, воно підійде для діток постарше.


 • Тренуємося


  Як навчити свою дитину красиво писати?

  Щоб навчити дитину писати грамотно і красиво, потрібно регулярно проводити тренування.
  Кілька варіантів:

 • Для діток молодшого віку підійде такий варіант: намалюйте на аркуші паперу кілька прямих горизонтальних ліній. Попросіть малюка на кожній з ліній малювати рисочки або кружечки. Нехай дитина робить це з певним інтервалом. Коли малюк навчиться робити все добре, нехай він почне це робити швидко, щоб закріпити навичку. Така вправа допоможе краще опанувати простір і звикнути до писання по лінії.

 • Намалюйте багато пар паралельних ліній, попросіть дитину між кожною парою намалювати таку ж лінію. Потім можна малювати закруглені, ламані або хвилеподібні лінії (малюк повинен між ними малювати точно таку ж).

 • Купіть прописи, займайтеся з дитиною за ним.

 • На аркуші паперу напишіть букви (красиво і правильно, звичайно). Покладіть зверху кальку і попросіть дитину всі букви обводити.


 • Корисні поради


  Якщо ви будете слідувати простим рекомендаціям, процес навчання не буде болісним і складним:

 • Не перестарайтеся. 2-4 занять на тиждень буде достатньо.

 • Якщо ви вирішили освоїти нову вправу, починайте з нього, потім повторюйте пройдене.

 • Кожне заняття повинне тривати не більш півгодини, далі малюк просто втратить інтерес.

 • Спробуйте запросити в гості одного дитини. Разом займатися цікавіше і продуктивніше (нехай дітки позмагаються).

 • Якщо пальчики дитини втомлюються, давайте їм відпочивати.

 • Допомагає гімнастика. Можна згинати і розгинати пальчики одночасно, а потім по черзі.

 • Можна робити масаж пальчиків дитини. Злегка пощипивайте їх, тріть, похлопивайте, погладжуйте.


 • Терпіння вам і дитині! Нехай все вийде, і почерк стане гарним!