Корисні поради
на всі випадки життя
» » Індивідуальне навчання дитини вдома: всі за і проти

Індивідуальне навчання дитини вдома: всі за і проти

Додано: 02.10.14
Рубрика: Сім'я і діти
Якихось 100-200 років тому домашнє навчання - це була чи не єдина освітня система, яка існувала в царській Росії, країнах Європи та США, правда потрапляли під цю рису лише діти знатних, багатих і заможних родин, які могли собі дозволити наймати підготовлених гувернерів.
Поступово, домашнє навчання перетворилося в пережиток минулого, стало престижним навчатися в громадських школах і пансіонах, але, як відомо, все нове - добре забуте старе. В даний час системи навчання на дому знову знаходять колишню популярність, сьогодні це вже не новина, з'являється все більша кількість дітей і батьків, які відмовляються від загальноприйнятих засад навчатися в загальних школах.
Інсмідуальне навчання дитини вдома: всі за і проти

Що змінилося? Чому багато батьки перестали довіряти традиційною схемою освіти, на якій виховувалися наші бабусі і дідусі, самі батьки і продовжують навчатися більшість дітей і підлітків? Чи здатна інсмідуальне навчання на дому підготувати дитину не гірше, ніж це б зробили вчителя в загальноосвітній школі?
Давайте спробуємо розібратися, чи варто позбавляти своєї дитини своєрідною «школи життя» в загальноосвітніх закладах і брати на себе відповідальність за повноцінну освіту свого чада в домашніх умовах.
Для тих, хто не знав, вчитися вдома, можна не тільки з-за проблем зі здоров'ям, які не дозволяють дитині відвідувати загальноосвітні заклади, але і за власним бажанням батьків. Якщо з першим випадком все зрозуміло, то другий у більшості викликає багато запитань: яким чином в такому разі здійснюється перехід на сімейне освіта?
Насправді, в цьому немає нічого складного, вже досить давно існує закон, який дозволяє вибирати найбільш зручну для дитини форму навчання, щоправда, школи йдуть на це неохоче, адже з кожним таким школярем, який вирішив навчатися вдома, вона втрачає певний відсоток фінансування, що виділяється державою на кожну дитину.
Інсмідуальне навчання дитини вдома: всі за і проти

Для цих цілей батьки повинні написати в школу заяву, в якій зазначається причина, з якої дитина залишиться на сімейному освіту. Отже, причини, по яким слід своє чадо навчати інсмідуально або, як вирішити для себе, що ваш малюк не створений для загальноосвітньої системи і щоденних походів в школу.

 • Ваша дитина значно випереджає в розвитку своїх однолітків. Часто буває так, що дитина, вивчивши все, що йому запропонували на уроці, починає нудьгувати, всі інші однокласники ще поглинені процесом уваги, а цей єдиний унікум крутиться і крутиться на всі боки, не знаючи, чим би зайняти себе, відволікаючи інших. Вчителі, помічаючи таку тенденцію, починають давати їм завдання «наперед», пропонують перескочити на рік або два в інший клас. Ось тільки мало хто враховує, що такими способами навіть самого працьовитого малюка може пропасти бажання вчитися, а ужитися зі занадто дорослими однокласниками можуть далеко не всі, адже психологічний і фізичний розвиток у вашого чада ще на рівні свого біологічного віку.

 • Якщо ваша дитина професійно займається якимись позашкільними захопленнями, наприклад, спорт, танці, музика. Поєднати якісну освіту та професійний спорт (танці, музику) іноді стає не під силу навіть самому талановитій дитині.

 • Якщо ваша робота пов'язана з постійними переїздами з міста в місто, із-за чого дитині доводиться постійно міняти школу. Подібного роду постійні зміни травмують психіку малюка, що може відбитися на його успішності і психоемоційному стані.

 • Іноді батьки відмовляються навчати свою дитину в загальноосвітніх закладах з ідеологічних та релігійних міркувань.


 • Всі за і проти домашнього навчання


  Для того щоб зробити свій вибір на користь тієї або іншої форми, необхідно ретельно зважити всі плюси і мінуси, які присутні в інсмідуальному освіту дітей.
  Більшість батьків, коли вибирають домашнє навчання для свого чада, щиро переконані в тому, що вони в змозі навчити свою дитину самотужки, виступаючи в ролі педагога будь-якої з дисциплін. Правда, не всі враховують, що для цього доведеться витратити величезну кількість часу на вивчення літератури, вибір підручників та опрацювання програми освіти, за якою буде навчатися ваше чадо.
  Інсмідуальне навчання дитини вдома: всі за і проти

  Якщо в початкових класах практично будь-який батько здатний навчити свого малюка, то науки старших класів часто не під силу і самим батькам. Звичайно, можна для цих цілей найняти платних педагогів та репетиторів, але слід врахувати, що приватні уроки - задоволення не з дешевих, на яке доведеться витрачати чималу частину родинного бюджету. Безкоштовне навчання в школах - може і не найкращий, але, у всякому разі, прийнятний варіант для всіх.
  Є і позитивні моменти, наприклад, свобода вибору. Ви завжди можете вирішити самостійно яку дисципліну слід вивчати зараз, а з якою варто почекати в залежності від віку та інтересів вашої дитини.
  Ще один приємний момент - абсолютно необов'язково змушувати малюка сідати за стіл рівно о 8 годині ранку і вставати з-за нього рівно 13 завжди можна підлаштуватися під біологічний годинник людини, які сприятимуть активній роботі мозку.
  З іншого боку, а як же поняття дисципліни та організації, які все одно повинні закладатися в маленьких голівках наших дітей? На роботі, в офісі або на парах в інституті ніхто не буде чекати ваших біологічних годин, а працювати доведеться строго за розкладом. Готуватися до таких «робочих буднів» дорослого життя, все-таки слід поступово.
  Наступний момент - це питання адаптації та вміння спілкуватися в соціумі, заводити друзів, знаходити своїх «союзників», а також відображати атаки явної конкуренції». Звичайно, прекрасний життєвий досвід можна отримати на тих же спортивних секціях або будь-яких інших гуртках, де також є однолітки і своє коло спілкування, але все-таки більшість психологів вважають, що пройти цю своєрідну «школу життя» слід всім.
  Діти повинні загартовуватися, шукати вихід з різних ситуацій, поглинати не тільки позитивний, а й негативний досвід, якого у теорії точно не навчиш.
  Коли ваше чадо, огороджене в домашніх умовах від усіх труднощів і проблем, все-таки «вийде у світ» і зіткнеться з більшістю з них («важкий начальник», «студентське життя», «сірі робочі будні» тощо), він може впасти в депресію, не знаючи, як з цим всім жити далі.
  З іншого боку, давно помічено, що діти, які навчаються за інсмідуальною системою, набагато швидше засвоюють інформацію. Теми і завдання, які розбираються в школі тижнями, можуть бути пройдені дитиною за день-два домашнього навчання, адже дитина в таких умовах більше сконцентрований, його не відволікають однокласники, йому не доводиться сприймати на слух те, що можна кілька разів прочитати і пояснити.
  Давно помічено, що знання таких дітей на третину вище своїх однолітків, до того ж вони не завантажені домашніми завданнями і рамками розкладу, тому вільний час можна приділяти іншим наукам, які не розглядаються в шкільних умовах - живопис, мистецтво, садівництво, рукоділля та ін.