Корисні поради
на всі випадки життя
» » Цікаві дидактичні ігри для наших дітей

Цікаві дидактичні ігри для наших дітей

Додано: 02.10.14
Рубрика: Сім'я і діти
Діти - це найбільше щастя для батьків. Кожні мама і тато намагаються дати своїй дитині лише найкраще: дарують йому свою любов і турботу, готують тільки корисну їжу і купують найкращу одяг і найцікавіші іграшки. Не варто забувати і про самому головному - правильному розвитку дитини. Всі ми хочемо, щоб наші діти були здоровими і не відставали у розвитку від своїх однолітків.
Кращим засобом для знайомства малюка з навколишнім світом і для формування в нього правильного мислення завжди була і залишається - гра. З допомогою неї наші діти вчаться пізнавати світ: розрізняти форму, розмір і колір різних предметів, а також знаходити зв'язки між ними в просторі.
Головне, щоб вашій дитині було цікаво, адже як тільки йому набридне гра - ваші старання передати йому потрібні знання будуть марні. Добре, що зараз батькам з цією проблемою допоможуть впоратися цікаві дидактичні ігри, розроблені спеціально для дітей різного віку.
Цікаві дидактичні ігри для наших дітей

Мало хто з нас стикався з цим поняттям. А між тим, дидактичною грою називають всі ігрові процеси, які містять в собі розвиваючу завдання. Вони враховують інтереси і розумові здібності дитини, що відповідають її віку. Такі дитячі розвиваючі ігри не тільки піднімуть настрій вашому малюкові, але і поліпшать його сприйняття навколишнього світу, а також допоможуть розвинути його мову, пам'ять і мислення.

Дидактичні ігри бувають трьох видів • Ігри з іграшками. Завдяки ним дитина пізнає світ на дотик, тобто вивчає форму і розмір різних предметів, вчиться ними маніпулювати. Такі ігри розвивають його уяву і творче мислення.

 • Словесні. Вони допомагають розвивати мовлення та пам'ять дитини, а також його мислення та уяву.

 • Ігри з використання настільних і друкованих посібників. Вони розвивають увагу та зорову пам'ять дитини.


 • Також слід знати, що для того, щоб ваш малюк отримав якомога більше знань - у будь-якій грі повинна бути чітка завдання і правила для її виконання.
  Отже, як же підібрати гру для дитини? В першу чергу, потрібно орієнтуватися на вік малюка і враховувати його інтереси і здібності.
  У самому ранньому віці від 0 до 3 років, слід велику увагу приділити сенсорним ігор, так як саме в цьому віці у дітей інтенсивно розвиваються органи почуттів, і від того, наскільки добре наш дитина бачить, чує і відчуває предмети, залежить його розумове й естетичне виховання.
  Цікаві дидактичні ігри для наших дітей

  Для малюків першого року життя підійдуть гри з різними іграшками. Для самих маленьких - брязкальця з зручними ручками, які дитина зможе легко взяти в руки. Для діток від 7 до 10 місяців підійдуть різні пірамідки, кільця, тобто іграшки, в яких щось потрібно нанизувати на стрижень. Також можна запропонувати дитині різні коробочки або матрьошки, які він зможе самостійно відкривати і закривати. Ближче до року можна спробувати дати йому нескладний конструктор, що складається з 3-4 деталей і попросити малюка зібрати його і розібрати.
  Для діток від 1 до 2 років можна запропонувати конструктор, що складається вже з більшої кількості деталей. Також можна пограти з дитиною в нескладні розвиваючі ігри наприклад:

 • Побудувати будиночок або вежу з кубиків. У такій грі важливо, щоб малюк запам'ятав правильну послідовність дій, тобто йому потрібно говорити, щоб він узяв один кубик, поставив його, потім взяв дах і поставив її на кубик, а не навпаки. Ваш малюк буде знайомитися з такими словами, як «дай», «візьми» і «постав». Також, якщо використовувати різнокольорові кубики, можна попросити дитину побудувати будинок з кубиків одного кольору. Таким чином, він буде знайомитися з різними квітами.

 • «Знайди іграшку». Це розвага допомагає розвинути пам'ять і увагу. Спочатку, потрібно показати дитині будь-яку іграшку - він повинен її запам'ятати і відвернутися. Після цього ставимо цю іграшку серед інших. Малюк повинен самостійно її знайти.

 • «Мішечок». Для цієї гри вам знадобляться: непрозорий мішечок і кілька іграшок. Ви складаєте іграшки в мішечок, при цьому дитина сама їх називає. Після цього всі добре перемішуєте. Малюк засовує руку в мішок і, спочатку називає її, а потім дістає. Ця гра вчить впізнавати предмети на дотик.


 • Для дітей від 2 до 3 років підійдуть розвиваючі ігри, в яких потрібно не тільки дізнаватися колір, але і знати геометричні фігури, а також розрізняти предмети за розміром, наприклад:

 • Гра «Третій зайвий». Покладіть перед дитиною два квадрати червоного кольору і один коло синього кольору. Запитайте у малюка, що зайве? Потім можна додавати ще фігури, ускладнюючи гру.

 • «Будиночки». Для цієї гри можна вирізати з кольорового паперу будиночки різних розмірів і тварин такого ж кольору і відповідного розміру. Після цього потрібно попросити малюка, щоб він підібрав будиночок для кожної тварини.


 • Для того щоб придумати цікаве розвага для вашого малюка, обов'язково витрачати великі гроші, можна скористатися підручними засобами, наприклад використовувати прищіпки, лічильні палички або, навіть, макарони.
  З прищіпок можна зробити веселе сонечко. Виріжте коло з жовтого картону, а потім попросіть малюка причепити на нього промінчики (жовті прищіпки). Таким же способом можна зробити і їжачка, і ялинку. Загалом, все, на що здатна ваша фантазія.
  Цікаві дидактичні ігри для наших дітей

  З рахункових паличок можна викласти різні фігури: будиночки, квіточки, залізницю. З макаронів можна зробити намисто. Візьміть шнурок і великі макарони і попросіть дитину нанизати їх. Таким чином, добре розробляється моторика рук. Також дитині можна запропонувати різні мозаїки, нескладні головоломки і шнурівки.
  Дидактичні ігри для дітей 3-4 років потрібно організовувати з урахуванням їх вікових особливостей. У цей час дитина стає більш самостійною і тому йому буде цікавіше, якщо він сам буде контролювати хід гри. Наприклад, можна запропонувати пограти в гру «Хто чим живиться?» Для цього на сірникові коробки з зовнішньої сторони потрібно наклеїти зображення різних тварин, а всередині - овочі та фрукти, якими живляться ці тварини. Потім витягнути внутрішні коробки і перемішати. Після цього запитати у дитини, наприклад, хто любить їсти капусту? Дитина сам повинен знайти коробку з зображенням кози і пригостити її капустою. Таким чином, можна нагодувати всіх тварин.
  Для дітей 4-5 років краще підбирати ігри з розвитку мовлення. У цьому віці діти вже краще запам'ятовують, у них збільшується словниковий запас і добре розвивається мислення. Можна запропонувати пограти в гру «Порівняй предмети». Наприклад, виберіть дві різні машини і попросіть дитину описати, чим вони відрізняються і що у них спільного. Також можна пограти у гру «Хто що робить?» Для цього слід підготувати картки із зображеннями різних предметів (картина, молоток, парасолька, літаків тощо) Після цього запитайте у дитини, що можна зробити з цими предметами?
  Не турбуйтеся, якщо у вас немає яких-небудь посібників для ігор. Ви завжди можете зробити їх самі своїми руками. Для цього всього лише треба мати трохи фантазії.
  Запам'ятайте, що розвага в картинках завжди буде цікавим вашому малюкові.
  Ви можете використовувати будь-які підручні матеріали: кольоровий папір, картон і, навіть, вирізки з журналів і газет. Все це можна використовувати як засіб для створення самих яскравих і цікавих посібників для забав з вашим улюбленим малюком. І повірте - він буде в захваті!