Корисні поради
на всі випадки життя
» » Як навчитися говорити "ні" людям?

Як навчитися говорити "ні" людям?

Додано: 08.10.14
Задумайтесь, як часто у вас в житті бували ситуації, коли з-за несказанного вчасно «ні», вам доводилося почувати себе не комфортно, нервувати, доробляти за ким-небудь роботу або відмовлятися від власних планів на користь чужих?
Якщо такі випадки трапляються з вами постійно, то пора задуматися над цим, адже безвідмовним людям не так вже й добре живеться на світі, швидше, навпаки. Ось тільки задуматися: чому слово «ні» настільки важко вимовити? Чим воно відрізняється від звичного і зручного «так»?
Як навчитися говорити "ні" людям?

Деяким людям набагато простіше погодитися, і нехай за цим підуть численні труднощі, зате він нікого не образив, не підвів і спробував допомогти.
Насправді, навчитися говорити «ні» - важливо і необхідно, адже люди, які з самого дитинства не вміли відмовляти, найчастіше, мають величезні труднощі з самореалізацією, роботою і родиною, адже кому сподобається, коли його чоловік, дружина або кращий друг - ганчірка?
Саме ганчірка, не смуйтеся, якщо ви вважаєте, що нікому не відмовляючи, заробляєте собі позитивні очки, то ви глибоко помиляєтеся. Оточуючі, з-за вашої чуйності і постійної безвідмовності, перестають вас поважати, вашу допомогу і постійне користування вашими «послугами», в більшості випадків, сприймають, як належне.
Наприклад, якщо ваш колега постійно просить допомогти йому з річними звітами, а подруга постійно зіштовхує своїх дітей на вечірній «нагляд», поки сама намагається влаштувати своє обличчясте життя, то, швидше за все, навряд чи хтось з них відчуває себе в боргу перед вами.
Якщо ви постійно відчуваєте, що живете чужими життями, виконуючи чужу роботу і справляючись з чужими обов'язками, то вам належить важка, але посильна робота над собою. Але як навчитися говорити «ні» людям, якщо ти ніколи цього не робив?
Адже у тебе є час посидіти з дітьми, а подрузі дуже важливо знайти для них чергового «тата». А вам не потрібно влаштовувати своє життя? Може пора і про власних дітей подумати? Колега буде тиждень сидіти над цим звітом, а у нього хвора мама, пустотливі діти та інші турботи, а я впораюся, якщо посиджу пару ночей, всього за кілька днів!
Запам'ятайте, у всіх є свої проблеми і турботи, літні батьки та обов'язки в сім'ї, тільки чомусь хтось вивільняє собі зайвий час за рахунок когось, а конкретно вас.

Ви ж, замість того, щоб з'їздити до своїх батьків або просто відпочити, сидіть над чужими папірцями. Хіба це правильно?
Найсумніше, що безвідмовні люди, в більшості випадків, розуміють, що ними в черговий раз скористалися, правда, розуміння цього приходить вже після того, як в черговий раз було сказано «так» і відкрутитися вже не вийде.
Як навчитися говорити "ні" людям?

На ґрунті безсилля і нездатність щось зробити зі своєю м'якістю, людина стає замкнутим і недоброзичливим, йому зайвий раз не хочеться зустрічатися з людиною, яка знову може про щось попросити. На його думку, простіше вже зникнути, ніж просто сказати «ні». Чому я не вмію відмовляти?
Чому завжди, навіть тоді, коли головою розумієш, що тобі не потрібно в черговий раз за когось робити реферат або лабораторну роботу, ти все одно берешся за це марна для себе заняття? Як сказати «ні», не переживаючи за те, що після цього весь звичний ритм життя розвалиться і обернеться чимось страшним?

Чому я не вмію говорити «ні»? • «У мене є вільний час, а у кого-то його немає». Як ми вже говорили вище, якщо у людини, за його словами, немає вільного часу, значить, він просто не вміє його планувати. Ні, звичайно, бувають непередбачувані ситуації, в яких відмовитися допомогти, буде неправильно, але, якщо прохання і постійні «форс-мажори» повторюються день у день, це привід задуматися, що вас просто використовують.

 • Ви очікуєте отримати якусь подяку за свою допомогу. На жаль, люди, які звикли жити з постійною сторонньою допомогою, рідко замислюються над тим, що вони комусь чимось зобов'язані. Задумайтеся, а ви їх коли-небудь про що-небудь просили? Вони вам допомагали? Навряд чи, адже ви, напевно, звикли вирішувати свої проблеми самостійно.

 • «Боюся можливої негативної реакції». Іноді люди просто бояться сказати «ні», тому що у відповідь можуть зіткнутися з образами, злістю, нерозумінням, а, можливо, і втратою товариських відносин з цією людиною. Але ви задумайтеся над тим, що неможливо всім і кожному подобається і бути хорошим. Або знайдеться хтось незадоволений, або ви повністю розчиніться в чужому житті, так і доробляючи чужі річні звіти, сидячи з чужими дітьми і допомагаючи з чужим ремонтом. Пам'ятайте, якщо людина вас цінує, любить і поважає, то ваше «ні» не буде сприймати, як кровну образу, а просто приймати як даність. А ті, хто відвернутися, не засмучуйтеся, треба вам люди, які цінують вас за вашу безвідмовність?

 • Вам здається, що без вас і вашої допомоги не обійтися. Запам'ятайте, товариш з роботи знайде вихід із ситуації і, або попросить когось іншого, або, нарешті, викроет час і зробить все сам. А подруга перестане ходити по ночах і, нарешті, почне приділяти час своїм дітям. А можливо знайде іншу подругу-доглядальницю. У будь-якому випадку, пам'ятайте, що без вас впораються, незамінних людей немає.


 • Як навчитися говорити «ні»?


  Якщо ви переконалися в тому, що безвідмовність губить ваше життя, ви страждаєте від цього, але нічого вдіяти з цим не можете, значить, пора вчиться вимовляти це підступне і складне слово «ні». Як правильно відмовити?
  Чи Реально це зробити, не образивши, адже, що кажи, відмовити теж можна по-різному. До того ж тут дуже важливо не перестаратися: наприклад, якщо вас перший раз за кілька років дружби подруга попросила їй допомогти перевезти речі на дачу, то відмовляти, напевно, все-таки не варто. А якщо подібні прохання повторюються систематично, то це вже інша розмова.
  Як навчитися говорити "ні" людям?

  Для початку займіться собою: навчіться говорити «ні» хоча б перед дзеркалом, промовляйте його 10-15 разів кожен день, повільно і впевнено. Воно не повинно звучати як прохання, в голосі не повинно бути тремтіння і невпевненості, чітко і спокійно - «ні».
  Коли ви навчитеся говорити «ні» перед дзеркалом, можна переходити до активних дій. Для початку навчіться відмовляти у дрібницях: під час шопінгу перестаньте купувати речі тільки тому, що вам незручно відмовити нав'ясливому продавцю, відмовте родичеві в черговий раз піти з ним на виставку або в будь-яке інше місце, якщо насправді воно вам не по душі.
  Вчіться аргументувати свою відповідь і виражати свої почуття, наприклад, «Мені це не місце не по душі, тому, вибач, але я з тобою не піду». Після того, як ви навчитеся відмовляти в дрібницях і повсякденних речах, вам буде простіше впоратися з більш складними і вагомими ситуаціями.
  омните, ваше «ні» не повинно звучати зухвало, грубо або по-хамськи, все-таки ви не хочете образити або відправити людину геть. Спокійно і впевнено, оскільки ви точно переконані в своїй правоті, ваш час, гроші і праця - це тільки ваше, тому ділитися з кимось чужим ви зовсім не зобов'язані, особливо, якщо вам цього не хочеться.