Корисні поради
на всі випадки життя
» » Свято 1 Травня або День Праці: традиції та історія

Свято 1 Травня або День Праці: традиції та історія

Додано: 08.10.14
Рубрика: Цікаве
Свят існує безліч. Назва одних ми навіть не знаємо, інші прийшли до нас із сусідніх (або навіть не сусідніх) країн. Але є такі дати, які відзначені в календарі червоним кольором і які вважаються вихідними днями. Наприклад, День Праці відзначається в багатьох країнах. А що означає це свято? І як він з'явився?

Як все починалося?


Якщо спробувати заглибитися в історію, то можна опинитися в Стародавньому Римі, де 1 травня відзначався день богині Майї, яка була покровителькою врожаю, родючості. На честь такої знаменної події язичники того часу влаштовували ритуальні танці, співали пісні й водили хороводи.
Свято 1 Травня або День Праці: традиції та історія

Вважалося, що все це допоможе зробити урожай багатим, поліпшити плоди і сходи. Але так як свято вважався язичних, православна церква (а вона язичницьку віру повністю виключала) намагалася всіляко його витіснити, пропонуючи людям відзначати інші свята, наприклад, Світлий Великдень, або воскресіння Христове (вони відзначалися приблизно в той же час). Задумане вдалося, про вшанування богині родючості і праці забули, але не зовсім і не назавжди.

Сучасний етап


Історія святкування дня праці в якийсь момент стало мати більшою мірою політичне підґрунтя. Так, у XIX столітті в деяких країнах існували своєрідні робочі рухи, учасники яких виступали і боролися за поліпшення умов праці.
Наприклад, прості робітники з Австралії 21 квітня 1856 року закликали владу до введення восьмигодинного робочого дня. Неспроста саме таку тривалість робочого дня має і сьогодні, австралійці свого добилися і тому стали відзначати свято праці щорічно.
Наступний етап - це 1986 рік. Саме в цьому році трудящі американці з Чикаго, які виступали проти наявної влади та її жорстких режимів, вийшли на страйк і вимагають поліпшити умови праці, які на той момент були просто жахливими. Але мітинг було придушено, в результаті чого загинуло кілька людей, що теж стало вирішальним моментом.
Свято 1 Травня або День Праці: традиції та історія

На честь цих людей, які віддали своє життя в боротьбі за справедливість, в 1889 році вже під Франції Паризький Конгрес вирішив 1 травня 1990 року оголосити днем солідарності робітників усього світу.
Також було запропоновано в цей день провести ряд демонстрацій, у ході яких простий народ виступив за скорочення робочого дня до 8 годин, а також за поліпшення умов діяльності. І коли дані вимоги були задоволені, у Франції, як і в Австралії, таке свято було вирішено зробити щорічним, адже ця дата була своєрідним переломним моментом.

Російський варіант


В Росії таке свято, як День Праці, теж відомий вже досить давно. Вперше він був відзначений ще існувала коли-то Російської імперії. У 1890 році у Варшаві пройшло кілька страйків робітників, у яких взяло участь близько 10 тисяч чоловік робочого класу. І такі страйки проходили практично кожен рік, але, по суті, практично ні до чого не приводили.
Але в 1897 році демонстрації стали носити вже скоріше політичний характер і висловлювали невдоволення народу існуючою владою. Наприклад, в 1901 році в кількох містах (у Тбілісі, Гомелі, Харкові, Петербурзі) було проведено мітинг під такими гаслами, як «Хай живе Республіка!» і «Геть самодержавство».
А в 1912-1914 роках у демонстраціях, що супроводжувалися страйками, взяли участь близько 400 тисяч осіб, що виступали за демократію і справедливість.
Свято 1 Травня або День Праці: традиції та історія

Переломним моментом святкування 1 Травня стала Жовтнева революція 1917 року. Саме після неї свято оголосили офіційним. В цей день за великим площам країни йшли колони, звідусіль лунала музика політичної спрямованості. Представники влади за допомогою гучномовців віщали про те, що підтримують всіх трудящих капіталістичних країн і висловлюють свою солідарність.
Пізніше з'явилася традиція на другий день після святкування влаштовувати так звані маївки, які мали зустрічі з родичами і друзями, прогулянки по парках і поїздки на природу. Але спочатку такі вилазки припускали таємні збори робітників, на яких вони обговорювали плани своїх подальших дій (часто такі зібрання-розганялися представниками правоохоронних органів).
Востаннє свято саме в такому форматі пройшов 1 травня 1990 року. Тоді була проведена офіційна першотравнева демонстрація. А вже в наступному році в цей же день Московська федерація профспілок та Асоціація вільних профспілок організували спільно мітинг проти підвищення цін. До речі, при цьому подію на трибуні був Горбачов.

Сучасна інтерпретація


У 1991 році було змінено назву свята. Тепер в Росії відзначався День весни і праці, що передбачало мирний характер торжества і відсутність мітингів. У 1993 році, до речі, була повністю розігнана мирна демонстрація, таке сталося вперше за 76 років.
І з тих пір дата знову придбала свою початкову язичницьку забарвлення, втративши свій політичний контекст. І все ж у 2013 році на вулиці деяких міст Росії знову вийшли сотні тисяч трудящих, невдоволених умовами праці та заробітною платою. Але нічого кримінального тоді не сталося.

Як святкувати?


Згідно з Трудовим Кодексом Російської Федерації, 1 травня є неробочим днем. А що стосується поточного 2014 року, то вихідні будуть ще більш тривалими, так як відпрацювала 4 січня країна буде відпочивати 2 травня. А це означає, що часу на святкування буде більш ніж достатньо (крім того, 30 квітня - скорочений робочий день).

Як відзначити це свято?  • Найпростіший і приємний варіант - слідувати давньою традицією і влаштувати так звану маївку, оговтавшись, наприклад, з наметами на природу чи на турбазу разом з сім'єю, рідними або друзями.

  • Якщо ви плануєте спочатку «відгуляти» в місті, то неодмінно прямуйте в його центр. Там в будь-якому разі буде щось цікаве, наприклад, який-небудь концерт.

  • Хочете згадати колишні часи? Прийміть участь в демонстрації, в деяких містах вони досі проводяться.

  • А можна просто розслабитися, особливо в цьому році, адже загальна тривалість відпочинку складе цілих 4 дні! Присвятіть час собі і сім'ї, розслабляйтеся і насолоджуйтесь чудовою весняною погодою.


  • Відмінних і цікавих свят вам!