Корисні поради
на всі випадки життя
» » Шкода каші швидкого приготування

Шкода каші швидкого приготування

Додано: 08.10.14
Ви знаєте, напевно, наші бабусі прийшли б в повне зсмування, якби їм у часи їхньої молодості запропонували б покуштувати кашку швидкого приготування. Що це означає і навіщо воно потрібно, адже приготування смачної, наваристою і корисною домашньою каші - це хоч і невеликий, але все-таки цілий ритуал!
Сьогодні, в століття постійної швидкості і зайнятості, люди вперто економлять свій час і сили, тому намагаються, як можна менше уваги приділяти їжі, тим більше, що різноманітність продуктів швидкого приготування буквально зашкалює.
Це і м'ясні напівфабрикати, локшина або пюре, є і всілякі каші, про корисність яких ми знаємо з самого дитинства. Але всі наші знання ґрунтувалися на звичайних кашах, а що можна сказати про продукти з позначкою «швидке приготування»?
Шкода каші швидкого приготування

Каші швидкого приготування у продажу зустрічаються різні, наприклад, на упаковці можна зустріти назву - «моментальна каша». Це означає, що її абсолютно не потрібно варити, достатньо залити суміш з пакетика гарячим окропом або молоком, і смачний сніданок повністю готовий. Зручно, швидко і смачно, що ще потрібно?
Є і другий різновид «швидких» каш, процес їх розварювання займає всього 3-5 хвилин, що теж, по суті, блискавично для звичайних каш.
Частіше вони продаються в порційних пакетиках, що теж досить зручно, іноді в них додають сушені ягоди, фрукти або навіть гриби для смаку, який у таких продуктів харчування також досить непоганий. На перший погляд - суцільні достоїнства і ніяких недоліків, а вже тим більше шкоди. Але чи все так, як нам обіцяють виробники?

Як виходить так швидко і смачно?


У більшості людей, які хоч трохи замислюються над тим, що ж вони все-таки їдять, відразу виникає питання, яким чином досягається такий ефект швидкості? Якщо говорити в загальних рисах, то виглядає це приблизно так: склад каші не змінюється, а ось спосіб її обробки, природно, стає складніше, в результаті ми запарюємо окропом не цільні зерна, а пластівці.
Шкода каші швидкого приготування

Пластівці - це теж зерна, правда, сильно розплющені, що дозволяє їм активно вбирати вологу, а значить і дуже швидко розварюватися. Від товщини такого пелюсточки (рисового, гречаного, вівсяного або будь-якого іншого) і буде залежати швидкість приготування каші. Наприклад, якщо це моментальна каша, то товщина її пластівців не повинна перевищувати 0.3-0.5 мм.
Начебто б, що такого шкідливого може бути в тому, що звичайне зерно взяли і расплющили? Виявляється, все не так просто: щоб процес приготування скорочувався до заявлених 3-х хвилин, пелюстки проходять додаткову обробку, наприклад, іноді на них роблять додаткові насічки, злегка розривають волокна, а іноді і зовсім розтирають у дрібний порошок.
Але і цим процес обробки не обмежується, пластівці повинні піддаватися обов'язковій тепловій обробці, що, по суті, вже перетворить її у готовий напівфабрикат.
Шкода каші швидкого приготування

Така обробка може здійснюватися одним з трьох можливих способів: пропарка крупи під великим тиском і при високій температурі, ловлення крупи в котлах з великою кількістю води або обробка її інфрачервоними променями.
Звичайно, найкращий варіант - це останній, він і часу займає небагато (менше хвилини), і сприяє підвищеній швидкої засвоюваності каші.
Перші два методи вимагають більше часу, після чого пластівці ще й доводиться ретельно висушувати. Тут знову-таки свої моменти: якщо технологія просушування буде порушена, то готовий продукт навряд чи буде нагадувати звичні кашки, швидше, кисіль або непонятую рідку масу.

Так у чому недоліки?


Основний мінус продуктів швидкого приготування - це відсутність більшості вітамінів, мінералів і сполук, які, по суті, повинні там бути присутнім. Після величезної кількості переробок, через які проходить каша швидкого приготування, велика частина їх просто втрачається, розчиняється і руйнується.
Це стосується і корисної клітковини, якої як раз-таки так корисна ранкова вівсянка, серед вітамінів до високих температур несприйнятлива тільки група В і вітамін Е, серед мінералів - фосфор, марганець, цинк і магній. Як можна переконатися, список не дуже значний.
Шкода каші швидкого приготування

Ще одна проблема криється в додаткових добавках, якими старанно наповнюють свої продукти їх виробники, намагаючись збагатити їх новими ароматами і максимально переконливими смаками.
Каші, які відразу продаються з ароматними добавками, сильно приваблюють покупців, адже виробник запевняє, що це справжні шматочки сушених ягід і фруктів. На жаль, в більшості випадків, складний процес обробки фруктів для них не по кишені, і для більшого аромату або смаку, в кашу додають штучні ароматизатори, барвники та інші харчові добавки.
Варто зазначити, що деякі виробники намагаються дотримуватися повної економії, тому замість заявлених шматочків персиків, абрикосів та інших фруктів, додають звичайні яблука, оброблені спеціальним хімічним шляхом.
Ще один аргумент, який явно не на користь переважує «швидких» каш - це велика кількість цукру в них, який швиденько допомагає погладшати, а також сприяє розвитку цукрового діабету і хвороб серця.
Але, не будемо заперечувати, серед переважної більшості сучасних «швидких» продуктів, є і цілком непогані варіанти, які можуть бути, як мінімум, нешкідливими, а як максимум, корисними і навіть володіти деякими перевагами.

Як відрізнити такі каші від інших?


Як вибрати кашу, яка не буде шкодити здоров'ю? В першу чергу звертайте увагу на склад: в ній не повинно бути величезної кількості хімічних добавок і незрозумілих елементів, які ви вперше бачите в очі.
Деякі виробники навіть вирішили питання нестачі корисних речовин в своїх продуктах, додавши туди екстракти лікарських рослин, наприклад, подрібнений корінь лопуха або солодки. Є навіть спеціальні лікувальні каші, які спрямовані на боротьбу з конкретними захворюваннями, особливо з шлунково-кишковими, наприклад, виразка або печія.
Ретельно вибирайте продукти харчування та будьте здоровими!