Корисні поради
на всі випадки життя
» » Фісташки: у чому їхня користь і шкода?

Фісташки: у чому їхня користь і шкода?

Додано: 08.10.14
Напевно, для багатьох з нас фісташки - це щось смачне, підсолене і, в основному, продається в фасувальних пачках. Насправді фісташки - це найближчі родичі кешью і, хоча в кулінарії і в побуті їх звикли називати горішками, з точки зору біології вони є м'ясистими насінням.
Батьківщиною такої рослини є Персія, де багато століть тому вони вважалися символом благополуччя і навіть були розмінною монетою жителів Стародавнього Сходу. У сучасному світі найбільшим імпортером фісташок став Іран, де щорічно збирається близько 200 тисяч тон таких горішків, на другому місці США, а на третьому - Туреччина.
Фісташки: у чому їхня користь і шкода?

Мало кому відомо, що мешканці того ж сходу вважають, що вони ростуть на «дереві життя», адже там саме так називають фісташкове дерево, яке зовні має смовижний вид: багатошаровий стовбур з глибокими тріщинами, досить низька, але широка крона, а жити така рослина може до 400 років!
Зустрічається багато сортів фісташкових дерев, найчастіше, вони ростуть поодинці, правда, іноді можна зустріти і невеликі гайки.
Період цвітіння «дерев життя» випадає на перші весняні місяці і, вважається, що це воістину чудове видовище, яким повинен хоч раз в житті, помилуватися кожен. До кінця літа або початку осені насіння починають дозрівати, шкаралупа починає розкриватися, при цьому видаючи характерний цокіт.
Ядро, яке ми звикли називати горішком, в зрілому стані має приємний зелений колір, а оболонка під впливом сонячних променів починає виділяти особливі ефірні масла від надлишку яких у людини навіть може запаморочитися голова.
Фісташки: у чому їхня користь і шкода?

У невеликих кількостях пари таких масел навіть корисні, тому в народній медицині їх часто використовують для підняття здорового тонусу, не дарма фісташки ще називають «горішки відмінного настрою».
І хоча фісташки - дуже смачний продукт, який отримав досить широке застосування на кулінарному терені, це далеко не єдиний плюс плодів «дерева життя».
Найголовніше полягає в тому, що вони дуже корисні для людського організму, і, на відміну від інших горіхів, у них, дуже гармонійно поєднується калорійність і рівень амінокислот, корисних і мінеральних речовин, вітамінів.

І, дійсно, в 100 г продукту міститься всього 550-600 калорій, що забезпечує їм статус самих низькокалорійних горіхів серед тих, що відомі і улюблені нами. Саме тому їх періодично називають дієтичними і навіть рекомендують для вживання тим людям, хто сидить на дієтах для схуднення.
Єдине, що слід пам'ятати, що добова норма такого продукту становить не більше 10-15 горішків, адже при перенасиченні фісташками можна навіть завдати шкоди своєму організму. До речі, нудота і легке запаморочення - це лише мінімум з можливих наслідків.

Склад і корисні властивості


Завдяки багатому складу і унікальним сполук, які містяться в одному невеликому насіння, фісташки вже досить давно набули статус цінного, лікувального і дуже корисних для людського організму продукту.
Там, де ростуть такі «плоди життя», можна зустріти їх друга назва - «молодильні», адже унікальні речовини, що містяться в них, схоже антиоксидантам, які здатні продовжувати нашу красу і молодість клітин.
Фісташки: у чому їхня користь і шкода?

Слід відзначити, що такі горішки володіють великою харчовою цінністю, адже на 100 г продукту припадає аж 50 г жирів, білки ж, за кількісним складом займають тут друге місце!
Виходить, з'ївши всього кілька горсток таких насіння можна дуже ситно, а що саме головне, корисно підкріпитися.

Як і у всіх цінних природних продуктах, фісташках знайшлося місце і вітамінам: найбільше в них міститься вітамінів групи В, особливо В6. На другому місці - вітамін РР, далі йдуть, не менш важливі, Е і С, також міститься невелика кількість вітаміну А.
Природно, корисні властивості на цьому не закінчуються: велика і кількість мікроелементів і мінералів, серед яких лідируючі позиції займає марганець, мідь і фосфор, потім йде залізо, магній і калій. Крім них зустрічаються в невеликих кількостях цинк, кальцій і селен.
Не можна не згадати досить широкий амінокислотний ряд: всього в фісташках міститься 12 важливих незамінних амінокислот, серед яких триптофан, ізолейцин, валін та інші. Варто відзначити і високий вміст замінних амінокислот, серед яких глутамінова кислота, пролін, серин і багато інших.

Користь для організму


Регулярне вживання таких горішків в їжу дозволяє нормалізувати роботу печінки, особливо ефективно при турбують печінкових кольках. Крім цього, фісташки можна використовувати, як додатковий засіб при лікуванні недокрів'я або жовтяниці.
Здавна визнано, що фісташки - не просто корисні горіхи, це прекрасний натуральний засіб, яке легко вгамовує голод, допомагає відновлювати сили, і є чудовим профілактичним засобом від багатьох хвороб.
Фісташки: у чому їхня користь і шкода?

Плюс такого продукту в тому, що їх обробка не вимагає якогось хімічного втручання, а значить, вони відносяться до екологічно чистим продуктам, придатним для лікувального харчування. Правда, ті підсолені фісташки, які ми звикли купувати в пачках, все-таки вимочуються перед сушінням в солоній воді.
Також давно помічено, що фісташки є потужним природним афродизіаком , який дуже корисний для чоловіків: регулярне вживання їх у їжу може підвищити статеву потенцію, навіть змінити якість сперми в кращу сторону їм по силам!
Фісташки: у чому їхня користь і шкода?

Також слід зазначити, що такі «молодильні насіння» дуже корисні для людей із захворюваннями серця, так як вони непогано зміцнюють судини і заспокоюють посилене серцебиття. Плюс до всього вони ще й благотворно впливають на зір, а також покращують мозкову діяльність, саме тому їх рекомендують до вживання тим людям, які посилено займаються розумовою працею.
Фісташки допомагають і при захворюваннях дихальних шляхів, їх навіть прописують при такому серйозному захворюванні, як туберкульоз.

Фісташки дуже успішно застосовуються в кулінарії: на їх основі можна приготувати неймовірно смачні кондитерські вироби, також ними прикрашають тістечка, печиво і торти, а в деяких країнах вони ще й є незамінним компонентом деяких страв національної кухні.
З додаванням фісташок можна приготувати дуже ситні і смачні салати, а деякі гурмани віддають перевагу поглинати їх виключно з вершковим соусом і полуницею .

А як же мінуси?


Не можна не відзначити, що незважаючи на всі позитивні властивості таких смовижних горішків, існує ряд протипоказань, за наявності яких їх вживання слід скоротити до мінімуму або зовсім виключити.
Особливо це стосується людей, які страждають алергією , адже вони вважаються потужним алергеном, який в окремих випадках навіть здатний викликати анафілактичний шок.
Також з таким продуктом слід бути обережними людям, які часто страждають підвищеним тиском, особливо, їм небажано вживати підсолені горішки.