Корисні поради
на всі випадки життя
» » Як правильно вести сімейний бюджет?

Як правильно вести сімейний бюджет?

Додано: 08.10.14
Рубрика: Сім'я і діти
Серйозною проблемою і загрозою родинного затишку можуть стати фінансові проблеми, багато пар соромляться і вважають розмови про гроші чимось негідним, але насправді, це грубі помилки, які досить часто допускаються молодими сім'ями.
Навіть самі теплі, міцні і пристрасні стосунки, з часом, можуть зруйнуватися під тягарем безгрошів'я, навіть якщо обоє працюють і непогано заробляють, їм не завжди вистачає коштів, щоб навіть дотягнути до кінця місяця, хоча на початку здавалося, що грошей має вистачити на все.

Діра в гаманці періодично змушує займати, перебиватися дешевими продуктами і обмежувати себе у звичних задоволеннях, а таке навряд чи тривалий час зможе комусь подобатися. Спеціально для того, щоб не стикатися з фінансовими труднощами і навчитися грамотно розпоряджатися своїми, нехай не найбільшими заробітками, існують спеціальні схеми ведення сімейного бюджету.
Москва не відразу будувалася, так і ваше вміння доцільно розподіляти кровно зароблені купюри, з часом, обросте досвідом і практикою, вам навіть не доведеться особливо замислюватися, як зробити так, щоб в цьому місяці вистачило на все необхідне, та ще й залишилося, що покласти в скарбничку на поїздку в Туреччину.
Звичайно, перший час доведеться трохи потрудитися, самий вірний варіант - виділяти час для сімейного ради, на якій ви будете сідати удвох з чоловіком і обговорювати ваші фінансові потреби.
Як правильно вести сімейний бюджет?

Насправді, існує безліч методик і схем, які розкривають таємниці того, як правильно вести сімейний бюджет, деякі з них досить заплутані і ґрунтуються на пристойних формулах. Незважаючи на такі труднощі, вони дійсно дозволяють непогано заощаджувати, а також скорочувати статті витрат, правда, вникати в їхні мудрі тонкощі захочеться далеко не кожному.
Ми запропонуємо вам найбільш поширені і дієві схеми планування бюджету, які мають спільні риси, з часом, їх легко адаптувати під власне фінансове становище. Отже, для того щоб за тиждень до получки не витрушувати останні монетки із загального гаманця в пошуках хоч якоїсь купюри, необхідно завести спеціальний зошит, в якій будуть відзначатися наступні пункти.

Плануємо сімейний бюджет правильно



 • Як би смно і смішно не звучало для багатьох сімей, але сідати за розподіл фінансів на майбутній місяць необхідно заздалегідь, бажано, як раз-таки, на місяць вперед. Необхідно підрахувати всі свої реальні доходи, які можуть входити: аванс, повна заробітна плата всіх членів сім'ї, премії, повернення боргу, підробіток і так далі. Кожен дохід розписується у колонці, в підсумку, підбивається загальна сума реальної готівки, яка буде у вас на руках в майбутньому місяці.

 • Наступного колонкою у вашій зошити стане стаття витрат. Бажано, розподілити їх на два основних види: обов'язкові і необов'язкові платежі. До першого виду будуть ставитися ті, від яких ніяк не можна відмовитися в цьому місяці, наприклад, оплата комунальних послуг, основні продукти харчування, господарська група, обов'язкова одяг, оплата садка або школи, оплата кредитів і так далі. До необов'язкових відносяться: витрати на розваги, алкоголь і сигарети, модний одяг, походи в клуб або театри, солодощі і так далі. В результаті виписується загальна сума, яка показує, скільки ви плануєте витратити в цьому місяці.

 • В самому ідеальному простому варіанті, залишається відняти з доходів витрати і, якщо в результаті виходить залишок або хоча б нуль, то все в порядку. Якщо результат негативний, то доведеться вишукувати в графі необов'язкових витрат, які можна скоротити або від чого відмовитися в цьому місяці. Коли в результаті таких підрахунків залишається якийсь приємний грошовий залишок, завжди виникає бажання його пустити на щось корисне, але він зникає досить швидко, найчастіше, в нікуди. Спеціально для цього створіть резервний фонд родини, в який, сформована зайва сума грошей, буде постійно відкладатися, краще, щоб цей фонд був десь у банку, звідки його буде дістати не так-то просто, наприклад, на поповнюється депозиті.


 • Основна помилка ведення спільного сімейного бюджету полягає у звичці зберігати всі готівкові гроші в одному загальному місці, звідки обоє можуть безперешкодно брати гроші на власні і загальні потреби.
  При такій системі немає людини, який би відповідав за певні пункти вашого розпланованого бюджету, ось і виходить, що начебто обидва намагаються економити, а іноді так важко стримати себе від марної витрати, коли в загальному домашньому «банку» ще повно купюр. У підсумку, і грошей немає, і за основними рахунками не заплачено. Щоб таких казусів не траплялося, можна довіритися «бабусиним» методом, перевіреного та дієвому.
  Полягає він у наступному: на майбутній місяць всі готівкові необхідно розподілити по окремих конвертах, кожен з яких підписується - «оплата комунальних послуг», «гроші на дитину», «заначка», «продукти та побутова хімія» і так далі.
  Як правильно вести сімейний бюджет?

  Таким чином, у вас утворюється своєрідна сімейна система, завдяки якій подружжя можуть точно знати і уявляти, куди йдуть основні засоби, до того ж, легко простежити, в якому з конвертиків в кінці місяця залишилися «зайві» гроші, а, отже, витрати за цією статтею можна скоротити або перекинути їх на інший «конвертик».
  Такий, може трохи примітивний, але дуже розумний спосіб, який прищеплює відповідальність і ази фінансової грамотності у кожного з подружжя.
  Якщо не подобається кожного разу вручну складати таблиці і виробляти необхідні фінансові підрахунки, можна скористатися спеціальними програмами, які допоможуть вам вести сімейний бюджет і наочно покажуть, як і де можна заощадити.
  Наприклад, до списку такого програмного забезпечення відноситься: таблиці MS Excel, Personal Finances, Домашня бухгалтерія, Домашня економіка, Сімейний гаманець і так далі. Всі програми досить прості і зручні у використанні, просто виберіть той варіант, який більшою мірою доведеться вам за смаком.

  Основні моделі ведення сімейного бюджету


  Коли молода сім'я тільки починає своє життя, вони рідко всерйоз замислюються про фінансові зобов'язання, здається, що оплачувати всі необхідні рахунки і вести спільне господарство не так вже й складно, але це тільки на перший погляд.
  Про все необхідно домовлятися і приходити до спільного коефіцієнту, виявляється, в залежності від способу розподілу фінансових коштів, фахівці даної сфери виділяють кілька основних видів сімейного бюджету.

 • Спільний бюджет. Найбільш поширена і проста модель - всі доходи складаються в загальну суму, а потім члени сім'ї спільно вирішують, куди витратити кровно зароблені купюри.

 • Незалежний бюджет. Зазвичай складається у тих пар, де працюють обидва з подружжя і їхні заробітки складають приблизно однакові суми. На загальні потреби, наприклад, квартплата або оплата кредитів, вони «скидаються», а гроші, що залишилися, кожен витрачає на свій розсуд.

 • Солідарна модель. Зазвичай складається у тих пар, де один чоловік заробляє значно більше ніж інший. Всі зароблені кошти складаються в загальну «скарбничку», але система така, що той, хто більше заробляє, має у цю скарбничку покласти більше. Перевага чоловіка, який більше заробляє в тому, що без його згоди не здійснюються серйозні, а іноді навіть самі дрібні покупки з сімейного бюджету.