Корисні поради
на всі випадки життя
» » Як можна навчитися гарно малювати олівцем?

Як можна навчитися гарно малювати олівцем?

Додано: 08.10.14
Напевно, у кожного з нас хоча б раз у житті виникало бажання намалювати що-небудь таке, щоб сподобалося всім іншим. Особливо часто це відбувається, коли смишся на картини відомих художників, і бачиш, як ними захоплюються всі навколишні.
Як можна навчитися гарно малювати олівцем?

Вам здається, що немає нічого складного в тому, щоб взяти аркуш паперу, олівці або інші художні приналежності, й намалювати свій художній шедевр. Але коли справа доходить до реалізації цієї ідеї, то у вас виникає маса труднощів і проблем: те місце на аркуші неправильно вибрали, то з пропорціями і масштабом не вгадали, то окремі деталі не вдаються, і відразу ж зникає все бажання малювати.
Запам'ятайте, що навіть у самих іменитих художників, картини виходили далеко не з першого разу.

Кожен з них пройшов досить довгий шлях, щоб поліпшити свою майстерність і порадувати нас своєю творчістю. Цьому передували дні, місяці і навіть роки наполегливих тренувань і постійних замальовок. Адже щоб навчитися добре малювати, потрібна безперервна практика.
Ви повинні завести собі звичку завжди носити з собою блокнот і невеликий олівець, і при зручному випадку замальовувати будь-які сподобалися вам предмети. Тільки завдяки наполегливості та працьовитості, ви зможете досягти будь-яких висот в образотворчому мистецтві.
Але що робити, якщо крім вашого бажання і деяких здібностей до малювання, у вас більше нічого немає?

З чого почати?


Для початку, слід запам'ятати, що з усіх художніх приладдя, олівець є найбільш зручним інструментом для початківців художників.
Все завдяки тому, що він дуже легко переться, і в разі помарки все дуже швидко можна виправити. До того ж буває кілька різновидів олівців, за допомогою яких ви без особливих зусиль зможете зробити ваш малюнок досконалим. Як же можна самостійно навчитися малювати олівцем?
Як можна навчитися гарно малювати олівцем?

Отже, найважливіша порада для початківців художників - ніколи не беріться малювати великі і складні композиції, поки не навчитеся промальовувати кожну деталь окремо. Швидше за все, у вас не вийде нічого, і це надовго відіб'є у вас бажання другий раз взяти в руки олівець.
Для початку навчіться малювати один предмет. Для цього вам потрібно очима виділити його серед інших предметів. Потім візуально визначити його розмір і форму. Після цього вам необхідно уявити, в якому місці вашого листа буде найбільш зручно розмістити з урахуванням розміру і форми даного предмета.
Слід пам'ятати, що високі предмети краще всього розміщувати по довжині листа, а широкі - по ширині.

Також потрібно враховувати, що зображуваний вами предмет, швидше за все, має великі розміри, ніж ваш лист, і тому малювати його треба буде, дотримуючись масштаб і пропорції. Для художника-початківця це зробити буде досить складно.
Тому для того, щоб виробити у вас необхідні навички, ми пропонуємо вам кілька простих, на перший погляд, вправ. Вони допоможуть вам навчитися правильно виділяти місце для малюнка на аркуші паперу, а це практично є основою для побудови будь-яких зображень, так як саме з цього починається будь-який малюнок.

Спеціальні вправи


У цих вправах, ми будемо зображати предмети у вигляді схем, не прорисовуючи дрібні деталі. Найголовніше для вас - це побачити з допомогою, яких простих фігур можна намалювати даний предмет, а також врахувати його пропорції і розміри. Отримавши даний навик, в майбутньому ви вже будете автоматично правильно визначати розміри і місце для малюнка.
Як можна навчитися гарно малювати олівцем?

Отже, перша вправа полягає в тому, що ви будете малювати предмет не з натури, а вже з готового малюнка. Це дуже спростить вашу задачу, так як не потрібно виділяти предмет серед інших і правильно розміщувати його на аркуші паперу, за вас все це вже зробили. Вам всього лише потрібно повторити все це, але обов'язково в іншому розмірі, щоб не перетворити все в процес банального копіювання.
Зображати ми будемо гору. Для початку вам необхідно її уважно розглянути і подумки уявити її на вашому аркуші паперу. Після цього провести пряму лінію, яка буде служити підставою для гори.
Потім потрібно розглянути форму гори, рівні її схили чи ні? У нашому випадку це гора з однаковими схилами, тому її можна зобразити у вигляді правильного конуса, висота якого не менше ширини основи.

Як же визначити, у скільки разів вони відрізняються один від одного?


З допомогою лінійки з цим ви б дуже швидко впоралися, але для вас найголовніше - навчитися визначати розмір на око. На готовому малюнку зображена гора в пропорції 1:3 тобто її підставу в три рази більше, ніж висота.
Щоб правильно визначити пропорції вашого малюнка для початку потрібно побудувати вершину гори. Вам необхідно знайти місце на горизонтальній лінії, де вона буде перебувати. Для цього потрібно відкласти на нашій прямій три однакових відрізка.
Після цього знайти середину і побудувати перпендикуляр. Потім відзначити вершину на відстані одного ділення від підстави. Якщо ваші малюнки співпадають, значить, ви все зробили правильно. Тепер спробуйте намалювати цю гору іншого розміру. І так кілька разів.
Запам'ятайте, що для того щоб правильно визначити пропорції зображуваного вами предмета завжди потрібно починати з підстави поділу на рівні частини, і потім від цього відштовхуватися.

Завдяки цій вправі ви навчитеся завжди з точністю визначати відношення між собою різних частин зображуваного вами предмета, а це є основою малювання.
Друга вправа полягає в тому, що вам потрібно буде намалювати гору, в якій співвідношення висоти і ширини 1:4 причому її вершина відхилена вправо. Це складніше зробити, ніж в першому випадку, але немає нічого неможливого.
Для початку зробіть, як у першій вправі: проведіть пряму, розділіть її на рівні частини (в даному випадку 4). Потім є нюанс - вершина не на середині відрізка. Присміться, вона знаходиться якраз над третьою відміткою, отже, від неї і потрібно будувати перпендикуляр. Після цього відкладаємо вершину гори. Найчастіше при малюванні будь-яких предметів підстава ділять на 2 3 і рідше на 5.
Як можна навчитися гарно малювати олівцем?

Третя вправа полягає в зображенні на одному малюнку профілю відразу декількох гір з різними по висоті і розташуванню вершинами. Але не лякайтеся, це не так складно, як здається. Вам потрібно представити кожну гору окремо, провівши подумки пунктири до основи. І тоді вам все буде ясно, і залишиться всього лише повторити першу вправу три рази.
Також дуже важливий навик для художника-початківця - це вміння будувати ідеально прямі лінії від руки, без допомоги спеціальних інструментів. Це не так легко, як здається на перший погляд. Щоб цьому навчитися, треба постійно тренуватися.
Проведіть вертикальну лінію за допомогою лінійки, і спробуйте рукою провести максимально паралельні їй лінії. Теж повторіть з горизонтальної прямої. З першого разу у вас навряд чи вийде ідеальний шедевр, але з часом лінії будуть виходити все більш прямі і паралельні один одному.

Освоюємо штрихування


При малюванні олівцем також потрібно вміти правильно штриховане об'ємні предмети, щоб показати місця, де падає світло і тінь. Краще всього починати з простих фігур, наприклад, кулі, куба, циліндра або конуса. Також, якщо ви присміться до цих фігур, то помітите, що на них є ділянки півтіні.
Для того щоб на рисунку у вас вийшов плавний перехід від світла до півтіні і до більш темним ділянкам, вам необхідно для цього використовувати олівці різної твердості. Освоївши цей навик, ви з легкістю зможете зображувати будь-які об'ємні предмети, і вони будуть виглядати реалістично.
Як можна навчитися гарно малювати олівцем?

Якщо ви швидко і без проблем виконуєте всі ці вправи, то тоді можете потренувати свої навички на інших предметах нескладної форми, наприклад, намалювати глечик або вазу . А після цього можна переходити до більш складних малюнків, таким як, зображення квітів, птахів і різних тварин.

Намалюємо людини


Якщо ви і в цьому досягли певних успіхів, то наступний рівень для вас - намалювати людини. Зробити це дуже не просто. Ми розповімо вам, як можна поетапно зобразити дорослої людини на аркуші паперу. Для початку спробуйте намалювати його в положенні стоячи, так як для вас дуже важливо побачити пропорції.
Почніть з того, що проведіть вертикальну лінію, від якого ви будете відштовхуватися при побудові сітки людини, тобто основних ліній голови, плечей, талії, стегон, ніг і рук.
А ось якого розміру мають бути ці лінії? Якщо ви малюєте з натури, то в якості вимірювального інструменту, можете використовувати свій олівець. Наприклад, вам необхідно заміряти відстань від голови до талії - ви берете олівець, і його кінчик візуально вирівнюєте з верхівкою голови, а потім на ньому ж нігтем великого пальця відзначаєте, де знаходиться талія. Після цього переносите цей розмір на аркуш паперу. Таким чином, можна заміряти що завгодно.
Як можна навчитися гарно малювати олівцем?

Але для того, щоб перевірити себе, ви повинні знати, що тіло дорослої людини візуально можна розділити на 8 частин. Розмір однієї частини відповідає розміру голови. Довжина тіла
у чоловіків становить приблизно «три голови», межі знаходяться на підборідді, грудях, талії і лінії промежини. Ноги складають «чотири голови», з серединою в районі колін. Ширина плечей - дві цілих і одну третину «голови». Довжина рук - три з половиною «голови». У жінок пропорції трохи інші - тіло довше, а найбільш широка частина - це стегна.
Якщо ви вже визначилися з пропорціями зображуваного вами людини і завдали відповідні відмітки на ваш лист, тоді можете приступати до додання йому форми. Для цього потрібно промальовувати всі частини тіла за допомогою овалів і циліндрів. Якщо вас влаштовує вийшло фігура, то можете промальовувати контур людини.
Після цього вам залишиться лише вказати деякі деталі, наприклад, складки на одязі, намалювати пальці рук, волосся, обличчя і т.д. - ваш малюнок готовий.

Прекрасні портрети


Найскладніше в зображенні людей - це портрети. Їхня складність полягає в тому, що для того щоб добитися схожості з оригіналом потрібно правильно намалювати абсолютно всі риси обличчя. Новачкам це зробити буде досить важко.
Як можна навчитися гарно малювати олівцем?

Тому головна порада для них - навчитися малювати окремо різні частини обличчя: розрізи очей, форми носа і губ у різних ракурсах. Після цього вже переходити до зображення портретів. У перший час краще змальовувати їх з фотографії, так як це може зайняти досить багато часу, і не кожен натурник зможе вам позувати.
Отже, з чого почати? Для початку намалюйте контур голови. Потім проведіть центральну вертикальну вісь. Вона розділить особа на симетричні частини. Після цього поділіть його навпіл з допомогою горизонталі - це лінія, де будуть знаходитися очі. Брови повинні розташовуватися на одному рівні з верхнім краєм вуха.
Довжина носа визначається таким чином: розділіть відстань між лінією очей і лінією підборіддя навпіл - це і буде кінчик носа. Його ширина дорівнює відстані між внутрішніми куточками очей. Ці пропорції, звичайно, не є догмою, але в більшості випадків все обличчя можна намалювати саме з їх допомогою.
Після того, як ви визначилися з розташуванням частин обличчя, потрібно намалювати контури очей, носа, губ, вух, а також волосся. Якщо вас все влаштовує, то можете приступати до їх детального прорисовиванию. Після цього залишиться лише додати кілька завершальних штрихів - вказати місця освітленості і тіней на малюнку, і ваш портрет готовий.

Стиль графіті


Якщо ж вам більше подобаються малюнки з зображеннями різних написів, всіляких форм і т.д., то вам краще звернути свою увагу на графіті. Існує кілька стильових напрямків. І для того, щоб визначитися, в якому саме стилі ви хочете творити, ви повинні познайомитися з усіма ними, і спробувати який вам підходить.
Новачкові для початку потрібно потренуватися на аркуші паперу. Напишіть олівцем будь-яке слово. Відстань між літерами має відповідати половині висоти букви, так як вони будуть обводиться по контуру. Після цього надайте кожній букві обсяг і опуклість за допомогою світла і тіні, а також інтенсивності кольору. Розфарбуйте букви і ще раз обведіть їх контури. І ваше графіті готово.

Вибираємо інструменти


Дуже важливу роль при створенні будь-яких малюнків грають інструменти і папір, якими ви користуєтеся. Які ж потрібні олівці, щоб ваш малюнок вийшов ідеальним?
Існує декілька їх різновидів. Прості олівці різної м'якості і твердості. Найчастіше вони позначаються з допомогою англійської класифікації, де «В» - самий м'який олівець, «Н» - самий твердий, а «НВ» - твердо-м'який олівець. Крім цього поряд з цими буквами можна побачити цифри від 2 до 9 - вони позначають відтінок кольору олівця.
Як можна навчитися гарно малювати олівцем?

Починаючому художникові буде достатньо всього кілька олівців різної твердості і м'якості. Також при малюванні олівцем дуже зручно користуватися гарним м'яким ластиком. Ці інструменти допоможуть вам при створенні будь-якого зображення.
Дуже важливу роль також має те, на якому папері ви малюєте? Краще всього використовувати щільну білу папір. Вона повинна витримати всі ваші виправлення. Для олівця найбільше підійде зерниста папір, так як на ній будуть дуже добре видно будь-які відтінки простого олівця, і вам буде набагато простіше промальовувати всі ділянки тіні і півтіні.
Отже, тепер ви володієте практично всією інформацією, яка, ми сподіваємося, допоможе вам у створенні ваших художніх шедеврів!