Корисні поради
на всі випадки життя
» » Що таке БАД і як можна застосовувати цей препарат?

Що таке БАД і як можна застосовувати цей препарат?

Додано: 08.10.14
Якщо ви часто або хоча б іноді ходите в аптеки, то напевно бачили великі вітрини з різноманітними біологічно активними добавками. Їх виробники обіцяють зцілення від деяких недуг і богатирське здоров'я. Але що насправді варто очікувати від БАД? Чи ефективні вони? Чи Не шкідливі?

Що це таке?


Відразу варто відзначити, що біологічно активна добавка - це ні в жодному випадку не ліки і навіть не вітаміни, як багато хто вважає. По суті, такі добавки можна порівняти із засобами народної медицини. Різниця полягає лише в тому, що БАД виробляються в заводських умовах, випускаються в зручній для застосування формі, а також коштують часом зовсім не дешево.
Що таке БАД і як можна застосовувати цей препарат?

Сьогодні в аптеках можна знайти найрізноманітніші добавки до їжі, які, як обіцяють виробники, допоможуть позбутися різних проблем. Але найбільш небезпечні омани необізнаних людей - це віра в ефективність таких засобів і безконтрольний їх прийом, а також застосування в якості лікування. Це неправильно.
Якщо деякі БАД і є ефективними, то тільки при дотриманні заходів безпеки і при їх застосуванні в якості додаткових заходів у складі комплексної терапії, призначеної лікарем після обстеження.

Якими бувають БАД?


Щоб зрозуміти, що таке БАД, варто детальніше вивчити склад таких засобів. В залежності від вхідних в нього компонентів виділяють наступні види добавок:

 • Парафармацевтики. Такий препарат як активних речовин може містити різноманітні екстракти рослин, продукти тваринного або рослинного походження, а також компоненти моря і його мешканців. Корисні властивості всього перерахованого можуть бути досить сильними. Використовуються такі кошти тільки в якості поліпшення стану того чи іншого органу, профілактики деяких хвороб або ж у складі комплексної терапії.

 • Нутрицевтики складаються з необхідних для організму компонентів їжі, наприклад, з вітамінів або їх попередників, мінералів, органічних кислот, незамінних жирів і інших речовин. Все це входить в склад повсякденних продуктів, але в незначних кількостях. Тому нутрицевтики застосовуються в більшості випадків для корекції харчування та профілактики авітамінозів.

 • Еубіотики складаються їх живих активних мікроорганізмів, які потрапляючи в кишечник, нормалізують його мікрофлору, що позитивно впливає не тільки на травлення, але й на імунну систему (адже більша частина корисних для імунітету бактерій знаходиться саме в кишечнику).


 • Біологічно активні добавки випускаються в різних формах. Це можуть бути таблетки, капсули, настоянки, сиропи, бальзами порошок або гранули для розчинення, чаї, краплі і навіть мазі і креми. Конкретна форма залежить від складу і набору компонентів.
  Також добавки розрізняються і по призначенню. Одні з них допомагають покращувати роботу яких органів, інші зміцнюють імунітет, треті сприяють нормалізації обмінних процесів і ефективні для схуднення, четверті покликані дарувати нам красу і бадьорість, а п'яті корисні для зору або, наприклад, для травлення. Є БАД комплексного або комбінованого впливу, що діють відразу в кількох напрямках.

  Як це діє?


  До складу БАД можуть входити компоненти, які дійсно необхідні людині. Потрапляючи в організм, вони всмоктуються в кров і розповсюджуються по деяких тканин і органів. Тому певний вплив має місце бути. Але яким воно буде?
  Це залежить не тільки від конкретних компонентів, але і від їх якості, концентрації і поєднання. Крім того, не варто забувати про інсмідуальні особливості організму. Звідси висновок: поліпшити стан організму цілком можливо, якщо компоненти підійдуть вам і досягнуть мети. Але може спрацювати правило «одне лікуємо, інше калічимо», так що будьте обережніше!
  Що таке БАД і як можна застосовувати цей препарат?

  І ще один цікавий момент. Часто люди, що приймають біологічно активні добавки, настільки вірять в їх силу, що спрацьовує досить сильний механізм самонавіювання. У медицині це відомо як ефект плацебо. Виходить, що мозок вселяє організму, що стан його покращується.
  Дивно, але іноді ефект дійсно настає і буває досить помітним. Але часто людина бачить і вірить в те, чого насправді немає. І такі ілюзії можуть погіршити становище, якщо має місце бути серйозне захворювання, а інше лікування відсутня.

  Обережно: БАД!


  Деякі навіть не підозрюють про те, що біологічно активні добавки можуть заподіяти шкоду, причому серйозний. Ось можливі загрози і небезпеки:

 • Сила рослин і інших дарів природи до кінця не вивчена, так що невідомо, як, наприклад, витяжка з акулячих зубів або екстракт полину може вплинути на ваш організм. Речовини можуть накопичуватися і спрацювати як бомба уповільненої дії, тому навіть якщо при прийманні все відмінно, через рік або два можуть виникнути серйозні проблеми.

 • Багато несумлінні виробники не вникають в склад і властивості компонентів у складі БАД і як протипоказання вказують лише інсмідуальну непереносимість. Але деякі екстракти рослин і окремі їх речовини можуть чинити сильний вплив на організм.

 • Біологічно активні добавки не піддаються сертифікації, а це означає, що при їх виробництві можуть не дотримуватися елементарних правил. Так, деякі компоненти не проходять очищення, а лише подрібнюються. Не враховується і сполучуваність речовин (одні можуть знижувати ефективність інших, а інші при взаємодії з іншими можуть ставати отрутними). Крім того, подібні засоби не проходять випробування (на відміну від лікарських препаратів), так що бути впевненим у безпеці не можна. І добре, якщо до складу будуть входити «пустушки», тобто речовини, що не роблять ніякого впливу. Набагато гірше, якщо в засобі будуть міститися небезпечні компоненти.

 • Якщо вам попалася підробка, то тим більше варто переживати за своє здоров'я. В цьому випадку якість БАД буде низьким, а це підвищить ризик побічних ефектів і наслідків.


 • Основні правила


  Якщо ви все ж зважилися купити БАД, повіривши рекламі або прислухавшись до поради подруги, испробовавшей засіб на собі, то дотримуйтесь деякі прості правила:

 • Найкраще біологічно активні добавки купувати тільки в аптеках, це хоча б дозволить вберегти себе від підробок. А от замовлення через інтернет - це підвищений ризик обману.

 • Уважно вивчайте інструкцію перед початком лікування. Дотримуйтесь зазначені дозування! Перевищення терапевтичних доз може спровокувати побічні ефекти і інші наслідки.

 • Починати прийом БАД не можна без лікаря! Вирішили випробувати засіб? Вирушайте до лікаря, розкажіть йому про свої наміри, порадьтеся. В ідеалі потрібно пройти обстеження і здати аналізи.

 • Не полінуйтеся, уважно вивчіть склад і кожну його складову. Будь-який компонент може мати свої особливості і протипоказання. Дізнатися про них можна в лікарському довіднику або в інтернеті (але у всесвітній мережі інформація не завжди буває достовірною).


 • Уважніше ставтеся до свого здоров'я і пам'ятайте, що безконтрольний прийом БАД небезпечний!