Корисні поради
на всі випадки життя
» » Як правильно доглядати за чорною смородиною

Як правильно доглядати за чорною смородиною

Додано: 09.10.14
Рубрика: Сад і город
Чорна і червона смородина - одне з найбільш поширених і популярних кущових рослин на наших землях, завдяки своїй невибагливості характером і досить багатому родючості, її здатний вирощувати навіть самий початківець садівник.
І хоча, звичайно, смородина не вимагає складного догляду і постійної уваги, все-таки для того, щоб отримати урожай соковитих, великих і дійсно смачних ягід, слід трохи потрудитися. В основному, кущі смородини, посаджені в підходящу для них грунт, родючу і удобрений, здатні жити й плодоносити з року в рік на протязі 15-20 років.
Як правильно доглядати за чорною смородиною

Правда по закінченню терміну кущ починає хворіти, все менше радувати урожаєм, грунт під ним повністю виснажується до такої міри, що ніякі добрива і омолодження вже не допоможуть. Саме тому важливо стежити за станом куща, і, в разі необхідності, вчасно змінити його місце розташування.
Смородина відноситься до завсідником земель нашої батьківщини, мандрівники, які відвідували наші краї ще в XV-XVI століттях постійно згадували та наголошували райська насолода від соковитих і плідних ягідних культур, серед яких, відзначалася і смородина.
Приблизно в той же час з'явився інтерес до її лікарським властивостям, з часом, вона отримала масове поширення в країнах Західної Європи, а особливо в Англії. Існує три основних види смородини: червона, біла і чорна, кожна з них має свої смакові особливості і вимоги до розведення.

Корисні властивості смородини


Не дарма, червона і чорна смородина користуються популярністю серед городників і садівників, адже ягоди цих чагарників володіють широким спектром корисних і важливих для людського організму, речовин.
По-перше, вона може похвалитися великим вмістом вітаміну З, причому, в ягодах це прекрасно зберігається протягом довгого часу, якщо їх зберігати в свіжому замороженому вигляді або у перетертому з великою кількістю цукру.
Крім цього, ягоди смородини повні вітамінами групи В, К, Р, а також пектинами і речовинами, які сприяють нормалізації роботи нирок і печінки, згортання кровоносних судин.
До речі, саме червоні сорти смородини дуже корисні для людей похилого віку. Листя і бруньки чорної смородини можна додавати в чай, що надає йому не тільки приємний аромат, але і є відмінним потогінним засобом.

Для того щоб ягоди такого рослини дійсно добре плодоносили і приносили своїм господарям тільки радість, необхідно знати, як доглядати правильно за чорною смородиною, якщо ви зібралися вирощувати саме такі сорти.
Процес вирощування червоної смородини також має свої певні рекомендації та правила, дотримуючись яких, можна отримати смачний, соковитий і великий врожай ягід вже на другий сезон після посадки!

Посадка і догляд за чорною смородиною


В основному, чорна смородина розмножується двома способами: живцюванням і з допомогою відсадків. Перший спосіб використовується, в основному, в тих випадках, коли батьківська рослина знаходиться далеко.
Для початку необхідно заготовити черешки з 2-3-річних пагонів, які обрізаються з дорослої рослини. Зазвичай їх довжина становить 20-25 см, на яких розташовується 5-6 бруньок. Закопуємо держак під кутом 60° в грунт таким чином, щоб на поверхні залишилося лише 2 нирки.
Як правильно доглядати за чорною смородиною

Не забудьте попередньо удобрити землю, використовуючи органічні і мінеральні добрива, а також вибирайте таке місце розташування, щоб кущ ріс на невеликому узвишші. Смородина любить «свіже повітря», тому невеликий, нехай навіть штучний, пагорб їй необхідний, потребує постійного сонце і захисту від вітрів.
Розмноження відсадками також проводиться ранньої осені: одну бічну гілку куща необхідно укласти в заздалегідь підготовлену траншею, глибина повинна бути достатня, щоб відводок не відривався від землі.
На поверхні повинно залишитися 2-3 бруньки, а чим довше буде закопана частина, тим потужніше вийде кущ. Відокремлювати молоде рослина від материнського можна тільки на наступний рік, щоб воно встигло зміцніти і вкоренитися. Догляд за смородиною навесні дещо відрізняється від осені і літа.
У весняний період необхідно уважно оглядати рослину на наявність кліщових нирок (вони не розкриваються, з часом набухають і стають схожими на поп-корн).
Якщо на гілці таких виявляється 2-3 то їх просто видаляють, якщо більше, то необхідно обрізати повністю гілку і, як можна швидше, спалити. Пізньої восени або ранньою весною необхідно позбутися від старих, сухих і хворих гілок.
Після цього основний догляд полягає в періодичному розпушуванні грунту, так як смородина любить «дихати», і постійному видаленні бур'янів. Хоча чорна смородина - рослина досить стійке до явища усіляких паразитів, все-таки 2-3 рази за сезон буде не зайвим обприскувати її розчином мідного купоросу або бордоською рідиною.
Порівняно з червоною смородиною, чорна більш вологолюбна, так як її коріння не так глибоко розташовуються на землі і, найчастіше, не дістають до ґрунтових вод. Особливо важливо, щоб чорна смородина отримувала необхідну кількість вологи в період утворення зав'язей (зазвичай початок літа) і в період інтенсивного росту рослин, наливання ягід. Важливо не забувати поливати рослину і після збору врожаю, а також у суху зиму.

Догляд за червоною смородиною


Основний догляд за червоною смородиною полягає в тому, що ранньою весною, ще до того, як розпустяться бруньки, необхідно піддавати обрізанні чагарники.
На молодих, одно-дворічних рослинах необхідно піддавати обрізанні кожен пагін, залишаючи на них лише по 2-3 розвинені бруньки. На наступний рік з найбільш сильних нульових гілок, які ростуть від кореня, можна залишати по 3-4 штуки, а всі інші знову видалити.
Як правильно доглядати за чорною смородиною

Більш дорослі рослини піддаються санітарній обрізці, відповідно до якої потрібно залишати тільки 3-4 розвинених прикореневих пагонів, інші видаляються біля самої основи, що дозволить через 4-5 років сформувати повноцінний і плодоносний кущ. Доросла рослина має складатися з 10-15 скелетних гілок, які мають різний вік у приблизно рівних кількостях.
Важливо в перші три роки не забувати підживлювати рослину, саме в цей період формуються молоді пагони і коріння. Не забувайте про постійному видаленні бур'янів, а також спорудити підпори, які будуть підтримувати важкі гілки з ягодами.
Пам'ятайте, що червона смородина не любить «соседничать» з чорною, а от з аґрусом почувається цілком комфортно.

Важливо також зазначити, що таке рослина не любить кисле і надмірно щільний грунт, а також близько залягають грунтові води (глибина залягання повинна становити 50-60 см).