Корисні поради
на всі випадки життя
» » Лейкоцити в мазку: норма, підвищені, знижені

Лейкоцити в мазку: норма, підвищені, знижені

Додано: 10.10.14
Лейкоцити в мазку: норма, підвищені, знижені
Лейкоцити беруть участь в реалізації клітинної фази протимікробного імунітету і в розвитку асептичного (неінфекційного) запалення. Це клітини крові, які виконують захисну функцію. Виявлення будь-якого чужорідного речовини в тканинах організму, будь то мікроб, чужорідне тіло або відмерлий ділянку власної тканини є сигналом до міграції лейкоцитів. Вони скупчуються навколо чужорідної субстанції, мігруючи через стінку судин.

Всередині лейкоцита є спеціальні гранули з протеолітичних ферментом. При зіткненні з мікроорганізмом або чужорідним тілом фермент вивільняється і починає руйнувати мішень, залишки шкідливої субстанції лейкоцит захоплює всередину і остаточно знешкоджує. Виконавши свою функцію лейкоцит гине. Якщо процес протікає активно, і гине багато лейкоцитів, утворюється гній.

Норма лейкоцитів у мазку

У складі секрету шийки матки і піхви має бути певна кількість лейкоцитів. Нормою для вагінального мазка вважається виявлення лейкоцитів у кількості 10 - 15 в полі зору. У вагітних їх кількість може бути трохи підвищеним - до 20 в полі зору.

Слизова оболонка цих органів постійно контактує з зовнішнім середовищем, а отже, наявність чужорідних субстанцій на її поверхні неминуче. Лейкоцити мігрують в зону контакту з чужорідним агентом і виконують захисну функцію.

Слід враховувати, що кількість лейкоцитів підвищується протягом доби, після статевого контакту або встановлення внутрішньоматкової спіралі, так як при цьому неминучі мікротравми піхви, а загоєння будь-яких пошкоджень в організмі відбувається з участю білих кров'яних тілець. Це будуть в основному нефагоцитирующие форми лейкоцитів, так як відсутня інфекційне запалення, а лейкоцитоз є реакцією на механічну травму.

Підвищені лейкоцити в мазку

Якщо в мазку виявляється велика кількість лейкоцитів, в статевих органах протікає інфекційний запальний процес або є мікробне забруднення і дисбіоз шийки матки і піхви. При цьому можна діагностувати:

1. Неспецифічний запальний процес. Запалення може бути викликане будь неспецифічної флорою, при цьому наявність виражених больових симптомів зовсім не обов'язково. Жінка може довго не помічати запалення. Єдиною ознакою, який, найчастіше залишається без уваги, є наявність виділень в середині циклу. Саме тому регулярно здавати мазок дуже важливо. Це недорогий і інформативний метод попередньої діагностики. Чим вище вміст лейкоцитів у піхвовому секреті, тим активніше перебіг запального процесу.

2. Дисбаланс мікрофлори піхви - бактеріальний вагіноз. У цьому випадку, виявляється велика кількість лейкоцитів у мазку, а також рясна кокова флора та інші форми бактерій. Збільшення кількості лейкоцитів буде помірним.

3. Інфекції, що передаються статевим шляхом. При цьому, крім лейкоцитозу, в мазку буде виявлений специфічний збудник. З-за похибок методу і його суб'єктивності, а також при дуже великій кількості лейкоцитів однозначно розпізнати збудника за мазком буває складно. Тому для уточнення діагнозу призначають ІФА, ПЛР або інші специфічні реакції.

4. Кандидоз (молочниця) також супроводжується розвитком запалення, тому лейкоцити також будуть підвищені. Разом з тим в мазку будуть виявлені специфічні гриби, що дозволить однозначно поставити діагноз.

Знижені лейкоцити в мазку

Знижений рівень або повна відсутність лейкоцитів у мазку у випадку, якщо всі інші показники в нормі і у жінки немає ніяких неприємних відчуттів - варіант норми. Якщо жінка не живе статевим життям, не користується внутрішньоматкової спіраллю і ретельно дотримується гігієни, відсутні чинники залучення лейкоцитів: чужорідна мікрофлора або мікротравми піхви. В цьому випадку нічого додатково робити не потрібно.

Якщо ж паралельно спостерігається зниження вмісту лейкоцитів у крові, необхідно виключити порушення імунітету або захворювання крові. Якщо при відсутності лейкоцитів у мазку виявляється велика кількість бактерій або специфічні збудники, це також не є нормою. При цьому буде потрібно додаткове обстеження, обсяг і характер якого зможе визначити лікар, виходячи з конкретної клінічної ситуації.