Корисні поради
на всі випадки життя
» » Крокуси: посадка і догляд

Крокуси: посадка і догляд

Додано: 10.10.14
Рубрика: Сад і город
Крокуси: посадка і догляд
Аргументи проти посадки крокусів важко придумати. Некапризни, невибагливі, невибагливі. Зацвітуть обов'язково: ранньою весною серед обридлого снігу на ще непросохших проталинах - яскраве смо. Частіше жовте, іноді біле, синє або фіолетове. Неймовірна насолода для втомлених від зими очей.

Друге назва крокуса посівного - шафран культурний. Саме з рилець тичинок рослини отримують найдорожчу в світі пряність. Цікаво, що технологія її збирання не змінилась за століття: вручну у квітів вистригають тичинки. Шафран і вважається однією з найдавніших прянощів: її згадують у письмових джерелах шумерської цивілізації датуються XV століттям до н. ери. Нараховують 80 видів крокусів: половину з них вирощують квітникарі. Дикорослими їх можна зустріти на Кавказі, Малої Азії, південно-заході Європи, в піренейських, альпійських луках.

Крокус - цибулинна, безстебельна рослина, заввишки до 10-20 см, з вузькими охайними листочками довжиною до 10 см, з різноманітною забарвленням шестилепесткового віночка: від жовтих до фіолетових. Цвітіння радує садівників від семи до двадцяти днів, терміни диктуються сортністю. Є сорти пестроцветниє, їсти листя з ефектною білою поздовжньою смугою посередині. Яскрава квітка крокусу привабливий для дачників і в наших російських садах прижилися дві групи рослин: дрібноквіткові ботанічні та голландські крупноквіткові гібриди.

1. Ботанічна група включає природні форми з природними дрібними квітами. Серед цих рослин є сорти, які цвітуть навесні і квітучі восени. З популярних відомі: крокус золотистоцветковий, к. Томмазіні, Біатрікс, Маммут, група Хризантус, к. шотландський двухцветковий.

2. Квітка голландського гібрида в два рази більше природного і має витончену форму келиха. Виведений при схрещуванні крокусу весняного і жовтого. Крім звичайних для рослини цього виду квітів, бувають ще й пурпурно-червоні.

Особливості посадки

Крокуси: посадка і догляд
Групова зональна посадка крокусу краще, ніж одиночна - ефектне колірне пляма кидається в очі. Вдало поєднуються ці первоцвіти з камінням: гірки, рокарії. Можна садити на газон прямо під дерен, можна у чагарників, під деревами, в групі з хвойниками, уздовж доріжок. При висаджуванні на газоні, стрижку його потрібно буде поєднати за часом з в'яненням листя крокусів. Оптимально в одну лунку посадити 15 - 20 цибулин. У будь-якому випадку це має бути сонячне місце, щоб швидше зійшов сніг, так і в тіні квітка не розпуститься. Хоча у весняному саду вибрати тінисте місце важко.

Для рослини підходить легка, суглинистий не кислий грунт. Згубний застій води на важких глинистих ділянках. При вирощуванні на такому грунті знадобиться обов'язковий дренаж: в лунку насипаємо великий річковий пісок, керамзит, гравій. Додає компост і заглубляет на висоту, рівну висоті цибулини. Відстань від дінця до поверхні грунту не повинно бути менше п'яти сантиметрів: захист від зимових холодів. На легких грунтах заглиблювати цибулину слід на дві висоти цибулини. Деякі садівники садять крокуси на газоні під шар дерну, зрізаючи його кладу назад після посадки. Відстань між цибулинами 4-10 см в залежності від її розміру. Орієнтація цибулини не занадто важлива, проросток знайде собі дорогу назовні. Внесення добрив в лунку необов'язково на родючому ґрунті, в глинисту можна додати калійно-фосфорні добрива.

В кінці літа, на початку вересня цибулини знаходяться в сплячому стані, це найкращий час для їх висаджування. До кінця серпня необхідно встигнути посадити осінні сорти: тоді вони зацвітуть наступної осені (к. Палласа Crocus pallasii, к. чудовий Crocus speciosus). Посадка крокусів восени - у вересні-на початку жовтня - обов'язкова для весеннецветущих рослин. Зручним способом є використання металевих або пластикових контейнерів:

- саджаючи в них, ви предохраняете цибулини від любителів ними поласувати - мишей;
- якщо втратили час і не викопали після відмирання листя, то знайти контейнер простіше, ніж поодинокі цибулини;
- це зручна ємність для просушування насіннєвого матеріалу.

Догляд за крокусом

Догляд передбачає своєчасний полив і розпушування грунту під рослиною. Підживлення здійснюється двічі: по снігу або при появі паростків і після закінчення цвітіння. Не використовуємо азотні добрива, калійних в перший раз беремо в два рази більше, чим фосфорних. Другий раз потрібно їх рівну кількість, щоб цибулина зміцніла. Можна застосовувати спеціальні рідкі добрива для цибулинних. Після видалення суцвіть не поспішайте прибрати листя: вони необхідні цибулині для відновлення сил, витрачених на цвітіння.

Викопувати цибулину первоцвіту садівники рекомендують раз на чотири-п'ять років. За період вегетації вона обростає дітками і з часом вони, відбираючи у материнської цибулини поживні речовини, що послаблюють її і квітка дрібніє. До того ж, у крокусів втягивающиеся коріння і через 5-6 років втечу просто не проб'ється на поверхні грунту і ви втратите рослина. Викопані цибулини оглядають, поділяють, видаляють пошкоджені і хворі. Залишають просушуватися в тіні при температурі до 20°C.

Розмноження крокусів

Можливо насіннєве і вегетативне. Сіяти потрібно восени. Розмноження насінням потребує стратифікації, можлива пересортиця, цвітіння почнеться на третій - четвертий рік. Тому частіше використовується розмноження клубнелуковицами. При купівлі їх треба гарненько розглянути: вони не повинні бути м'якими, легкими, при цьому з щільним денцем і надійно укрита верхівкою. Вкривають луски цілісні, без проростає коріння і втечі. Плями, пошкодження неприпустимі - навіщо вам хворе рослина? Купуючи крокуси на кольорі, ви отримаєте ослаблені обличчяни: вони зможуть повноцінно зацвісти не відразу.

Якщо є бажання розмножити власні рослини, то садити цибулини треба неглибоко: тоді на наступний рік отримаєте 2-4 великих дітки, здатних до цвітіння і кілька дрібних для підрощування. Якщо мета - отримати великий квітка і загальмувати вегетативне розмноження, то крокуси висаджують глибше.

Як правило, крокуси в європейській частині Росії не схильні до вимерзання. Деякі неморозоустойчивие сорти можна вкрити опалим листям.