Корисні поради
на всі випадки життя
» » Кліщовий енцефаліт

Кліщовий енцефаліт

Додано: 15.10.14
Ось і настав теплу пору року. А, між тим, погрітися на сонечку люблять не тільки люди, але і представники тваринного світу. Тому любителів активного відпочинку на свіжому повітрі часто підстерігають небезпеки: змії, комарі, кліщі Поговоримо про найбільш поширеної причини побоювань в літній час - укусі кліща.

Кліщовий енцефаліт


Етіологія

Кліщовий енцефаліт - інфекційне захворювання, збудником якого є вірус (рід Flavivirus). Уражається, в основному, нервова система. Основні переносники - іксодові кліщі. Джерелом інфекції є як самі кліщі, так і тварини (вівці, кози, корови). Інфікування відбувається при укусі людини інфікованим кліщем. Можлива передача інфекції при вживанні сирого молока кіз і корів. Пік захворювання припадає на весняно-літній період (травень-червень). При попаданні в організм людини відбувається розмноження вірусу в шкірі. Потім він проникає в лімфатичні вузли, внутрішні органи, вражає центральну нервову систему, викликаючи її запалення.

Клінічні прояви

Період від моменту зараження до появи початкових симптомів коливається від 7 до 21 дня. Захворювання починається з підвищення температури, потім з'являється озноб, загальна слабкість, втомлюваність, відчуття розбитості, порушення сну, слабка головний біль. Через 5-16 днів після нормалізації температури можлива друга хвиля лихоманки. Її супроводжує сильний головний біль. Можуть бути нудота і блювота, болі у всьому тілі і кінцівках. Оскільки вірус вражає нервову систему, на 3-4-й день хвороби з'являються ознаки енцефаліту. Хворі загальмовані, сонливі, оглушені, байдуже до оточуючого. Можливі судоми, марення, парестезії (відчуття «повзання мурашок»), парези і паралічі кінцівок. У рідкісних випадках - кома. Характерний зовнішній вигляд хворого - почервоніння обличчя, шиї, грудей, слизових оболонок, ін'єкція склер. Крім нервової системи також може вражатися серцево-судинна система.Кліщовий енцефаліт


Форми кліщового енцефаліту

У залежності від характерних неврологічних розладів виділяють наступні форми кліщового енцефаліту:
Гарячкова форма. Характерна короткочасна лихоманка, головний біль, нудота, швидке одужання, сприятливий прогноз.
Менінгеальна форма. Протягом схоже з плином гарячкової форми, однак клінічні прояви більш виражені, відзначаються менінгеальні симптоми, зміни у спинномозковій рідині. Результат сприятливий.
Менингоэнцефалитическая форма. Крім перерахованих вище симптомів приєднується порушення свідомості (в тяжких випадках аж до коми).
Полиомиелитическая форма. Проявляється виникненням парезів та паралічів верхніх кінцівок. Протягом важке, прогноз несприятливий.
Полирадикулоневритическая форма. Характерні болі і парестезії по ходу нервових стовбурів. Прогноз серйозний. Можуть довгостроково зберігатися органічні зміни нервової системи (судомний синдром, атрофії м'язів).


Діагностика кліщового енцефаліту

Для діагностики кліщового енцефаліту має значення факт укусу кліща або вживання в їжу сирого козячого молока. У загальному аналізі крові відзначається збільшення кількості лейкоцитів, прискорення ШОЕ. Загальний аналіз сечі, як правило, не інформативний. Основний лабораторний тест для діагностики кліщового енцефаліту - РСК методом парних сироваток. Для додаткової діагностики застосовуються методи ІФА і ПЛР.

Лікування

Лікування даного захворювання складне й дороге, проводиться тільки в умовах інфекційного стаціонару. Обов'язковим є ліжковий режим на весь гарячковий період. Використовується противоклещевой донорський імуноглобулін і рибонуклеаза. Також проводиться дезінтоксикаційна і дегідратаційних терапія, при судомах - протисудомна.Кліщовий енцефаліт


Профілактика

Найефективнішим методом профілактики є вакцинація проти кліщового енцефаліту. З цією метою вакцина вводиться триразово, з тимчасовими інтервалами 1-3 і 5-12 місяців відповідно. Для профілактики зараження через молоко слід кип'ятити перед вживанням в їжу.Для того щоб уникнути цього захворювання, необхідно дотримуватися заходів профілактики при прогулянках в лісі та парках. Особливу обережність слід проявляти у вогнищах кліщового енцефаліту. Одяг має бути з щільної тканини, повністю покривати тіло, не залишаючи відкритих ділянок, обов'язковий головний убір. Використовуйте реппеленти. Після прогулянки роздягніться повністю, огляньте поверхню шкіри, волосяну частину голови і одяг на наявність кліщів.

Спобличчя видалення кліща

Якщо кліщ присмоктався до тіла, постарайтеся акуратно витягти його, намагаючись не відірвати хоботок. Для цього захопіть кліща за допомогою пінцета і обертальними рухами вийміть його. Також можна використовувати нитку: зав'яжіть на вузол по можливості ближче до хоботка і акуратно потягніть вгору. Якщо все-таки хоботок відірвався і залишився в товщі шкіри, спробуйте видалити його за допомогою стерильної голки, попередньо обробивши шкіру спиртом.Намагайтеся не розчавити кліща: збудник кліщового енцефаліту може проникнути в організм і таким шляхом. Після вилучення кліща протріть місце укусу ватою, змоченою спиртом і вимийте руки. Помістіть кліща в скляний посуд, закрийте пробкою і доставте у місцеву санепідемстанцію. На підставі проведених досліджень виноситься рішення про подальшу тактику: введення протикліщового імуноглобуліну або профілактика ремантадином.Будьте уважні до себе і до навколишнього нас «живої» природи!