Корисні поради
на всі випадки життя
» » Гормони і зайва вага

Гормони і зайва вага

Додано: 15.10.14
Процес регуляції обміну речовин контролюється залозами внутрішньої секреції. Від стану гормонального рівноваги залежить підтримання ваги на певному рівні. Існує декілька гормонів, які обумовлюють апетит, швидкість обміну речовин і кількість жирових запасів організму.
Гормони і зайва вагаЕстрогени.

Вирішальне вплив гормонів цієї групи на метаболізм надає естрадіол. Він збільшує сприйнятливість до інсуліну, підтримує на нормальному рівні артеріальний тиск і вироблення серотоніну. При його недоліку синтез серотоніну знижується, це призводить до підвищеної дратівливості, розлади травлення та порушення режиму сну і неспання. Кожен з цих факторів уповільнює обмін речовин, тому зниження синтезу естрадіолу призводить до утворення надлишкової маси тіла.

Опосередкований вплив на метаболізм надає ще один гормон цієї групи - естрон. Він виробляється в яєчниках і в жировій тканині. Коли внаслідок будь-яких процесів в організмі знижується вироблення естрадіолу, джерелом естрогенів стає естрон. Він синтезується в жировій тканині, відповідно - для підтримки гормонального фону організму потрібно збільшити запаси жирових відкладень. Відбувається компенсаторне ожиріння, частіше всього це можна спостерігати у жінок в клімактеричний період як наслідок дефіциту естрадіолу.

Прогестерон.

Вміст цього гормону збільшується в другу половину менструального циклу і в разі настання запліднення - протягом всієї вагітності. Прогестерон збільшує апетит і викликає затримку рідини в організмі, ці процеси багато жінок відчувають кожен місяць. Це компенсаторні механізми підготовки організму жінки до зачаття і виношування дитини.

Прогестерон уповільнює перистальтику кишечника, в результаті у жінки з'являється відчуття «роздутого» живота. Так званий «прогестероновий» блок у вагітних жінок забезпечує заспокійливий ефект і зниження фізичної активності, що призводить до збільшення маси тіла. Ці механізми також передбачені природою для створення щадного режиму, необхідного для розвитку дитини.

Гормони щитовидної залози.

Тиреоїдні гормони, Т3 і Т4 - вважаються одними з основних регуляторів метаболізму в організмі. Їх метаболічна функція полягає у підвищенні поглинання кисню. Велика частина енергії, що надходить у клітину, використовується для роботи натрій-калієвого насоса. Цей процес супроводжується утилізацією кисню. Всі клітини людського організму мають такий насос і практично кожна з них реагує на тиреоїдні гормони. Активація натрій-калієвого насоса супроводжується витратою енергії.

Коли організм відчуває дефіцит тиреоїдних гормонів, витрата енергії в процесі життєдіяльності клітин зменшується, в результаті починає утворюватися жирова тканина. У таких людей цей процес не зупиняється, навіть якщо вони споживають низькокалорійну їжу.

Інсулін.

Після прийому їжі в крові підвищується рівень глюкози. Під дією інсуліну відбувається її трансформація і депонування у вигляді глікогену в печінці і м'язову тканину. Там глікоген знаходиться до того моменту, поки не настане необхідність його зворотного перетворення на глюкозу для підтримки функцій життєвоважливих органів. При цукровому діабеті II типу відбувається втрата чутливості рецепторів до інсуліну, тобто виникає його відносна недостатність. Процес порушується утворення глікогену, замість цього надлишок глюкози трансформується в жирову тканину. Люди, які страждають цим захворюванням, практично завжди мають надлишкову масу тіла.

Гормони мають важливе значення в підтримці метаболічних процесів організму. Недолік або надлишок якого гормону провокує порушення обміну речовин і утворення зайвої ваги.