Корисні поради
на всі випадки життя
» » Як відбувається запліднення

Як відбувається запліднення

Додано: 16.10.14
Рубрика: Сім'я і діти
Як відбувається заплідненняКоли можливе зачаття

Якщо жінка, що перебуває в дітородному віці, здорова і не охороняється, запліднення може відбутися в середині менструального циклу (довжина варіюється від 23 до 38 днів), тобто приблизно на 13-18 день, рахуючи від початку менструації.

Це так звані найкращі дні для зачаття, але при пізньої і ранньої овуляції вагітність здатна наступити і в будь який інший день, хоча таке трапляється нечасто. У сприятливі дні в жіночих статевих органах дозріває яйцеклітина, яка виходить з яєчника і при вдало сформованих обставинах готова прийняти всередину себе чоловічий сперматозоїд і вже розвиватися як ембріон. Для того щоб запліднення відбулося, напевно, повинен бути інтенсивний секс. Якщо зачаття не сталося протягом двох років після регулярного сполучення, варто звернутися до лікаря для проведення досліджень.

Фізіологія запліднення

Після статевого акту сперматозоїди швидкими темпами рухаються з піхви, куди вони одразу потрапляють до матці - полому м'язового органу грушоподібної або овальної форми, знаходиться в тазової області за сечовим міхуром і попереду прямої кишки. Матка складається з двох частин - так званого тіла і шийки, закінчується гирлом - витягнутим каналом, що з'єднує зовнішні і внутрішні жіночі статеві органи і виходить у піхву.

Від матки з двох сторін відходять фаллопієві труби. Вони стикаються з яєчниками. От якраз туди і прагнуть потрапити «хвостаті мандрівники». Якщо один з них досягне яйцеклітини і проникне в неї, станеться запліднення. Мільйони сперматозоїдів, не досягли своєї мети, гинуть, але допомагають побратиму розчинити оболонку жіночої статевої клітини і збільшити швидкість його пересування, утворюючи своєрідну мастило.

Як відбувається запліднення


Як тільки яйцеклітина запліднена, інші сперматозоїди не можуть більше в неї проникнути в результаті хімічної реакції та утворення захисної оболонки навколо почав ділитися ембріона.

Іноді при овуляції виділяється більше однієї яйцеклітини. Всі вони можуть бути в подальшому дитятком, тобто у вагітної всередині утворюються кілька плодів, так званих разнояйцових близнюків. Якщо ж запліднена яйцеклітина з якихось причин поділяється на дві і більше, виходять однояйцеві близнюки, практично точні копії один одного.

Рух вперед і імплантація

Зазвичай зачаття відбувається у другій половині фаллопієвій труби. Тепер зародку необхідно здійснити своє найскладніше мандрування у допологовий та післяпологовий життя - перебратися з труби в матку.

Після запліднення яйцеклітина швидко починає ділитися, перетворюючись з однієї клітини в безліч. До кінця другої доби з'являється вже згусток клітин, який здійснює рух.

На цей шлях у малесенького эмбриончика, званого в науковому середовищі «морулой», йде від 5 до 6 днів, потім він щільно прикріплюється до верхньої стінці матки тоненькими ворсинками, за допомогою яких отримує харчування і виживає. Згодом з них утворюється плацента з пуповиною, яка буде захищати дитину від ударів і дискомфорту всі 9 місяців. Через плаценту плід буде здійснювати обмін між своїм материнським організмом і їсти.

Позаматкова вагітність

Якщо в трубі морула зустрічає яку-небудь перешкоду, наприклад, спайки, вона може застрягти там і почати рости. Виникає так звана позаматкова вагітність, пов'язана з великими проблемами здоров'я жінки.

Місця для росту ембріона в трубі немає, та й середовище тут відрізняється від тієї, яка є в матці. Вагітність не розвивається і закінчується викиднем або з великою крововтратою, або розривом труби, що може привести до її повного видалення.

Як відбувається запліднення


Штучне запліднення

Можливі об'єктивні і суб'єктивні причини, чому жінка сама не здатна завагітніти. Серед них - фізіологічні недоліки, проблеми з ендокринною системою, нервозність, схильність до істерії, чоловічий фактор Але бути матір'ю дуже хочеться. І тут на допомогу приходить наука зі своїми розробками в області репродуктології.

При штучному заплідненні лікар бере 5-6 яйцеклітин з яєчників жінки, поєднує їх зі сперматозоїдами батька або донора. Оплодотворенний ембріон ростять в пробірці до 2-3 тижнів, а потім впроваджують за допомогою спеціальної апаратури в матку жінки. До цього майбутня мати вживає спеціальні препарати, що сприяють збільшенню ендометрію і виробленню «вагітних гормонів», щоб зародок зміг прижитися всередині, а не загинув. Успіх такої процедури оцінюється в 20-30 відсотків, тому нерідкі повторні спроби ЕКЗ і ІКСІ.

Однією з особливостей штучного запліднення є багатоплідна вагітність. Пов'язана вона з тим, що для збільшення ймовірності приживлення ембріонів, їх поміщають відразу декілька.

Штучне осіменіння

Є ще один менш продуктивний, але більше схожий на природний спосіб зачаття, т.зв. штучна інсемінація. При ній попередньо зібрана насіннєва рідина міститься з допомогою спеціального шприца у шийку або тіло матки, і заздалегідь обрані кращі сперматозоїди спрямовуються бомбити яйцеклітину. Запліднення і настання вагітності розвивається відбуваються в одному випадку з семи, тому процедуру повторюють кілька циклів.

Запліднена яйцеклітина - дитина з характером

Під час зачаття з'єднується не просто яйцеклітини зі сперматозоїдом, але і гени - 23 від батька і 23 від матері. Закладаються всі спадкові особливості майбутнього малюка - фізичні дані, група крові, пол Розвиток дитини під час вагітності, в дитинстві, протягом усього життя залежить від того, як поєдналися хромосоми. Тому говорити про те, що дитина до 12 тижнів - просто розмножуються клітини, що не мають нічого спільного з людиною, неправомірно. Як тільки відбулося запліднення, з'явився на світ нова людина.