Корисні поради
на всі випадки життя
» » Як підняти самооцінку дитини

Як підняти самооцінку дитини

Додано: 16.10.14
Рубрика: Сім'я і діти
Як підняти самооцінку дитини

Перш за все, необхідно розібратися, чи дійсно самооцінка нижче необхідного. Зрозуміти це легко, якщо регулярно спілкуватися з дитиною на різні теми, слухати, що він думає про себе та інших однолітків, спостерігати за його манерою спілкування з оточуючими. Найчастіше діти з заниженою самооцінкою не вміють заводити нові зв'язки, бояться самостійно робити що-небудь і впевнені, що у них нічого не вийде. Щоб дізнатися, яка самооцінка малюка, достатньо провести простий тест: на аркуші паперу малюється сходи або 10 ступенів, де нагорі діти здібні, вмілі і розумні, а внизу, навпаки, слабкі і нездатні. Дитина повинен відзначити на цій драбині себе. Якщо він виявиться внизу, варто приступити до роботи над його самооцінкою.

Похвала і підтримка і самостійністьЩоб дитина був впевненим у собі, його обов'язково потрібно хвалити. Всі перемоги потрібно якось відзначати в пам'яті дитини, добрим словом або невеликим подарунком. В разі невдачі, наприклад поганої оцінки в школі, варто сказати дитині, що такий результат не дуже хороший, але замість криків і претензій краще допомогти малюкові, знайти разом з ним причину невдачі і усунути її.

Крім того, дитина повинна завжди відчувати, що він може звернутися до своїх батьків за допомогою. Однак тут важливо дотримуватися грань: не варто робити за дитину те, з чим він може впоратися самостійно, а допомогу потрібно надавати при сумнівах і труднощі. Потрібно говорити своєму чаду, що він обов'язково впорається з усіма труднощами, а якщо і виникнуть якісь перепони, батьки завжди підтримають.

Як підняти самооцінку дитини


Дитина набуває впевненість, коли йому дають певну частку самостійності. Вже з раннього віку необхідно давати можливість приймати рішення: вибирати колір одягу, спортивну секцію, друзів, з якими приємно спілкуватися. Рішення таких невеликих проблем робить дитину більш впевненим у собі, він починає розуміти, що може легко вибирати і справлятися з труднощами. Важливо підтримувати рішення дитини, навіть якщо ви вважаєте їх небагато неправильними або поспішними. Дитина - це людина доросла в майбутньому, і чим раніше він звикне до необхідності бути самостійним, тим легше йому буде далі.

Спілкування з малюкомБатьки повинні бути друзями для своєї дитини, добрими, але суворими і справедливими. Якщо було вчинено проступок, іноді варто і покарати, але при це необхідно об'єктивно оцінювати ситуацію: був проступок вчинено свідомо чи випадково. У першому випадку покарання доречно, а в другому буде логічніше пояснити і розповісти, чому не варто поступати таким чином. Ні в якому разі не можна говорити, що дитина - це покарання, з ним дуже складно, і він весь час доставляє труднощі, створює проблеми. У цьому випадку малюк вирішить, що його не люблять батьки і самооцінка, відповідно, впаде. Нехай син відчуває себе гордістю батьків, адже і він себе буде вести так, щоб їм могли пишатися.

Ніколи не можна порівнювати дитину з іншими. Нерідко батьки кажуть: «А ось Маша вчиться краще за тебе! Саша більш вихованим і скромний!». У цьому випадку малюк буде постійно порівнювати себе з оточуючими і шукати в собі різні недоліки, проблеми. Важливіше вказувати на поліпшення характеру або, навпаки, говорити, що торішні успіхи були вагомішими. Дитина повинна бачити, що стало краще чи гірше саме в ньому, а не порівнювати себе з іншими.

Як підняти самооцінку дитини


Вади і відмінностіЯкщо дитина має зовнішні або фізичні вади, від яких він відчуває себе погано або ж є насмішкою оточуючих, дуже важливо допомогти йому. Даремно батьки рекомендують не звертати уваги, для малюка важливо, щоб він не чув неприємних речей в свою адресу. Якщо є можливість, необхідно ліквідувати проблему. Слабкого хлопчика потрібно записати в спортивну секцію, а повненьку дівчинку віддати на танці або гімнастику. Дитині неважливо, що проблеми зі шкірою обличчя - це вікова проблема, йому хочеться позбутися від проблеми, а значить, і від насмішок. Тому батькам варто звертатися до фахівців і професіоналів, якщо дійсно є можливість позбавитися від проблеми, в іншому ж випадку, потрібно спробувати приховати недолік і тоді вже має сенс пояснювати, що недолік не важливий.

Крім того, важливо постаратися, щоб дитина не надто відрізнявся від оточуючих. Бажання виховувати дітей без комп'ютера, зрозуміло, похвальне, але синові або дочці необхідна техніка для встановлення контактів. Граючи в одні і ті ж ігри на комп'ютері, діти мають більше тем для розмови, більше спільних інтересів. А якщо батьки турбуються про зір або поставі, потрібно обмежити час, так як повна заборона зіпсує стосунки з однолітками, перетворить малюка в білу ворону.

Підвищити самооцінку дитини не так просто, головне правило - любити своїх дітей, слухати і чути. Самооцінка дітей, які живуть в спокійній сім'ї з дружніми відносинами, допомогою та підтримкою, рідко буває заниженою. Так що, любов, турбота, увага і підтримка - кращі компоненти виховання.