Корисні поради
на всі випадки життя
» » Уміння сказати «ні»

Уміння сказати «ні»

Додано: 16.10.14
Рубрика: Бізнес
Уміння сказати «ні»У той же час у кожного є свої власні мрії, цілі, потреби. Тому впадати в іншу крайність теж небезпечно - підпорядкувавши свою життя чужої волі, ми ризикуємо втратити себе! Психологи кажуть: «Важливо мати бажання, якщо їх немає - рано чи пізно доведеться робити те, що хоче інший».

І все ж іноді ми дозволяємо людям порушувати наші плани, робимо те, чого не хочемо робити. Чому?

Найчастіше з острах не сподобатися, забувши, що подобатися потрібно, насамперед, самому собі. В результаті - поганий настрій, депресія, соматичні хвороби. Як же навчитися оберігати межі свого «Я»? У цьому можуть допомогти кілька нескладних технік.


 • Простий відмову. • Кажуть, що проста відмова - найпереконливіший. В даному випадку простіше не буває. «Ні» або «Спасибі, немає» - це те, що потрібно вимовити.


 • М'який відмову. • М'який відмова менш категоричний і складається з трьох кроків.

  Проявіть увагу до того, хто просить. Подякуйте за звернення, уточніть, чого він хоче. Визначте, чи зможете Ви і хочете виконати прохання. Якщо ні, заявіть про це, приміром, так: «Вибачте, але я цим не займаюся» або «Це не в моїй компетенції». І нарешті, скажіть «ні».


 • Перманентний відмову. • Тут ми використовуємо ті ж три кроки, але кажучи «ні», вислуховуємо аргументи співрозмовника. Важливо проявити співчуття, не включаючись у вирішення проблеми: «Так, я розумію, Ви у важкій ситуації». Далі повторюємо ці аргументи, щоб опонент зрозумів, що Ви його почули. І знову вимовляємо відмову.

  Уміння сказати «ні»


  Звичайно, важливо не тільки що, але і як говорити. Адже більше половини інформації про нас оточують зчитують по невербальним сигналам - це поза, міміка, жести. Якщо Ви впевнені в собі, мова тіла підтверджує Ваші слова. І тому чесний відмову співрозмовника може виглядати набагато привабливіше, ніж фальшиве згоду.

  Дивіться в очі, демонструйте спокій, ввічливість і твердість. Не варто вибачатися, виправдовуватися і вступати в пояснення. Ви не винні, коли відмовляєтеся від того, що Вам не по душі.

  Увага! Прохачі іноді бувають дуже наполегливі. Вони можуть закликати Вас до совісті, тиснути на жалість: «через тебе у мене будуть неприємності» або «Ти не можеш залишити мене у важкій ситуації». Виправдання в даному випадку лише дадуть привід продовжувати маніпуляції. Що ж робити?

  Повторювати відмову як зіпсована платівка, поки повідомлення не буде засвоєно. Не відволікайтеся на сторонні теми. Дякуйте, вислуховуйте, співчувайте і продовжуйте вести свою лінію. Щоб не потрапляти в пастки маніпулятора, просто дотримуйтесь плану - це відволіче від емоцій.

  І пам'ятайте, що кажучи «ні», Ви зовсім не відкидаєте іншої людини, а лише реалізуєте своє право на внутрішню свободу, право бути собою.