Корисні поради
на всі випадки життя
» » Вирощування грецького горіха

Вирощування грецького горіха

Додано: 17.10.14
Рубрика: Сад і город
Вирощування грецького горіха
Для успішного вирощування грецького горіха з метою отримання плодів необхідно глибше знати господарсько-біологічні особливості цієї культури, особливості вирощування сасмного матеріалу.

ЗМІСТ:

Біологічна характеристика грецького горіха
Технологія вирощування


Біологічна характеристика грецького горіха

Грецький горіх являє собою могутнє дерево заввишки до 8-15 м з великою кроною, діаметром стовбура 0,5-1,5 м. При зростанні на вільному просторі ці показники можуть бути вище. Ріст і розвиток дерев грецького горіха визначається місцем їх зростання, властивостями грунту, підґрунтя, біологічними особливостями сорту, підщепи, станом агротехніки.

Зараз створені сорти зі стриманим ростом (висота дерев 6-8 м), які розвивають невелику крону і цілком можуть оброблятися на невеликих дачних, присадибних ділянках.

Якщо загущене садіння, то грецький горіх утворює рідкісну, високопіднятість, а якщо разріжене - густу, розкидисту кулясту крону, що складається з великої кількості скелетних, полускелетних гілок різного порядку. Молоді пагони у нього - темно-зелені.

Більшість районованих і перспективних сортів горіха грецького при вегетативному розмноженні починають плодоносити на 5-6 рік після садіння в сад, а дерева насіннєвого походження - з 8-12-річного віку. Сорти скороплідні типу Ідеал здатні розпочати плодоношення на 2-3 рік, а окремі його різновиди можуть плодоносити двічі за вегетаційний період. З віком, розширенням крони плодоношення збільшується. Повне плодоношення наступає на 10-12-й рік. Величина його залежить від сорту, умов вирощування, а також від вологозабезпеченості. При застосуванні більш високої агротехніки урожай грецького горіха може бути легко збільшений. Плодоносить він до глибокої старості.
Вирощування грецького горіха


Горіх грецький відноситься до однодомним роздільнополим вітрозапиляємим рослинам. Чоловічі і жіночі квітки утворюються на одній і тій же рослині, але роздільно. Чоловічі (тичинкові) квітки мають вигляд суцвіть у вигляді сережок, які утворюються з бічних бруньок на прирості попереднього року, а жіночі (маточкові) квітки формуються на верхівкових і бічних бруньках (в пазухах листків) пагонів поточного року. Вони мають зелене забарвлення. Добре розвинені липкі двухлопастні рильця.

На Україні вегетація грецького горіха починається в першій-другій половині квітня, найбільш активний ріст пагонів у довжину відбувається в першу-другу декаду травня, до кінця червня він загасає. Цвіте горіх в кінці квітня-початку травня, закінчується цвітіння у другій-третій декаді травня. За термінами цвітіння розрізняють рано -, середньо - та пізноцвітучого сорту. Для нього характерне явище дихогамі, тобто не одночасного дозрівання чоловічих і жіночих квіток на одній і тій ж рослині, що перешкоджає самозапиленню, але сприяє перехресному запиленню. Рослини, у яких пильовики розкриваються раніше, ніж дозріває рильце, називаються протандричними, якщо ж раніше дозріває рильце - протогінічними. Іноді зустрічаються дерева гомогамні, у яких терміни цвітіння тичинкових і маточковихквіток збігаються. В останньому випадку вони швидше починають період плодоношення, їх маточкові і тичинкові квітки триваліше цвітуть, що забезпечує часткове самозапилення, відповідно, збільшення врожаю.

Явище дихогами необхідно враховувати при підборі сортів грецького горіха для спільної посадки на плантації, комбінуючи їх таким чином, щоб цвітіння жіночих квіток одних співпадало за часом з цвітінням чоловічих суцвіть інших.

Плід - несправжня кістянка (горіх), сильно варіюють за формою, величиною. Період дозрівання плодів розтягнутий - починається дозрівання в кінці серпня-початку вересня і триває майже до кінця місяця. По термінах дозрівання виділяється три групи дерев: перша - раньодозріваючі, друга - дозріваючі, третя - пізнодозріваючі.

Коренева система потужна, стрижневого типу, проникає на глибину більше 8-10 м. Вона має добре розвинені бічні відгалуження, що виходять далеко за проекцію крони. Основна маса цих коренів розміщена у верхньому півметровому шарі ґрунту. Горіх грецький чуйно реагує на близьке залягання ґрунтових вод (менше 1,5 м), що підстилає щільного глинистого горизонту або скельної породи (менше 0,6-0,8 м), у цих випадках у нього стрижневий корінь відмирає, розвивається поверхнева коренева система. Крім того, відсутність дренажу в умовах вологого року створює небезпеку перезволоження кореневмісного горизонту, що призводить до сильного пригнічення кореневої системи, а при тривалому затопленні - до повної її загибелі.

Важливою біологічною особливістю сортів горіха грецького є тип плодоношення. Більшість мають верхівковий тип плодоношення. Закладання генеративних органів у них відбувається тільки у верхівковій бруньці річного приросту. Однак зустрічаються сорти, у яких поряд з верхівковою брунькою плодовими є також частина бічних (верхівкові-боковий тип плодоношення). Встановлено, що сорти з останнім типом плодоношення в 1,5 рази продуктивніше мають верхівковий тип плодоношення, що також треба враховувати при плантаційних насаджень, віддаючи перевагу першим.

Горіх грецький - теплолюбний, але досить морозо - і зимостійкий. Він успішно росте, плодоносить там, де середньорічна температура повітря становить плюс 8-10 градусів, тривалість вегетаційного періоду 150 днів, а мінімальна температура повітря рідко опускається нижче мінус 22-25 градусів. Однак горіх грецький може витримувати без значних пошкоджень і більш низькі температури в зимовий період, коли дерева знаходяться в стані глибокого спокою. Наприклад, в Молдові відзначені випадки, коли він переніс зниження температури до мінус 25-27 градусів, у Болгарії - до мінус 30 градусів, а в Україні - до мінус 40 градусів.

Спостереження за зимостійкістю горіха грецького на Північному Кавказі показали, що нетривалі морози до мінус 27-28 градусів не викликають серйозних пошкоджень дерев місцевих сортоформ - вони нормально плодоносять. Набагато небезпечніше для нього різкі зниження температури повітря після тривалої відлиги, а також в кінці зими. В такі роки плодоношення відсутня, але йде відновлення пошкодженої крони, яке триває мінімум два роки, після чого дерево здатне знову нормально плодоносити. Ступінь ушкодження залежить від особливостей сорту, підщепи, віку рослин, густоти стояння, місця зростання, стану агротехніки. На хорошому агрофоні дерева менше страждають від сильних морозів. Їх зимостійкість підвищується при достатній вологозабезпеченості ґрунту, сухої, холодної осені, більш раннє закінчення вегетації.

Горіх грецький дуже чуйно реагує на похолодання у фазі цвітіння (масове скидання маточкової квіток настає вже при зниженні температури повітря до 0-1 градус тепла. У уникнення цього необхідно вирощувати пізночвітучі сорти, що йдуть від повернення холодів в період цвітіння, або обробляти його там, де не буває пізньовесняних заморозків.

Горіх грецький погано переносить спеку, тривалу грунтову атмосферну посуху, яка пригнічує ріст дерев, знижує розмір, якість врожаю. Відомі випадки, коли підвищення температури більше 37 градусів викликало передчасне осипання плодів з нижньої частини крони. Негативне дію посухи посилюється при його вирощуванні на бідних сухих ґрунтах. Для підвищення опірності горіхового дерева посухи його слід висаджувати на багатих глибоких ґрунтах там, де протягом вегетації випадає 550-600 мм атмосферних опадів.

Слід зазначити, що більшість районів Північного Кавказу має сприятливе поєднання кліматичних факторів, що забезпечують нормальний ріст, щорічне плодоношення горіхових дерев.

Горіх грецький володіє високою побегоутворельною здатністю, тому добре переносить омолоджування крони. Швидко відновлює її при сильному обмерзанні гілок в суворі зими, коли температура повітря опускається до критичної для його перезимівлі позначки нижче мінус 28-30 градусів. При цьому відновлення крони йде за рахунок рясно порослі, яка утворюється на не пошкоджені морозом нижніх частинах старовікових гілок, а якщо вимерзла вся крона, то за рахунок порослі, що утворюється у підставі дерева з кореневої шийки.

Горіх грецький - світлолюбна культура, тому добре росте, регулярно плодоносить при розрідженому його розміщенні на плантації, де є умови для вільного росту, розвитку потужної розкидистою крони. При загущених посадках, де доступ сонячного світла через бокового затінення обмежений, дерева сильно витягуються у висоту, формують урожай лише у верхній частині крони.

Технологія вирощування

Щеплений посадковий матеріал грецького горіха користується величезним попитом як з боку виробництва, так і з боку садівників-любителів. Купити сортовий посадковий матеріал не завжди можливо. Тому ми пропонуємо найбільш заповзятливим садівникам освоїти спосіб вегетативного розмноження грецького горіха на основі літньої окуліровки, який дозволить їм без особливих витрат налагодити вирощування на своїй ділянці саджанців потрібної кількості бажаних сортів - як для задоволення своїх потреб, так і для реалізації.


Горіх грецький розмножують насінням і вегетативним способом (щепленням). При насіннєвому розмноженні відбувається розщеплення господарсько корисних ознак материнської рослини в потомстві, найчастіше в гіршу сторону, тому воно не може служити основою для створення сортових насаджень. Його використовують переважно для вирощування прищеплених сіянців, а також гібридного матеріалу для селекції.

Для підвищення зимовиносливості пророслі насіння рекомендується піддавати впливу знижених температур (методика І.В. Борзановской). Згідно з цією методикою пророслі насіння (довжина корінців не більше 0,5 см) 12 годин витримують в умовах холодильника при температурі мінус 3 градуси, а наступні 12 годин - у теплому приміщенні при температурі 18-20 градусів. Термін загартування насіння - 3-5 діб. При такому впливі змінних температур на пророслі насіння сіянці горіха відрізнялися більш гарним ростом, підвищеною зимостійкістю, скороплідністю, врожайністю порівняно з контрольними рослинами (без загартовування насіння).

Вегетативний спосіб розмноження забезпечує збереження, передачу сортових ознак, властивостей материнського рослини потомству.

Для розмноження необхідно використовувати районовані та перспективні сорти, які відрізняються господарсько цінними властивостями. Більшість з них скороплоди, досить зимостійкі, порівняно стійкі до хвороб, урожайні, з досить хорошими товарними якостями плодів.

Зараз найбільший розвиток, застосування на практиці отримали два спобличчя вегетативного розмноження: літнє окулірування і зимова щеплення (останній спосіб більш енергоємний). При своєчасному, якісному проведенні всіх видів робіт вони дають приблизно однаковий вихід стандартних саджанців (65-70% від загальної кількості щеплених рослин).

Для вирощування підщеп горіхи висівають на постійне місце восени або рано навесні (у березні) за умови їх стратифікації. Спосіб висіву - однорядковий в борозни з відстанню між рядами 70-8 - см, між насінням - 10-15 см. Глибина загортання насіння - 6-8 см. Догляд за рослинами полягає в мульчуванні, розпушуванні ґрунту, знищення бур'янів, а під час посухи - поливі.


Вирощування грецького горіха


Подвійний ніж для окулірування Грецького горіха

Найбільш поширений спосіб окулірування - прямокутний щиток з вічком (півкільце). Для цього потрібен спеціальний подвійний ніж з паралельними лезами, розташованими на відстані 3-3,5 см. Кращі строки окулірування - під час сокоруху підщепи (червень - перша половина липня) сплячим вічком. Успіх окулірування багато в чому залежить від якості живців. Заготовляють їх зі здорових чистосортних високоврожайних молодих дерев. Живці повинні бути досить визрілими, округлими, прямими, довжиною не менше 30 см, з великими добре розвиненими вегетативними пазушними бруньками.
Вирощування грецького горіха

Окулірування прямокутним щитком

Техніка окулірування прямокутним щитком проста. На підщепі, за допомогою подвійного ножа на висоті 8-10 см від поверхні грунту, роблять два поперечних надрізи кори, не зачіпаючи деревини, потім роблять два поздовжніх надрізи, як би сполучаючи їх з поперечними, і відокремлюють смужку кори.

Після цього тим же ножем, у такій самій послідовності проводять хірургічні операції на привойному черешку з таким розрахунком, щоб вічко знахосмся посередині щитка. Замість знятої смужки кори на підщепі вставляють прямокутний щиток прищепи.

Вирощування грецького горіха

Місце прищепи щільно обв'язують плівкою

Відразу ж після накладки щитка прищепи місце окулірування щільно обв'язують поліетиленовою плівкою, а вічко і черешок залишають відкритими. Через 20-25 днів після окулірування знімають обв'язувальний матеріал, щиток з вічком до цього часу, як правило, добре зростається з підщепою. Навесні наступного року, після набухання бруньок, підщепу зрізують під кутом 65-70 градусів над щитком залишення без шипа. З'являється на підщепі поросль протягом вегетації видаляють. На хорошому агрофоні окулянти ростуть швидко, до моменту їх викопування досягають висоти більше 2 метрів.