Корисні поради
на всі випадки життя

Ознаки стресу

Ознаки стресуНа жаль, сучасне життя часто пов'язана з неприємностями, розчаруваннями і конфліктами. Для більшості людей стрес став звичним станом. Цікаво, що стрес не завжди. У малих дозах він здатний змусити зробити те, що на перший погляд здається неможливим. Але коли людина працює в «аварійному» режимі постійно, тіло і розум розплачуються за це.

Якщо ви часто наголошуєте почуття виснаження, перенапруги, необхідно вжити заходів, щоб забезпечити нормальну роботу нервової системи. Захистити себе можна, якщо навчитися розпізнавати ознаки стресу і зменшувати його шкідливі наслідки.

Що таке стрес

Реакція організму на ті чи інші зовнішні чинники називається стресом. Коли виникає загроза, нервова система відповідає викидом гормонів стресу, в числі яких адреналін і кортизол. Завдяки їм тіло готується до прийняття надзвичайних заходів. Серце б'ється частіше, м'язи напружуються, тиск підвищується, дихання частішає. Ці фізичні зміни надають сил, покращують увагу, тобто, готують вас до боротьби або втечі від небезпеки. Стрес - це нормальна реакція на загросливі події, при якій захисні сили організму мобілізуються. Крім цього, стрес допомагає підвищити рівень розумової активності.

Але коли межа перевищена, стрес перестає приносити користь, навпаки, він завдає серйозної шкоди здоров'ю, настрою, працездатності і якості життя в цілому. Важливо знати, коли рівень стресу стає критичним. Небезпека в тому, що надмірне напруження може підкрастися легко, і людина звикає до цього, не помічає, як стрес впливає на нього і наскільки важкі наслідки має.

Якими ознаками проявляється стрес

Існують деякі загальні ознаки стресу. Чим їх більше, тим сильніше ви перевантажені цим станом.

До когнітивних ознак належать: нездатність сконцентруватися, проблеми з пам'яттю, тривожні думки, постійне занепокоєння.

Серед емоційних симптомів відзначаються: дратівливість, примхливість, неможливість розслабитися, відчуття напруги, самотності, депресія або поганий настрій.

Поведінкові ознаки: порушення апетиту, безсоння або сонливість, зневажливе ставлення до обов'язків, вживання алкоголю, сигарет, наркотиків з метою розслабитися, нервові звички.

Фізичні симптоми: болі, порушення випорожнення, нудота, запаморочення, сильне серцебиття, втрата сексуального потягу, часті застуди.

Всі ці симптоми можуть бути проявами інших захворювань, тому при першій появі тривожних ознак слід звернутися до лікаря, який зможе визначити, наскільки ці ознаки пов'язані зі стресом.

Що робити при стресі

Стрес може завдати шкоди фізичному і психічному здоров'ю, тому важливо знати межу впливу. У кожної людини вона інсмідуальна. Одні стійко переносять значну напругу, іншим стає погано при незначному розчарування. А треті навіть насолоджуються адреналіном і способом життя з постійною напругою.

Вміння переживати стрес залежить від багатьох обставин, включаючи взаємини з оточуючими, погляд на життя, інтелект і генетику.

Підвищити стресостійкість допоможуть наступні фактори:


- Соціальні зв'язки - підтримка сім'ї, друзів. Дуже ефективний спосіб захисту від стресу. Чим більше людина самотній, тим більше ймовірність виникнення стресу.

- Почуття контролю - впевненість у собі й уміння впливати на події, долати труднощі дозволяє приймати стрес спокійно.

- Світогляд - кращий ворог стресу - оптимізм. У більшості випадків оптимісти легко вирішують труднощі, володіють хорошим почуттям гумору, вважають, що зміни є частиною життя.

- Здатність справлятися з емоціями - якщо людина не знає, як заспокоїтися, він дуже врасливий.

- Знання і підготовка - якщо людина все знає про стресі, йому легше впоратися з цим станом.


Причини стресу

Зазвичай стрес сприймається як щось негативне, наприклад, важкий графік роботи або проблеми у відносинах. Тим не менш, причиною можуть стати і позитивні події - шлюб, купівля будинку, підвищення по службі.

Подія, яка є причиною стресу, залежить від його сприйняття. Те, що для одного є стресом, може абсолютно не турбувати іншого. Наприклад, в одних пробка на дорозі викликає напруження і неспокій, а інші можуть насолоджуватися неспішної поїздкою.

Зовнішні причини стресу: серйозні зміни в житті, робота, проблеми у відносинах, фінансові труднощі, висока зайнятість. До внутрішніх причин стресу відносяться: нездатність прийняти невизначеність, песимізм, прагнення до досконалості, негативний внутрішній діалог, невпевненість у собі.

Наслідки стресу

Якщо стрес впливає протягом тривалого часу, це може призвести до серйозних проблем. Хронічний стрес впливає на роботу майже всіх систем і органів. Стрес може підвищувати тиск, пригнічувати імунну систему, збільшувати ризик серцевого нападу та інсульту, прискорювати процес старіння, сприяти безпліддя. Крім цього, можливо тривожний розлад або депресія.

Багато проблем зі здоров'ям виникають внаслідок стресу. Це може бути: біль будь-якого характеру, хвороби серця, проблеми з травленням, сном, ожиріння, аутоімунні захворювання, шкірні хвороби, наприклад, екзема.

Кожен може зменшити вплив стресу або позбутися його наслідків. Психологи використовують для цього різні спобличчя. Вони допоможуть знайти упевненість в собі. Дуже ефективною є когнітивна психотерапія, а також гіпнотерапія.

Крім цього, важливо забезпечити повноцінний сон, фізичні вправи на повітрі, заняття спортом, правильне і збалансоване харчування.

Оптимізм, вміння відволікатися від негативних думок, наявність хобі, зміна обстановки - все це суттєво знижує ризик виникнення стресу. Навіть просте збільшення часу перебування на свіжому повітрі або перегляд комедії здатні принести полегшення, внаслідок чого рівень гормонів стресу зменшиться.

При необхідності призначаються препарати, які допомагають організму впоратися з підвищеним навантаженням. Це вітаміни, особливо групи В, а також адаптогени. При проблемах зі сном лікар може прописати снодійне. Якщо сильно виражена тривога, можливе використання м'яких транквілізаторів, при переважання симптомів депресії фахівець порекомендує антидепресанти.