Корисні поради
на всі випадки життя
» » Як з'явилися Олімпійські ігри?

Як з'явилися Олімпійські ігри?

Додано: 07.07.14
Рубрика: Цікаве
Як з'явилися Олімпійські ігри?
Сучасне суспільство звикло величезною різноманітністю доступних розваг і тому вибагливі. Воно легко захоплюється новими забавами і так само швидко втрачає до них інтерес в гонитві за новими, ще незвичними іграшками. Тому ті задоволення, яким вдалося протягом тривалого часу утримувати увагу вітряної публіки, можна вважати по-справжньому сильними атракціонами. Яскравий приклад - спортивні змагання різного характеру, від командних ігор до парних єдиноборств. А звання головного «старожил» по праву носять Олімпійські ігри. Ось вже кілька тисячоліть ці багатовидові змагання приковують до себе увагу не тільки професійних атлетів, але і вболівальників різних спортивних напрямків, а також просто любителів яскравого, незабутнього шоу. Зрозуміло, Олімпійські ігри не завжди були таким дорогим і високотехнологічним поданням, як сьогодні. Але видовищними і захоплюючими вони були завжди, починаючи від самої своєї появи в часи Античності. З тих пір проведення Олімпійських ігор кілька разів призупинялося, вони міняли свій формат і набір змагань, були адаптовані для спортсменів з обмеженими фізичними можливостями. І ось до сьогоднішнього дня встановилася регулярна дворічна організаційна система. Чи надовго? Це покаже історія. Але зараз весь світ з нетерпінням чекає кожних нових Олімпійських ігор. Хоча мало хто з глядачів, стежачи за напруженим суперництвом своїх спортивних кумирів, здогадується про те, як і чому з'явилися Олімпійські ігри.

Зародження Олімпійських ігор
Властива стародавнім грекам культ тіла став причиною появи перших спортивних ігор на території античних міст-держав. Але саме Олімпія дала свята своє ім'я, закрепившееся в століттях. Красиві і сильні тіла оспівувалися з театральних підмостків, увічнювати в мармурі і красувалися на спортивних аренах. Прадавній переказ свідчить, що вперше Гри згадав Дельфійський оракул приблизно в IX ст. до н. е., чим врятував Еліду і Спарту від міжусобиць. А вже в 776 р. До н.е. були проведені перші загальногрецькі Олімпійські ігри, засновані самим богоподібним героєм Гераклом. Це було воістину масштабний захід: свято фізичної культури, релігійного поклоніння і просто затвердження життя.

Навіть священні для еллінів війни призупинялися на час Олімпійських змагань. Серйозність заходу устатковувалася відповідним чином: дату його проведення встановлювала спеціальна комісія, яка за допомогою послів-спондофоров сповіщала про своє рішення мешканців усіх грецьких міст-держав. Після цього їх кращі спортсмени відправлялися в Олімпію, щоб протягом місяця тренуватися і шліфувати свою майстерність під керівництвом досвідчених наставників. Потім протягом п'яти днів поспіль атлети змагалися у таких видах фізичних вправ:
 1. Біг , або стадиодромос, - подолання дистанції в 1 стадію (600 ступень Геракла ? 600 футів ? 183 метра). У 724 р. До н.е. дистанція була збільшена вдвічі, а забіг став називатися диаулос.
  Стрибки у довжину як частина п'ятиборства.
  Метання диска і списа - теж входили до складу п'ятиборства.
  Як з'явилися Олімпійські ігри?
  Боротьба з застосуванням безлічі больових прийомів, але із забороною на умисне нанесення переломів і каліцтв.
  Кулачний бій , учасники якого були екіпіровані бронзовими шоломами і шипованими ременями і нещадно били один одного по головах, особам і всім іншим ділянкам тіла. В результаті переможець у бою майже завжди опинявся скаліченою, а переможеного виносили з арени напівмертвим.
  Гонки на колісницях , запряжених мулами, з'явилися в програмі Олімпіади пізніше інших змагань.


  Цей набір можна вважати першим складом олімпійських видів спорту часів Античності. Їх чемпіони, переможці змагань, отримували воістину божественні почесті і до наступних Ігор користувалися особливою повагою своїх співвітчизників і, з чуток, самого Зевса-громовержця. На батьківщині їх зустрічали піснями, оспівували в гімнах і вшановували на банкетах, приносячи обов'язкові жертви від їх імені верховним богам. Їх імена ставали відомі кожному грекові. Але змагання були жорсткими, конкуренція серйозною, а рівень фізичної підготовки конкурентів - дуже високим, тому мало кому вдавалося утримати лаври переможця і на наступний рік. Тим же унікальним героям, хто тричі опинявся кращим з кращих, в Олімпії встановлювали пам'ятник і прирівнювали до напівбогам.

  Відмінною особливістю античних Олімпійських ігор була участь у них не тільки спортсменів, але і діячів мистецтва. Стародавні греки взагалі не поділяли людські досягнення на категорії і насолоджувалися життям у всіх її проявах. Тому й Олімпійські ігри супроводжувалися у них виступами поетів, акторів і музикантів. Причому деякі з них не відмовлялися показати себе і в спорті - наприклад, Піфагор був чемпіоном в кулачному бою. Художники замальовували ключові події і образи атлетів, глядачі милувалися поєднанням фізичної і духовної краси, насолоджувалися достатком смачної їжі та напоїв. Схоже на сучасні тренування, чи не так? Але до сучасного рівня організації початковим Олімпійських ігор було ще далеко. Це підтверджується прикрим припиненням їх історії, хоча і тимчасовим.

  Заборона Олімпійських ігор
  Так, весело і дружно, за 1168 років були проведені рівне 293 античні Олімпіади. Поки в 394 році н.е. римський імператор Феодосій перший «Великий» не заборонив Олімпійські ігри своїм указом. На думку римлян, які принесли і які нав'язали на грецьких землях християнство, безсоромні й галасливі спортивні змагання були втіленням язичницького, а значить неприпустимого, способу життя. Можна навіть сказати, що вони були по-своєму праві. Адже релігійні церемонії на честь богів Олімпу були невід'ємною частиною Ігор. Кожен атлет вважав своїм обов'язком провести кілька годин у жертовного вівтаря, підносячи молитви і приносячи жертви небесним покровителям. Масовими обрядами супроводжувалися церемонії відкриття і закриття Олімпійських ігор, а також нагородження переможців та їх тріумфальне повернення додому.

  Навіть літочислення греки підлаштували під проведення свого улюбленого спортивно-культурно-розважального заходу, створивши так званий «олімпійський календар». За ним, свято повинно було проводити в «священний місяць», що починається в перший повний місяць після літнього сонцестояння. Цикл становив 1417 днів, або Олімпіаду - то є давньогрецький «олімпійський рік». Зрозуміло, войовничі римляни не збиралися миритися з таким станом речей і вільнодумством в суспільстві. І хоча Олімпійські ігри все ще тривали після того, як Рим завоював землі Еллади, але тиск і пригнічення грецької культури неминуче позначалися на них, поступово привівши до повного занепаду.

  Аналогічна доля спіткала й інші, менш значущі, але схожі за принципом проведення, спортивні заходи. Їх, починаючи приблизно з 6 ст. до н.е. регулярно проводили на честь різних богів і називали за місцем проведення: Піфійські ігри, Істмійські ігри, Немейські ігри та ін. Згадки про них поряд з Олімпійськими іграми можна зустріти у Геродота, Плутарха, Лукіана та деяких інших античних авторів. Але ні одні з цих змагань не увійшли в історію так міцно, не вплинули на розвиток європейської культури так сильно і не були згодом відновлені в правах як Олімпійські ігри.

  Відродження Олімпійських ігор
  Християнські догмати панували над Європейським континентом більше півтора тисяч років, протягом яких про проведення Олімпійських ігор у їх класичному форматі не могло бути й мови. Навіть Ренесанс, реанимировавший античні цінності і культурні досягнення, опинився безсилий у цьому питанні. І лише в кінці ХІХ століття, тобто відносно недавно, відновлення в правах давньогрецьких традицій фізичної культури стало можливим. Цю подію пов'язують з ім'ям П'єра де Кубертена. Цей 33-річний французький барон, досяг успіху у педагогічно-літературної кар'єрі і громадської діяльності, порахував регулярні спортивні змагання прекрасною можливістю для зміцнення взаєморозуміння в усьому світі в цілому та підвищення національної свідомості своїх співвітчизників зокрема.

  У червні 1894 року де Кубертен виступив на міжнародному конгресі в Сорбонні з пропозицією відродити Олімпійські ігри. Пропозицію було сприйнято з ентузіазмом, тоді ж був створений Міжнародний олімпійський комітет, генеральним секретарем якого призначили самого ж де Кубертена. І вже через два роки, пішли на підготовку, в 1896 році в Афінах, столиці колиски Олімпійських ігор, були проведені перші сучасні Олімпійські ігри. Причому з великим успіхом: і 241 спортсмен з 14 країн світу, і керівники цих країн, і польщенное грецький уряд залишилися дуже задоволені спортивним заходом. МОК відразу ж встановив ротацію місць проведення Олімпіад і 4-річний проміжок між Іграми.

  Тому другі і треті Олімпійські ігри відбулися в ХХ столітті, в 1900 і 1904 роках, в Парижі (Франція) і Сент-Луїсі (США) відповідно. Вже тоді їх організація дотримувалася Хартії олімпійських ігор, затвердженої Міжнародним спортивним конгресом. Її основні положення залишаються незмінними і сьогодні. Зокрема, ті, що стосуються порядкової нумерації Ігор, їх символіки, місця проведення та деякі інші технічні і організаційні питання. Що ж стосується олімпійських видів спорту, то їх список не постійний і час від часу змінюється, включаючи в себе, то виключаючи деякі окремі пункти. Але в основному на сьогоднішній день це 28 (41 дисципліна) видів спорту:
  1. Академічне веслування
   Бадмінтон
   Баскетбол
   Бокс
   Боротьба
   Вільна боротьба
   Греко-римська боротьба
   Велоспорт
   BMX
   Велотрековие гонки
   Гірський велосипед (Маунтінбайк)
   Шосейний велоспорт
   Плавання
   Водне поло
   Стрибки у воду
   Синхронне плавання
   Волейбол
   Пляжний волейбол
   Гандбол
   Спортивна гімнастика
   Художня гімнастика
   Стрибки на батуті
   Гольф
   Веслування на байдарках і каное
   Гребний слалом
   Дзюдо
   Виїздка
   Конкур
   Триборство
   Легка атлетика
   Настільний теніс
   Вітрильний спорт
   Регбі
   Сучасне п'ятиборство
   Стрільба з лука
   Теніс
   Тріатлон
   Тхеквондо
   Важка атлетика
   Фехтування
   Футбол
   Хокей на траві


  До речі, сучасне п'ятиборство було створено теж з ініціативи де Кубертена. Він же заснував традицію, згодом закріплену в Олімпійській хартії, проводити показові змагання в 1-2 видах спорту, визнаних МОК. А ось ідея барона проводити на Олімпійських іграх Конкурси мистецтв не прижилася. Зате іменна Медаль П'єра де Кубертена донині вручається Міжнародним олімпійським комітетом за «видатні прояви спортивного олімпійського духу». Ця нагорода - особлива честь для спортсмена, причому багато цінують її набагато вище золотої олімпійської медалі.

  Між іншим, олімпійська медаль теж народилася разом із сучасними Олімпійськими іграми і може вважатися дітищем невичерпного ентузіазму і винахідливості де Кубертена. Адже стародавні греки шанували своїх спортсменів зовсім не медалями, а якими завгодно іншими призами: оливковими вінками, золотими монетами та іншими коштовностями. Один з царів навіть завітав атлету-переможцю свою державу. В сучасному світі таке марнотратство немислимо, тому всі принципи нагородження та системи нагород Олімпійських ігор з 1984 року чітко прописані в Олімпійській хартії.

  Розвиток Олімпійських ігор. Паралімпійські і зимові Олімпійські ігри.
  Олімпійська хартія - це своєрідний статут, який містить правила Олімпійських ігор та діяльності МОК, а також відображає саму концепцію та філософію Олімпіади. На початку свого існування вона ще допускала корективи та поправки. Зокрема, з 1924 року вона регулює також проведення зимових Олімпійських ігор, або «Білої олімпіади», задуманої як доповнення до основних, річним, ігор. Перша зимова Олімпіада була проведена у Швеції, а потім протягом майже цілого століття регулярно проходила в ті ж роки, що і літні Олімпійські ігри. І тільки в 1994 році стартувала традиція відокремити літні і зимові Олімпіади один від одного дворічним проміжком. На сьогоднішній день зимові Олімпійські ігри включають такі 7 зимових (15 дисциплін) видів спорту:
  1. Біатлон
   Керлінг
   Ковзанярський спорт
   Фігурне катання
   Шорт-трек
   Гірськолижний спорт
   Лижне двоборство
   Лижні гонки
   Стрибки з трампліну
   Сноуборд
   Фрістайл
   Бобслей
   Санний спорт
   Скелетон
   Хокей


  Трохи раніше, в 1960 році МОК було прийнято рішення проводити змагання серед спортсменів з обмеженими фізичними можливостями. Вони отримали назву Параолімпійських ігор у зв'язку з узагальненим терміном для позначення захворювань хребта. Але згодом воно було переформулировано в Паралімпійські ігри і пояснено «паралелізмом», рівноправністю з Олімпійськими іграми, оскільки змагатися стали і атлети з іншими захворюваннями. Своїм прикладом вони демонструють моральну і фізичну силу, необхідну для повноцінного життя та спортивних перемог.

  Правила і традиції Олімпійських ігор
  Як з'явилися Олімпійські ігри?
  Масштабність і значення Олімпійських ігор оточило їх безліччю традицій, нюансів та соціальних міфів. Кожні чергові змагання супроводжуються пильною увагою світової громадськості, засобів масової інформації та приватних вболівальників. За довгі роки проведення Гри дійсно придбали чимало ритуалів, більшість з яких зафіксована в Хартії і строго дотримується МОК. Ось найважливіші з них:
  1. Символ Олімпійських ігор - 5 скріплених між собою різнокольорових кілець, розміщених у два ряди, передбачає союз п'яти частин світу. Крім нього, існує олімпійський девіз «Швидше, вище, сильніше!», олімпійська клятва і додаткова символіка, яка супроводжує Гри при їх проведенні кожній окремій країні.
   Відкриття і закриття Олімпійських ігор - це грандіозне уявлення, що стало своєрідним негласним змаганням між організаторами розмаху і дорожнечі цього дійства. На постановку цих церемоній не шкодують коштів, використовуючи дорогі спецефекти, запрошуючи кращих сценаристів, артистів і світових знаменитостей. Запрошуюча сторона докладає величезні зусилля для забезпечення глядацького інтересу.
   Фінансування Олімпійських ігор - обов'язок організаційного комітету запрошує країни. Причому доходи від трансляції Ігор і інших маркетингових заходів у рамках перераховуються в МОК.
   Країна , а точніше місто, проведення чергових Олімпійських ігор визначається за 7 років до їх дати. Але ще за 10 років до проведення міста-кандидати надають МОК заявки та презентації з доказами своїх переваг. Прийом заявок триває протягом року, потім 8 років до проведення називаються фіналісти, і тільки потім члени МОК шляхом таємного голосування призначають нову приймаючу сторону Олімпіади. Все це час світ перебуває в напруженому очікуванні рішення.
   Найбільше Олімпійських ігор провели в США - 8 Олімпіад. Франція приймала Олімпіаду 5 разів, а Великобританія, Німеччина, Японія, Італія та Канада - по 3 рази.
   Звання чемпіона Олімпійських ігор - найпочесніше в кар'єрі будь-якого спортсмена. Причому воно дається назавжди, «колишніх олімпійських чемпіонів» не буває.
   Олімпійське село - це традиційне місце проживання делегацій від кожної країни-учасниць Олімпіади. Її будує організаційний комітет з вимогами МОК і поселяє там тільки спортсменів, тренерів та обслуговуючий персонал. Таким чином, виходить ціле містечко зі своєю інфраструктурою, тренувальними майданчиками, відділеннями зв'язку і навіть салонами краси.


   Олімпійські ігри, починаючи з самого своєї появи в глибині Античності, ґрунтувалися на принципах чесності і рівноправності учасників. Вони давали клятву перед початком змагань і боялися навіть замислитися про її порушення. Сучасність вносить свої корективи і в давні традиції, і в передачу, і сприйняття інформації. Але все ж Олімпійські ігри і сьогодні, принаймні формально, залишаються не тільки масової забавою, але і втіленням ідей здоров'я, краси і сили, а також чесної боротьби і поваги до кращих з кращих.