Корисні поради
на всі випадки життя
» » Як писати пояснювальну в школу?

Як писати пояснювальну в школу?

Додано: 07.07.14
Рубрика: Сім'я і діти
Як писати пояснювальну в школу?
Зрозуміло, ваша дитина - самий кмітливий і слухняний, але в той же час він веселий, активний і енергія в ньому б'є ключем. Час від часу б'є по голові та іншим частинам тіла, приносячи не самі приємні відчуття і емоції. Адже навіть дуже дисципліноване чадо не може весь час вести себе добре, і час від часу непорозуміння або власною ініціативою викликає гнів шкільної адміністрації. Після цього задобрити строгий педагогічний склад можна тільки глибоким і щирим каяттям, одночасно переконливо пообіцявши ніколи надалі не робити подібних протиправних дій. І не так важливо, що саме це було: розбите вікно, перекинутий на однокласника борщ в їдальні або запізнення на річну контрольну. Важливо, що майже напевно про цю подію доведеться написати пояснювальну записку класному керівнику, завучу або навіть директору школи. Нічого страшного в цьому документу немає, тим більше, що приводом для її написання зовсім не обов'язково є проступок. Пояснювальна записка - це універсальна форма інформування шкільної адміністрації про події в житті учня, що відбуваються в навчальний час і виходять за рамки шкільної програми. Такою подією може бути поїздка на олімпіаду або спортивні змагання, подорож разом з батьками або у складі гуртка, пропуск заняття із-за візиту в поліклініку, бабусиної ювілею або з іншої поважної причини, повідомити про яку вчителі порядні батьки учня молодших класів повинні заздалегідь. Старші школярі цілком в змозі написати пояснювальну самостійно. Тому знати правила і вимоги до її створення буде корисно всім членам сім'ї.

Вимоги до пояснювальної записки
Пояснювальні записки не є документами суворо звітності, і тому допускають виклад інформації у вільній формі. Але вільна форма - довільна. Як і будь-офіційний текст, пояснювальна складається за певною схемою. Вона містить кілька технічних розділів, розташованих у суворій послідовності. Головна вимога до неї - це об'єктивна передача конкретних подій, фактів, їх пояснень і дат у письмовому вигляді, завірених підписом укладача. Готовий бланк пояснювальної записки ви можете без труднощів скачати в інтернеті або попросити зразок на місці заповнення.

Але для власного спокою краще все ж підготуватися і бути в курсі того, як правильно написати пояснювальну в школу. Тоді ви можете заздалегідь створити її дому і не сумніватися, що нічого іншого від вас не зажадають. Тому запам'ятайте основні принципи:

 • Будь-який документ, та пояснювальна записка у тому числі, повинен відповідати стандартного формату А4. Напевно, немає потреби нагадувати, що папір потрібна не тільки відповідна за розміром, але ще й білого кольору, без ушкоджень і розривів.
  Пояснювальна записка не потребує присвоєння номера, але повинна бути датована цим числом її написання. Якщо ви заздалегідь знаєте, що ваша дитина повинна буде пропустити заняття в певний день або дні, можна скласти пояснювальну заздалегідь, обов'язково вказавши точні дати відсутності, але в підписі все одно вказавши справжній день календаря.
  Весь текст пояснювальної записки повинен бути написаний кульковою ручкою (не олівцем!) одного кольору, синього або чорного. Червоний, зелений та інші кольори чорнила для складання документів використовувати небажано.
  Пояснювальна записка в якості офіційної виправдувальної інформації дійсна, якщо мова йде про 2-3 дні. Якщо учень відсутній в школі довше, то замість або разом з пояснювальною адміністрації повинна надаватись довідка від лікаря або інший, не менш поважний, документ, бажано з печаткою.


  В іншому ви можете орієнтуватися на власні уявлення про те, що саме слід повідомити в школу. Але обов'язково дотримуйтесь ділового стилю мови, щоб ваша записка не виглядала комічно і не створила дитині більше неприємностей, ніж допомоги.

  Написання пояснювальної записки до школи
  Напевно, хоча б раз у житті вам вже доводилося складати пояснювальні. А якщо ні - то пропонуємо зробити це з допомогою наших покрокових підказок:

 • Починайте заповнення документа з правого верхнього кута аркуша паперу, що лежить перед вами у вертикальному напрямку.
  В першу чергу вказується адресат та його реквізити. В даному випадку це найменування навчального закладу (ЗОШ, НВК тощо), його номер, а також обов'язково посада, прізвище, ім'я та по батькові (або ініціали) конкретної посадової обличчя, якій надсилається документ. У нашому випадку це може бути директор школи, завуч, класний керівник чи інша відповідальна особа.
  Під реквізитами одержувача вкажіть дані про укладача записки, тобто свої реквізити, у родовому відмінку. Ця інформація завершує шапку документа, тепер переходимо до його заголовка.
  Після імені та по батькові складача не ставте знаків пунктуації. Замість цього відступивши вниз і напишіть в центрі листа назву документа з малої літери (оскільки попереднє речення, за законами пунктуації, не було закінчено): «пояснювальна записка».
  Знову відступивши на один рядок вниз і почніть основну частину документа з нового абзацу та великої букви. В ній поясніть причину і точні дати відсутність дитини на шкільних заняттях. Вкажіть повне ім'я дитини та клас, в якому він навчається (при сортуванні та архівації документів ця інформація буде необхідна).
  Якщо в зазначені дні дитина перебувала на лікарняному, то розумно буде докласти до пояснювальної довідку від лікаря, згадавши про це в тексті записки словами: «довідку додаю».
  Якщо медичної довідки та/або ви не хочете повідомляти про причини відсутності дитини на заняттях, можете скористатися формулюванням «за сімейними обставинами». Але не зловживайте нею і не використовуйте занадто часто.
  В кінці записки відступивши на пару рядків вниз і праворуч під основним текстом вкажіть актуальну дату у форматі дд. мм. рррр. Відразу під датою поставте свій підпис з розшифровкою (Прізвище та ініціали імені та по батькові).


  Деякі вчителі приймають записки від батьків учнів у вільній формі, без дотримання традиційної схеми, шапки, підписи і т.п. Навіть якщо класний керівник вашої дитини дотримується таких демократичних поглядів, краще все-таки підстрахуватися і скласти пояснювальну за загальноприйнятими правилами. Тому що, крім вчителі, в школі є завучі і директор, які мають більше повноважень і в разі розбіжностей приймають рішення за все спірних моментів, що стосуються шкільної дисципліни та розпорядку.

  Зразок пояснювальної записки до школи

  Як писати пояснювальну в школу?