Корисні поради
на всі випадки життя
» » Корпоративний кодекс

Корпоративний кодекс

Додано: 16.02.15
Рубрика: Бізнес
Корпоративний кодекс
Згадайте мораль байки Крилова «Лебідь, рак і щука»: для руху вперед необхідна єдина мета. Розробка корпоративного кодексу - важливий крок для будь-якої поважаючої себе компанії, яка хоче домогтися високої репутації на ринку. Адже саме цей документ визначає загальні моделі поведінки, правила і, головне, цілі підприємства, тобто окреслює ту пряму, по якій планується просування організації.
Корпоративний кодекс підприємства потрібен для:

 • регулювання поведінки співробітників в робочий час, а також підтримки корпоративної культури компанії (кодекс корпоративної поведінки та етики)

 • для підвищення інвестиційної привабливості компанії та зміцнення її позитивного іміджу на ринку товарів і послуг.


 • Крім того, наявність корпоративного кодексу знижує ризик розбіжностей між членами організації, і дозволяє швидко залагодити конфлікти, оскільки дає чіткі моделі поведінки для кожної групи співробітників, а також для роботи з клієнтами.
  Хоча на сьогоднішній день існує маса всіляких шаблонів кодексів, найбільшу цінність мають унікальні документи, складені спеціально для певної компанії, з урахуванням всіх її особливостей. Грамотно складений кодекс здатний стати корпоративної гордістю, а також стимулювати співробітників компанії рости і розвиватися в рамках рідного підприємства. Адже, хоча цілі різних компаній можуть збігатися, шляхи їх досягнення, а, отже, і корпоративні кодекси, можуть істотно різнитися.
  Крім корпоративного етичного кодексу, існує і ще один вид - професійний, тобто написаний під певну професію, а не організацію (згадайте кодекс лікарів з клятвою Гіппократа). Існує безліч професій зі своїми кодексами етики: журналіста, судді або адвоката, ріелторів і т. д.
  Однак наявність професійного кодексу не виключає необхідності створення корпоративного, адже компанія завжди об'єднує людей, що займають різні посади.
  Створення корпоративного кодексу організації
  Перші корпоративні кодекси з'явилися не так давно - у минулому столітті. Вони відрізнялися стислістю, втім, у них і тоді було місце основної ідеї.
  Етапи створення кодексу:

 • узгодження інтересів працівників і клієнтів підприємства;

 • відображення затверджених інтересів і цілей у доступній формі;

 • розробка критерію оцінки дій працівників організації (включаючи методи заохочення і покарання);

 • затвердження профілактичних заходів для запобігання порушенням правил, зазначених у кодексі;

 • призначення відповідальних за процес впровадження кодексу і створення самого плану впровадження;

 • обговорення документа з усіма працівниками на загальних зборах, внесення необхідних доповнень;

 • офіційне прийняття корпоративного кодексу з видачею тексту кодексу;

 • створення умов, необхідних для дії всіх пунктів документа.


 • Для успішної роботи корпоративного кодексу етики є його обговорення в рамках всієї компанії. Не можна недооцінювати етап
  Корпоративний кодекс
  діалогу, інакше документ може залишитися «мертвої» теорією. Багато організацій покладаються лише на систему покарання, але ця частина має бути лише одним з багатьох заходів по впровадженню корпоративного кодексу в життя, і застосовуватися у крайніх випадках. Адже, в першу чергу, працівники повинні відчувати власну зацікавленість в загальній ідеї роботи підприємства. Тільки розуміючи важливість своєї участі, як невід'ємного гвинтика загальної машини, співробітник (особливо молодшого ланки) буде суворо дотримуватися документа, пишатися ним і стежити за виконанням усіх його пунктів.