Корисні поради
на всі випадки життя
» » Поет Джон Донн: біографія, творчість і особисте життя

Поет Джон Донн: біографія, творчість і особисте життя

Додано: 11.10.15
Рубрика: Цікаве

Джон Донн з'явився на світ у Лондоні у 1572 році (між 2301 і 1906). Його батько був процвітаючим купцем. Він помер, коли Джону не виповнилося і чотирьох років. Дочкою драматурга і поета Д. Хейвуда була його мати. Серед своїх предків вона мала також Т. Мора.

Період навчання, відмова від присяги

Поет Джон Донн: біографія, творчість і обличчясте життя

У віці 12 років Джон Донн вступив до Оксфордського університету (в Харт-Хол). А через три роки він перебрався в Кембридж. Донн не отримав ні в якому університеті наукового ступеня. Можливо, і раннє зарахування туди, і відмова від формального завершення навчання пояснюються тим, що Донн не хотів присягати на вірність впливовою Англіканської церкви. Від претендента будь наукового ступеня була потрібна в той час присяга їй. Однак для католика це було немислимо.
Подорожі по різних країнах

Донн, залишивши університет, подорожував якийсь час по Іспанії і Італії. Про його життя відомо небагато до того, як у 1591 році він вступив в юридичну корпорацію під назвою "Тейвис Інн". Через рік Донн перейшов в іншу - "Інн лінкольна, в якій залишався близько трьох років.

Джон 1596-97 рр. був одним з "джентльменів-добровольців", які були представниками "золотої молоді" і вирушили за графом Эссексом, популярним в народі, в піратську експедицію проти Кадіса. Потім вони відплили на Азори, в нещасливий "Острівний похід". Похід був затіяний ними для перехоплення іспанських кораблів, які поверталися з скарбами з Америки.

Джон стає відомим

Поет Джон Донн: біографія, творчість і обличчясте життя

Кар'єра Донна у наступні 4 роки була успішною. Він навіть був обраний членом парламенту в 1601 році. Донн уславився поетом, не надрукувавши ні одного рядка. Написані в прозі "Парадокси і проблеми" викликали захоплення сучасників, як і його спроби відродити класичні форми (епіграму, віршоване послання, сатиру, любовну елегію).
Таємне одруження та її наслідки

Джон Донн в січні 1602 року таємно одружився з Енн Мор, сімнадцятирічної дівчини. Її батько постарався зробити так, щоб новоспеченого зятя відправили за ґрати. Йому довелося відсидіти у в'язниці Фліт, а також позбутися свого місця на службі у зберігача друку. Донн, вийшовши з ув'язнення, опинився не у справ. Практично повністю вичерпалася його колись солідну спадщину. Період з 1602 по 1615 рік - безпросвітні і суворі роки. Донн марно шукав застосування своїм талантам.

Дванадцять дітей народила йому Енн, з них семеро пережили свою матір, яка померла в 1617 році. Донни перші 2-3 роки прожили у родичів дружини в графстві Суррей. У 1605 році вони переїхали в будинок у Митчеме, неподалік від Лондона.

Безуспішні спроби застосувати свої таланти

Поет Джон Донн: біографія, творчість і обличчясте життя

Грунтовно і довго Джон Донн вивчав богослов'я, церковне право та історію церкви. Він допомагав у 1605-07 роках Т. Мортону, надалі став єпископом Даремским, створення полемічних творів, спрямованих проти католицизму. Мортон не пізніше 1607 року пообіцяв гарний прихід Донну, якщо той зважиться прийняти духовний сан. Однак Джон все ще розраховував зробити мирську кар'єру. Він безуспішно намагався зайняти місце секретаря - спершу в Ірландії, після цього - у Вірджинії. Пробував Донн також отримати посаду посла у Венеції або Гаазі. В цей же час було створено безліч шедеврів любовної лірики, основна частина релігійних віршів, а також витончені компліментарні епістоли.


Твір, завдяки якому Донна стали просувати по службі

У 1610 році з'явилося перше опубліковане твір Джона "Уявний мученик". Воно було присвячене королю Якову. Книга представляла собою блискучу захист принесеної ним присяги на вірність англійській короні, яка була поставлена в обов'язок католикам після події в 1605 році Порохової змови. Джон Донн був винагороджений за цю працю ступенем магістра мистецтв престижного Оксфордського університету. Король з тих пір відкрито заявляв про те, що буде сприяти просуванню Джона по службі, якщо той вирішить обрати церковне терені. Донн в цьому ж році отримав, нарешті, покровителя. Ним став Р. Друрі. У період з листопада 1611 року по серпень 1612 він їздив разом з ним за кордон. Після того як Донн повернувся, він перевіз свою сім'ю в будинок, розташований на Друрі-лейн. Тут Джон жив до 1621 року.

Рукоположення в сан священика, викладацька діяльність

Поет Джон Донн: біографія, творчість і обличчясте життя

"Досліди в богослов'ї", створені в період між 1611 і 1615 роком, справляють враження, що їх написала людина, якого можна назвати цілком підготовленим до церковного служіння. Донн 23 січня 1615 року був висвячений у сан священика і диякона. Король Яків зробив його одним з капеланів. Він також подбав про те, щоб Донн був удостоєний Кембриджським університетом ступеня доктора богослов'я. Одну з найпочесніших в Лондоні кафедр йому надали в 1616 році. Донн повинен був викладати богослов'я старшинам "Інн лінкольна - юридичної корпорації.

Недуга і книга, заснована на новому досвіді

Король в кінці 1621 року призначив Джона настоятелем собору святого Павла. Донн мало створював віршів у період служіння в церкві. Зате в 1624 році він опублікував "Моління і треби за неотлагательним випадків", психологічно проникливі й повні напруги. Це звіт про недугу, ледь не став фатальним, який він переніс у 1623 році. Хвороба стала дзеркалом духовного стану для Джона Донна. Він побачив свою залежність від Божої милості. Джон Донн помер 31 березня 1631 року в Лондоні.


Проповіді та вірші Джона Донна

Він заповідав своєму синові більше 160 проповідей. Син видав їх у 3-х томах. Джон Донн, проповідуючи, волів заклики і вмовляння до моральному очищенню людей міркуванням про існуючі суперечності у віровченні, які відокремлюють від Римсько-католицької церкви Англіканську. Незважаючи на ретельний учений розбір різних місць з Писання, а часом і латинізований словник і синтаксис, в проповідях його можна дізнатися ту ж багату образність і живі ритми, характерні для його віршів. Проповіді Донна, поряд з Молениями, забезпечили йому вічну славу, зробивши одним з найбільших майстрів англійської прози.

Поет Джон Донн: біографія, творчість і обличчясте життя

Дуже небагато вірші зважився опублікувати Джон Донн. Вірші його були призначені для обраного кола. Для них характерна дуже обличчяста інтонація, безліч натяків, а також інших прийомів, які властиві живій мові світського співрозмовника. Все це дозволяє сказати, що вузькому колу осіб адресував Джон Донн сонети та інші вірші. Сьогодні його творчість доступна кожному.

У нашій країні великою популярністю ползуется Джон Донн. Бродський, наприклад, присвятив йому "Велику елегію". Ім'я його, однак, занесена не лише в російській літературі. Дуже відомий сьогодні московський паб "Джон Донн" (Таганка). Як ви бачите, різнобічної популярністю користується цей англійський письменник і поет в нашій країні.